Kiranın yükselişi sona eriyor

Türkiye genelinde serencam bire bir yılda yüzdelik 153, serencam 4 yılda yüzdelik 250 çoğalma gösteren kiralar dolayısıyla adliyeler kira ve boşaltma davaları ile dolarken beklenen düşüş kendini göstermeye başladı. Kiralar nisanda Türkiye genelinde yüzde 18,2’lik mahiye değişimle zirve yapmıştı.  Dünya Gazetesi’nin internet sitesinde vadi düz Leyla İLHAN’ın konuyla ilişik haberine göre Ağustos ayı itibariyle Türkiye genelinde basamak satma ve kira fiyatları artma hızı yavaşladı. İstanbul’un bazı ilçeleri ile Rum’dahi 7 kentte ise kiralar yüzde 4 ile 13 arasında düştü. Ağustos ayında düşüş hayat dolu kentlerden biri de Antalya oldu. Antalya’üstelik kiralarda yüzde 7, Burdur’bile yüzde 4, Çorum’dahi yüzdelik 8, İzmir’dahi yüzde 4, Mardin’da yüzdelik 8, Sinop’ta yüzdelik 13, Yalova’de yüzde 7 düştü.

İstanbul’un ilçeleri üstelik var

Emlakjet verilerine bakarak İstanbul’birlikte haziranda yüzdelik 6, temmuzda yüzdelik 8 artma gözlemlenirken, Beşiktaş ilçesinde ortalama kiralarda temmuzda yüzdelik 10 azalma görüldü. Bahçelievler, Ataşehir, Çekmeköy’de akıbet bire bir ayda icar fiyatlarında düşüşün yaşandığı sair ilçeler oldu. Bu ilçelerde düşüşün, hem efdal averaj fiyatlardan dolayı doygunluğun oluşması hem da talebin bölgeler ortada kayması ve kâh bölgelerde azalması sonucu yaşandığı rapor ediliyor.

Balaban kentlerde fiyatlar normale dönüyor

Kiralık bölük fiyatlarını değerlendiren Zingat.com Koca Direktörü Yayın Karaismailoğlu, “Haziran ayıyla bu arada çoğalma oranları ufki gidiş izlemeye başladı. Zingat verilerine bakarak, Türkiye genelinde haziran ayında yüzdelik 7 olan artma, orak ayı ayında yüzdelik 8 olarak gerçekleşti. Ağustos’un ilk haftasında devlet genelindeki artışın yüzdelik 9 olarak gerçekleştiğini gözlemliyoruz. Üç şişman ile baktığımızda İstanbul’birlikte yüzdelik 6, Ankara’de yüzdelik 8 artım kaydedilirken, fiyatlar İzmir’dahi yüzdelik 4 azaldı. Özellikle sonuç dönemde anif eşit geçişlerinin gözlemlendiği Antalya’de yükselişin durduğunu ve bayağı cepheli hareketin başladığını söyleyebiliriz. Antalya’de kiralık fiyatlarının yüzde 7 oranında düştüğünü takip ettik” diye niteleyerek konuştu.

Ilkgüz ayına büyüklüğünde sürecek

Türkiye genelinde fiyatlara baktıklarında sunma faziletli düşüşün yüzde 13 ile Sinop’ta gerçekleştiğini rapor fail Karaismailoğlu, “Ilkgüz başına kadar iri illerde dun taraflı fiyat hareketleri oluşabilir. Özellikle, faziletli bedeller üzerinden konutlarını kiralayan ocak sahipleri kiracılarının ödeme ritminden şikayetçi. Kiracıların ifa düzenlerinin üç yahut dördüncü aydan itibaren bozulduğunu ifade edenler günden güne artıyor. Örneğin, ağustos esasen bu yana İstanbul Kadıköy’da yüzde 10 düzeyinde, İzmir Karşıyaka’da yüzdelik 5 seviyesinde, Ankara’nın Yenimahalle ve Etimesgut ilçelerinde yüzdelik 6 düşüş gözlemliyoruz. Fiyatların özellikle nazik illerimizde az buçuk daha normalleşeceğini öngörebiliriz” diyerek konuştu.

Karaismailoğlu, okulların açılmasıyla bu arada muhaceret hareketliliğin artacağı ilkgüz ayından itibaren ise hele arzın sadık olduğu yer ve ilçelerde fiyatlarda maatteessüf tekrar bire bir tırmanış meydana gelebileceğini kaydetti

Yüzdelik 11 artış görülebilir

Türkiye genelinde averaj metrekare kiranın 49,05 TL, ortalama kiranın 5 bin 396 TL, göz yatırımının gabi ahit süresinin ise 18 yıl olduğunu belirten Endeksa Kurucu Ortak ve Genel Müdürü Görkem Ibret, “Kiralık konutlarda nisanda yüzde 18,2 maaş değişimle şahika görüldü. Nisandan bilahare artma grafiği hor cepheli tempo izlemeye başladı, temmuz itibariyle birlikte yüzde 6’evet düşerek bir tane haneye geldi. Yani kıymet artışı bitmeme ediyor ama artış hızı yavaşlıyor” dedi.

Yavaşlamanın eylüle kadar devam etmesini, son çeyrekteki piyasa hareketliliği zımnında bile ekimde yine basit ayrımsız yücelme yaşamasını öngördüklerini nâkil Ibret, “Bu yılın ikinci yarısında icar piyasası üstelik satılık konut piyasası kabilinden yıpranmamış aynı dengeye oturacak. Şakkadak yükselişlerden artış elan amiyane amma dengeli artışlar olacak. Yıl sonuna büyüklüğünde Türkiye geneli kira oranlarında yüzdelik 11 değer artışı öngörüyoruz” bilgisini verdi.

Çoğalma oranı yavaşlıyor

Emlakjet Umumi Müdürü Miğfer İdikat dahi yavaşlamaya vurgu yaptı. “emlakjet. com’birlikte listelenen kiralık konutların averaj fiyatlarında haziranda yüzdelik 14 artma görülürken, temmuzda artış oranı yüzdelik 8 kendisine kaydedildi” diyen İdikat, “Satılıklarda olduğu kadar kiralıklarda üstelik artış oranlarında tenakus görülüyor” dedi. Lehçe verilerdeyse kaymakamlık bazında kiralarda tenakus tanıdık ilçeler olduğunu belirten İdikat, “Önümüzdeki dönemde dahi talebin dağılımına bakarak bedel dengeleri ilçelere göre ayrımlılık gösterecek, balaban şehirlerin genelinde ve Türkiye ortalamasında yavaşlayan benzeri tezce artmaya devam edecek” değerlendirmesini yaptı.

Karışık müstecir haberlerinin düşüşte etkisi var

Kiraların ödenmemesine ilgili haberlerin akıbet dönemde sık sık duyulmasının sülale sahiplerini etkilediğini dile getiren Gurur Öğüt, “Bu kapsam icar piyasasında sülale sahiplerini ‘henüz akıllıcasına ayrımsız ücret belirleyeyim, kiramı ahenkli alayım’ kabil bir davranışa itiyor. Ev sahiplerinin bu tutumu kiralarda kısmi aynı rahatlama sağlayabilir. Fakat tekrar birlikte çok kısık düşüşler beklemiyoruz. Büyükşehirlerin belli bölgelerinde fahiş fiyatlara ulaşan kiralar, adaletli meydan değerine geri dönebilir” yorumunu yaptı.

Bölük piyasası alarm veriyor: Kira zamları rekor borç doğurdu!

Icar fiyatları pes dedirtti: 1+1 daireler dahi 15 bin TL

Faziletli kiralar yer çokça onları vuruyor

Almanya’bile Kiracılar Birliği uyardı: Milyonlarca birey kirasını ödeyemeyebilir

 

Share: