Kayseri’nin ihracatı önceki 7 ayda yüzdelik 17,6 arttı

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitci, kentte yapılan ihracatın önceki 7 ayda yüzdelik 17,58 oranında artmasına ilgili olarak, “Kayıplarımızı yeni pazarlar kazanarak ve melfuf kızıl ihracatla telafi etmeye çalışacağız” dedi.

TÜİK 2022 yılı temmuz ayı dış satım verilerini değerlendiren KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci: “Orak Ayı ayı ihracatımız, bire bir geçmiş yılın orak ayı ayına göre yüzdelik 8,38 oranında artarak, 280 milyon 139 bin dolar olarak gerçekleşti. İlk 7 maaş ihracatımız ise sabık yıla bakarak yüzde 17,58 oranında artarak, 2 bilyon 283 milyon dolara ulaştı. İhracatımızda aynı geçmiş aya bakarak, acun ekonomilerinde yaşanan durgunluktan kaynaklı aynı tutar düşüş olsa üstelik, kayıplarımızı yıpranmamış pazarlar kazanarak ve ilişik değerli ihracatla telafi etmeye çalışacağız” dedi.

2022 yılı orak ayı ayında sunu haddinden fazla dış satım yapılan sektörlerin başında möble, kablo ve elektrikli karı aletleri geldiğini açıklayan Komutan Büyüksimitci, dış satım yapılan ülkeler sıralamasında ise Almanya, ESIR ve Irak’ın ilk üç sırayı aldığını söyledi. İhracat pazarlarında yaşanan daralmalara ilgi çekici Komutan Büyüksimitci, “Devlet olarak değme ne büyüklüğünde ihracat, üretim ve istihdamda, müstevli öncesi seviyelerin konusunda balkon olsak da, tam dünyada yaşanan durgunluk endişesi, asıl dış satım pazarlarında aksama işaretlerini beraberinde getirdi. Bunun beraberinde Euro/Dolar paritesindeki çökme yeniden aut tecim dengesini damarı bozuk etkileyecek kabilinden duruyor. Fakat tığ sanayiciler namına rastgele şeye rağmen dış satım yapmaya bitmeme edecek, yılsonu hedefimize vurmak için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Hele serencam dönemde yapılan yatırımlarla kayıplarımızı telafi edeceğimize inanıyorum” diye konuştu. – KAYSERİ

Share: