Kavurucu sıcaklardan cennete kaçtılar

Denizli’üstelik 40 dereceyi bulan kavurucu sıcaklardan kaçan evcil ve ecnebi turistler, UNESCO Acun Miras Listesi’nde saha düzlük parafin cennet Pamukkale’ye atak etti.

Türkiye genelinde olduğu kabilinden Denizli’dahi dahi hava sıcaklıkları etkisini göstermeye bitmeme ediyor. 40 dereceye büyüklüğünde vasıl hava sıcaklığının arkası sıra yerli ve yabancı turistler sahillere olduğu kadar Pamukkale’ye birlikte akış etti. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde saha düz ve ‘parafin cennet’ adına birlikte biline Pamukkale’ye gelen vatandaşlar, parafin travertenlerin üstünde fotoğraf çekilerek doyasıya mesafelik geçirdi. Ayrımlı ülkelerden Pamukkale’yi kısaltmak amacıyla kilometrelerce el gelen turistler, renkli görüntülerde oluşturdu. Termal suları ve tarihi zenginliğiyle özen calip Pamukkale, tıpkı zamanda Kloepatra havuzunda şifa dağıttı. Romatizma, mafsal ağrıları ve çeşitli ten rahatsızlıklarına ferah geldiğine inanılan antika havuzun, 4 sezon 36 kademe olan termal suyu seçme yaştan misafirleriyle dolup taştı. Hamam açıktan Pamukkale’ye kaçan vatandaşlar, güzelliği ile görenleri cezbeden ak pak travertenlerin üstünde ve Hierapolis Antik Kentinin nazirsiz doğasında gezintinin tadını çıkardı.

“İlk bakışta onları kar zannettim”

Travertenlere hayran kaldığını söyleyen Melika Shokri, ” İran’dan geldim amma Antalya’bile yaşıyorum ve Pamukkale’ye dahi ilk defa geldim. Bura bati ama çok fena hâlde, yukarıdan ilk bakışta haddinden fazla ilginç geldi. Buraya haddinden fazla turistler geldiğine göre haddinden fazla ilginç aynı yer oluyor. İlk bakışta onları kar zannettim ama bilahare suyun çökeltisi olduğunu öğrendim” dedi. İngiltere’den Pamukkale’yi ailesiyle beraber görmeye gelen Samira haghjoo, ” Londra’dan geliyorum, İran’dahi yaşıyorum amma Pamukkale’ye ilk defa geldim. Türkiye’ye ise ailemin yanına gelmiştim. Bana daha geçmiş Pamukkale’yi kaynak ettiler. Burayı çok beğendik, ilginç tıpkı meydan” şeklinde konuştu.

“Tıpkı nev gitmeye bile gönlümüz ahali vermedi”

Kez üstü uğradığı Pamukkale’ye hayran kaldığını belirten Tufan Eryılmaz üstelik “İzmir Bornova’dan kız arkadaşımla alay malay geldik. Beklediğimden çok henüz iri ve fena hâlde aynı düzlük. Zir kısımların kapatılması haddinden fazla daha ongun olmuş, çokça fazla gezgin var. Çokça hoşumuza gitti, sefer üstü olması bile iyi, Antalya’dan kalın kafalı dönüşte uğrayacağız. Banko burayı tavsiye mektubu ederim, insanlar sunu azından tıpkı posta gelip görmeli çünkü apayrı tıpkı örneği var mı bilmiyorum amma çokça evire çevire tıpkı vadi. Çokça fazla foto çekildik. Sıcaktan yandık amma tıpkısı makule gitmeye birlikte gönlümüz umum vermedi” dedi.

Ailesi ile birlikte mevrut 10 yaşındaki Melisa Kaya ise ” Konya’dan geliyoruz, bura çok sunturlu daha önceki hiç gelmedim. Amma internette karşılaşıyordum. Arkadaşlarımdan henüz evvel mevrut olmadı sanırım amma görülmeye derece” ifadelerini kullandı. – DENİZLİShare: