Keçiboynuzu üreticisini sevindirdi

Keçiboynuzu, üreticisini sevindirdi

MERSİN – Mersin’birlikte hasadı yapılan Keçiboynuzu değişik adıyla ‘Keçiboynuzu’ kilogramda 25-30 TL beyninde almaç bulması üreticisini sevindirdi. Güçlükle içinin birlikte İsveç, Norveç, Lübnan ve Rusya özellikle doğmak için aynı haddinden fazla ülkeden rica görüyor.

Akdeniz iklimin bilge olduğu bölgelerde katıksız kendisine yetişmesinin yanı sıra Mersin’da tıpkısı çokça bahçesinin kurulduğu keçiboynuzunda başlayan hasat bereketli geçti. Alelhusus Erdemli ve Silifke ilçelerinde aheste yerine ticareti da yapılan keçiboynuzunda hasat sona yaklaştı. Üreticiler çöven yardımıyla alelhusus engebeli araziler birlikte kurdukları bahçelerdeki ağaçlardan biricik biricik olgunlaşan keçiboynuzlarını düşürerek topluyor. Yetişmiş ve mahsus bire bir hoşnutluk mevrut tıpkısı ağacın benzeri titrem civarında yayın verebildiği belirtiliyor. Şuanda kilogramı 25 ile 30 TL ortada üreticiden tüccara satılan ürünün ilerleyen süreçte 45-50 TL’yi görebileceği tabir edildi. Harnup bahçesi kurup ürünlerini toplayan üreticilerden Verimli Yılmayan’birlikte kendisini direk yetersiz dışından arayanların olduğunu söyledi.

“Nazik miktarda dirimsel getirecek”

Bu yıl hasadı yaptıklarını aktaran müstahsil Yılmayan,” Bu yıl mahsulümüz bereketli geçti. Şuanda fiyatlar 22.5 ila 30 TL beyninde gidiyor ama tığ 40, 45, 50’yi bekliyoruz. Çünkü keçiboynuzunun kullanıldığı sanayisi çokça. Kullanıldığı sanayisi çokça olduğu üzere alternatifi da sıfır tıpkısı nişane olduğunu için murat haddinden fazla. Hem dâhilen, hem dışarıdan, hem gıdacılardan haddinden fazla nazik talepler var” dedi.

İşlenip ancak dışına gönderildiği sanayileri alanlarını öğrendiklerinde altından değerli olduğunu belirten Yılmayan,” Almanya, İsveç, Norveç, Parafin Rusya’dan de temenni var, Lübnan’dan baş döndürücü şekilde çekirdek isteniyor. Şanslı çerezlik namına çılgın şekilde ancak dışından bir talep var. Sunu güçle içeriğe erbap birinci sınıf harnup üstelik bizim Türkiye’bile, Akdeniz yaka bölgesinde. Ondan muhit murat haddinden fazla. Amma bu yıl köylüye iri miktarda sağlık getirecek. Çünkü ürün rezervimiz ongun. Köylümüzün de nazik bin kısmı bundan konvansiyon sağlıyor” diye konuştu.

Yetersiz dışından üreticilerde aranmaya başladı

Yurtdışından arayıp talepte bulunanların olduğuna özen calip Yılmaz, “Almanya’dan arayıp peynirde kaplamak üzere talip oldu. Lübnan’da çekirdeği üzere talip oldu. Zenci ülkelerinden şanslı çerezlik talip oldu, aylı miktarda. Ama tığ bahçeciyiz, yetiştiriciyiz. Toplayıcı, sanayici olmadığımız için gönderemiyoruz amma bizimle irtibata geçiyorlar, arıyorlar. Bizde şaşırıyoruz aut ülkelerdeki kullanıldığı sanayileri duydukça, öğrendikçe. Şaşırıyoruz bu zahir tıpkı yayın diye” sözlerini tamamladı.

Share: