Johnson & Johnson talk pudrasının satışına serencam veriyor

Peter Hoskins,

Tutum Muhabiri

Johnson & Johnson (J&J) firması gelecek yıldan itibaren dünya çapında esas maddesi talk olan bebek pudrası üretimi ve satışına son veriyor. Onun namına süt kuzusu pudralarını ağız ağıza akdarı nişastasıyla yapmaya geçiyor.

Bu çıklama, şirketin bu ürünü MEMLUK’deki satışını durdurmasından iki sene sonradan geldi.

Talk pudrasına taş pamuğu karıştığını ve yumurtalık kanserine nöbet açtığını argüman fail on binlerce karı J&J’e sevgili açmıştı.

Ancak şeriklik onlarca yıldır sürdürülen müstakil araştırmalara göre ürünün güvenli olduğu iddiasını sürdürüyor.

Şeriklik marifetiyle yapılan akıbet açıklamada “Acun çapında yaptığımız eser değerlendirmesinin tıpkısı parçası kendisine, süt kuzusu pudrasında ağız ağıza akdarı nişastasına dayalı ürünlere mürur yönünde ticari benzeri karar aldık” deniyor.

Ortaklık mısır nişastasından yapılan süt kuzusu pudrasının halen dünyanın bir nice ülkesinde satılmakta olduğunu üstelik ekledi.

Buna kıymet J&J, talk ile yapılan bebek pudrasının güvenli olduğunda ısrarlı olduğunu vurguladı:

“Dünyanın ciharıyek beraberinde uzmanların onlarca yıldır sürdürdüğü bağımsız milletvekili bilimsel çalışmalarda vardığı, talk ile yapılan Johnson’s çağa pudrasının güvenli olduğu, kaya lifi içermediği ve kansere posta açmadığı tespitlerinin ağız ağıza arkasındayız.”

Ortaklık, 2020 yılında MEMLUK ve Kanada’da, açılan davalar ve ürünün güvenliği konusundaki ‘yanlış bilgilendirmeler’ yüzünden talebin azalması dolayısıyla talka dair süt kuzusu pudrası satışını durdurmuş, fakat dünyanın diğer yerlerinde satışı temdit kararı almıştı.

İddialar neye dayanıyor?

Çağa pudrasında makbul talk, belli alanlarda saha altından çıkarılan ayrımsız konu ve çıkarıldığı damarlar kansere kere açan taş pamuğu maddesinin da bulunduğu bölgelere mail.

2018 yılında Reuters bili ajansı tarafından yürütülen benzeri araştırma sonucunda, J&J’in, onlarca yıl talk ürünlerine taş pamuğu karıştığından malumattar olduğu sav edilmişti.

Reuters’ın araştırmasına bakarak, şirketin bağırsak kayıtları, deneyim tanıklıkları ve gayrı kanıtlar, J&J’in 1971 ile 2000’lerin evvel yılları beyninde kullandığı olmamış talk ve mamul pudrada yapılan testlerde ara sıra banal miktarlarda kaya lifi çıktığını gösteriyor.

Asbest kirlenmesi kanıtı yerine mahkemelere ve Kongre üyelerine verilen vesaik ve medyada kayran alan haberlere karşın ortaklık iddiaları bilcümle reddetti.

2021 yılının Ilk Teşrin ayında J&J talk konusundaki iddialarla uğraşması üzere LTL Management ünlü ayrımsız sadık iştirak kurdu. Ancak bu ortaklık kısa süre sonraları iflasını ilan etti ve bu bile halen bitmeme eden tazminat davalarını durdurmuş oldu.

İflasını ilan etmeden evvel şirketin sonuçlanan davalarda ve mahkeme dışı anlaşmalarda ödemesi gereken tazminatlar 3,5 bilyon dolara ulaşmıştı.

Bunlar arasında şirkete ülkü açan 22 kadına verilmesine hükmedilen milyarlarca dolarlık tazminatlar dahi var.

Nisan ayında hissedarlardan gelen talk süt kuzusu pudrasının satışının dünya çapında durdurulması önerisi reddedilmişti.

Johnson’s çağa pudrası 130 yıldır satılan ve şirketin “ev dostu” imajının sembolü haline mevrut benzeri üründü.

Share: