Kadınlar İzmir’den Seslendi: “Özgürlüklerimizden Vazgeçmiyoruz”

Kentlileşmiş Kanun’un yürürlüğe girişinin  96. yılı cihetiyle Han Belediyesi Türkan Saylan Ekin Merkezi’nde “Avrat ve Politika” konulu aynı panel düzenlendi. Içtimai Demokratlık Derneği ve İzmir Site Konseyi Karı Meclisi marifetiyle düzenlenen panelde katılımcılar, Medeni Yasa ışığında avrat ve yöntem kavramları üstüne konuştu.

SDD İzmir Şubesi Danışma Kurulu Üyesi ve Değer Dirim Derneği Başkanı Nazik Işık’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde, Prof. Dr. Meryem Koray, Efes Selçuk Şehremini Çımbar Ceritoğlu Sengel, Toplumsal El Erki Derneği İzmir Idarehane Başkanı Cengiz Saygınlık, İzmir Site Konseyi Avrat Meclisi Başkanı Canan Aydemir Özkara dil cambazı olarak yer aldı.

Moderatör Büyük Işık, yaptığı küşat konuşmasında, “Medeni Kanun, Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün yüzünü nereye döndüğümüz konusunda o hep topluma verdiği o işaretin konkre halidir” dedi.

Sosyal El Erki Derneği İzmir Şube Başkanı Cengiz Öz Saygı dahi “Sosyete vasıtasıyla üretilen kadınlık, print ve onun kaderi gibidir. Bu talih Türkiye’da elan bile zorlaşmaktadır. Yasalarda ve görünürde okazyon eşitliğine ehil olan eş yöntem dahil düşüncedeki kadınlık algısı itibarıyla rical denk değildir. Türkiye’üstelik sosyal seks eşitsizliği ve kadınlık olgusu denen gayrı olmanın kilidini yemeden içmeden zihin değişimi anahtarı açabilecektir” diye konuştu.

İzmir Kent Konseyi Karı Meclisi Başkanı Canan Aydemir Özkara ise şöyle konuştu:

“Sosyal Seks Eşitliğinin yok sayıldığı günümüzde kazanılmış hakların korunması ve kullanılmamış hakları elde edilebilmesi üzere bizler Cumhuriyet Altını değerlerinden, özgürlüklerimizden ve laiklikten vazgeçmeyeceğimize hezel veriyoruz.”

“KADIN SİYASETTE EŞİTSİZLİKLER KARŞISINDA DURMALI”

Panelin geçmiş konuşmacısı Prof. Dr. Meryem Koray kadın ve politika kavramlarına değinerek, “Siyasete sarmak üzere makro üç pasaj enerji kaynağı var. Iktisadi koşullar, sosyal şartlar ve bilcümle bunların getirdiği kamusal münasebat” dedi.

Kadının siyasette meydan alması büyüklüğünde değişmeyen mekanizmalarında da canlı kendisine fiyaka almasının önemine belen eden Koray, “Avrat ve siyasa derken bana bakarak siyasette kadının varlığının, ispatı ya bile gücü nerede derseniz, çekişme ve çatışmalar karşısındaki, ekolojik sorunlar ve iklim değişikliği karşısındaki konumuna, sosyo-kazançlı eşitsizlikler karşısındaki konumuna bakarım. Kadının siyasette olmasını isteyenlerin bile bu noktalara bakmasını isterim.  Kadının siyasette ayırt yaratacağı konular bunlar olmalıdır” diye konuştu.

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, kadının siyasette yer almasının bir koltuğa erbap olmanın haddinden fazla ötesinde benzeri fehva olduğunu belirterek, “temas örgütlenmenin içerisinde tutmak, fikirlerini ifham etmek, öz fikirlerini savunabilmek ve savunduğu fikirlerle ait yanındakilerle konuşabilmek evet bile selim olduğunu düşündüğü laf ile ilgili mücadele etmek birlikte siyasetin benzeri noktasıdır” dedi.

Kadına dair seçme konuda herkesin aynayı kendine tutması gerektiğini vurgulayan Başkan Ceritoğlu Sengel, “Hakkımızı aradığımız sürece avrat gelişigüzel alanda var olacaktır” diyerek konuştu.

Share: