Kahramanmaraş’ın coğrafi işaretli “Abbas inciri”nde hasat artağan geçiyor

Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde coğrafi belen tescilli Abbas incirinin hasadına başlayan üreticiler eli nimetli aynı sezon geçiyor.

Ayva, üzüm ve çilek üretimiyle üstelik öne sâdır Onikişubat ilçesinin Fatmalı, Kurtlar, Cücelli, Önsen ve Kızıldamar mahallelerinde yetiştirilen Abbas inciri, rengi, aroması ve iriliğiyle dikkati çekiyor.

Bölgenin yetişkin itilaf kaynakları arasında düzlük kayran, sofralık kendisine tüketimi yapılan Abbas incirini ekincilik işçileri, sabahın önceki ışıklarıyla bahçe ve tarlalarda özenle topluyor.

Büyüklüğüne bakarak ayrıştırılarak plastik cilt veya kasalara doldurulan ballıdarı, bölgeye mevrut tedarikçiler tarafından alınarak çöz pazara sunuluyor.

Bölgede kestirmece 500 aile eliyle yetiştirilen, 1200 titrem rekolte öngörülen incir, bahçeden 15-17 liralık beyninde mütebeddil fiyatlarla tüccarlara satılıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Bilir, AA muhabirine, Kahramanmaraş’ta çok şanlı ekincilik ürünlerinin yetiştirildiğini söyledi.

Onikişubat ilçesinde 400 dekarlık alanda üretimi yapılan Abbas incirinin 2019 yılında coğrafi belen tescil belgesini aldığını anımsatan Agâh, temas dekarda 30 ağacın bulunduğunu, ağaçlardan birlikte 100 kilo averaj mahsul alındığını belirtti.

Yılda yaklaşık 1200 ton üretimi yapılan incirin Kayseri, Adana, Şanlıurfa, Adıyaman kadar 15 kente gönderildiğini rapor fail Agâh, “500 kerte geçimini buradan sağlamaktadır. Abbas inciri ilimize katışıksız sofralık adına üretilmektedir. Bu zaman da küresel fiyatı 15-17 liralık arasında satışı yapılıyor.” dedi.

20 yıldır incir tüccarlığı özne Mehmet Fıstık, bu yıl yağan kar ve yağmurdan âlem incirin kalitesinin çok gani olduğunu söyledi.

Bölgede yetişen incirin aroması, lezzeti ve bilgili olmasından ufuk pazarda heves gördüğünü dile getiren Fıstık, “Raf ömrü uzundur. Söz Gelimi tığ başka tıpkısı yere ballıdarı gönderdiğimiz ant önceki önceki bizim incirimiz satılır. Fatmalı Mahallesi’nin rastgele adına incir bahçeleri yapılıyor. Fiyatlarımız iyice, çiftçilerimiz iyicene servet kazanıyor. Biz 2020 yılında çiftçilerimize 1 milyon, 2021’dahi 2 milyon lira dağıttık. 2022’dahi hedefimiz 5 milyon teklik.”

Fıstık, DSİ’nin bölgedeki gölet projesinin mahallelerde ballıdarı yetiştiriciliğinin yaygınlaşmasında koca bir afi üstlendiğini belirtti.

Çiftçilerden Gönüllü Büyükler üstelik, incirin mahalle için bulunmaz bir dirimsel kaynağı olduğunu söyledi.

Büyükler, “Bizim alnımızın teri. Çünkü sabah saat 5’te hasada giriyoruz. 12.00-13.00’e büyüklüğünde bitmeme ediyoruz. Bu sene mahsul haddinden fazla değişik. Sabahleyin tüccarlar gereksiz kasaları getirirler, yoğun kasaları götürürler. Hasat çok fena hâlde, her zamankinden değişik.” ifadelerini kullandı.

Fatmalı Mahallesi’nde 11 yıldır ballıdarı üreticiliği fail Şanlı Çalıştırıcı üstelik bu yıl ürün ve kalitenin gani olduğunu, incirlerini komutan üstüne tek etki yaşamadığını kaydetti.

Share: