Kahramanmaraş’ın “esrarlı gölü” turizme katkı sağlıyor

Kahramanmaraş’ın natürel güzellikleri arasında kayran kayran ve kaynağı belirleme edilemediği üzere ahali beyninde “esrarengiz göl” yerine tanıdık Yeşilgöz Gölü, yerel ve ecnebi turistlerin ilgisini çekiyor.

Kent merkezine 60 kilometre uzaklıkta model Onikişubat ilçesine bağlı Tekir Mahallesi’ndeki göl, dört sezon kendine özgü renk cümbüşüyle sonuç yıllarda bölge turizmine koca ulama sağlıyor.

Birçok akarsu şeş kontrol-istirdat grubunun çalışmasına karşın kaynağı saptanamayan göl, sıcaktan bunalan vatandaşları ağırlıyor.

Doğal akvaryumu andıran göl, rengiyle ve gizemiyle dört mevsim ziyaretçilerin ilgisini çekmeye bitmeme ederken, huy fotoğrafçılarının birlikte uğrak noktası haline geldi.

Büyükşehir Belediye Reisi Hayrettin Güngör, AA muhabirine, Kahramanmaraş’ın katıksız bırakıt açısından ensesi kalın bire bir site olduğunu söyledi.

Kentin rakımının 300 ila 3 bin metre arasında değiştiğini, bunun bile katıksız naz, bitki örtüsü, akarsu kaynakları kadar bir nice güzelliği birlikte getirdiğini dile getiren Güngör, Yeşilgöz Gölü’nün üstelik bunlardan çabucak biri olduğunu rapor etti.

Güngör, Yeşilgöz Gölü’nün şehrin natürel mirası ve güzelliklerinin başında yer aldığına belen ederek, alanı Tarım ve Orman Bakanlığından geçen sene devraldıklarını, mekân düzenlemesi ve Kahramanmaraş- Göksun karayoluna angajman uğrunda iyileştirme çalışması gerçekleştirerek ulaşımını daha dümdüz ağıl getirdiklerini aktardı.

Doğal güzellikleri ayn önünde bulundurularak alanda bakir aynı proje hazırladıklarını aktaran Güngör, şunları kaydetti:

“Kez, kasaba düzeni ve yiyecek-içmece mekanlarıyla baktığımızda 30 milyonun üstünde tıpkı envestisman yapıyoruz. Burada dahi temas sabık çağ turizm kapasitesinin arttığını görüyoruz. Geçtiğimiz sene 100 binin üzerinde ziyaretçi gelmiş amma bu yıl 200 bin üzerine çıkmışız. Bu yatırımlarımız tamamlandığında Yeşilgöz Gölü’nde almanak genişlik beş altı 500 beniz bin turisti ağırlayabiliriz. Çünkü bu bölgemiz tıpkısı zamanda sair özellikleriyle da yaz turizmi için haddinden fazla alımlı aynı kayran. Bu güzergahta Ilıca Kaplıcası ve Fırnız Yaylası’nın olması bölgenin cazibesini artırıyor. Tığ herkesi bildirme beş altı yılda bir defa Yeşilgöz’ü görmeye çağırma ediyoruz.”

Dalış sporları amacıyla üstelik uygun

Güngör, gölün çok derin olduğunu, bu nedenle dahi plonjon sporcuları marifetiyle bile kullanıldığını ifade etti.

Yeşilgöz’ün eğin bölgesine daha ulaşılmadığı üzere esrarlı olması, yeşili, havası, dağı, ovası ve buz kabilinden suyu ile ziyaretçilerini büyülediğini anlatan Güngör, bölgenin görenleri namına hayran bıraktığını vurguladı.

Ziyaretçilerden övgü

Ziyaretçilerden Muharrem Doğan, ailesiyle Kayseri’den bölgeye geldiklerini belirterek, “Hoşur çokça huy harikası tıpkısı meydan. Çokça hoşuma gitti. Eşi kıymetli yer.” dedi.

Nimet Balcı de aynı arkadaşının internet sitesinden keşfetmesi sonucu ziyarete geldikleri gölü görülmeye ayar bulduğunu anlatım ederek, “Göl haddinden fazla derin ve güzelce. Balkı bir maviliği ve buz kadar bire bir suyu var. Lamba Karpuzu koyduk soğutmak üzere, bu tam ayaklarımız dondu. Az Buçuk daha geliştirilmeli diye niteleyerek düşünüyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: