Kayseri’deki Sultanhanı Kervansarayı turizme kazandırıldı

Kayseri’nin Bünyan ilçesindeki Selçuki eseri Sultanhanı Kervansarayı, turizme kazandırıldı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan mukayyet açıklamaya bakarak, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Sultanhanı köyündeki küşat töreninde yaptığı konuşmada, turizme kazandırılan kervansarayın açılışında bulunmaktan kontekst duyduğu memnuniyeti aktardı.

Yaklaşık 20 günlük tıpkı çalışmanın arkası sıra kervansarayın turizme kazandırıldığını belirten Çiçek, “Bugün gerçekten hem Sultanhanı köyü için hem Bünyan üzere özel tıpkısı gün. Burada insanlar çay ve kahvehane içebilecek, dertleşebilecek, oturabilecek, kardeşçe edebilecek. Burada görünen şeylerin ötesinde görünmeyen amal yapıldı. İçeride mutfakların kurulması, birçok canlılık ve sistemin değişmesi gerekiyordu. Bu bölgeye gurbetçi arkadaşlarınızı ve dar dışından gelen yabancı misafirlerinizi tek şekilde utangaç olmadan, gururla getirteceksiniz.” ifadesini kullandı.

Kayseri Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç ise kervansarayın bulunduğu bölgeyi turizm odağı haline getireceklerini bildirdi.

Kayseri’deki zaman ve turizm varlıklarını aktarılma yüzüne emisyon üstüne büyük mücahede gösterdiklerini kaydeden Büyükkılıç, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Sultanhanı, Karatayhanı ve ardından Şahruh Köprüsü ile bire bir destinasyon oluşturacağız. Vatandaşlarımızın, hemşehrilerimizin, Türkiye’deki kardeşlerimizin ve güçlükle dışından ati turistlerin ayrımsız yol uğrağı yeri olacak. Icap düzenlilik kameralarıyla gerekse yollarda yapılacak düzenlemelerle burası elan yaşanılabilir, herkesin uğrayacağı bire bir zamanda Sivas yolu güzergahında aynı istirahat tesisi mantığı içerisinde üstelik yararlanma edileceği, düğün ve toplumsal etkinliklerin yapılacağı, konserlerin verileceği ayrımsız düz olacak. Emeği geçenlere teşekkürname ediyor, balkı güzel olsun diyorum.”

Bünyan Belediye Reisi Özkan Altun bile emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından açılışı yapılan kervansarayda ziyaretçilere börek ikram edildi. Açım sırasında sunulan konserde ise Büyükkılıç, Gesi Bağları türküsünü seslendirirken, Vali Çiçek ile Talas Şehremini Mustafa Yalçın şiir okudu.

Share: