İzmirli öğrenciler “Tığ Aynı Takımız” projesi kapsamında Batman’ı gezdi

Toyluk ve Spor Bakanlığı marifetiyle hayata geçirilen “Biz Tıpkı Takımız” projesi kapsamında İzmir’den aileleriyle mevrut öğrenciler, Batman’ın tarihi ve kültürel mekanlarını gezdi.

24 ilde gerçekleştirilen ve 14 hafta süren proje ile rastgele ilden 44 öğrenci aldıkları basketbol, oryantiring, toplumsal harmoni ve farkındalık eğitimlerini tamamladı. Proje kapsamında Batman ve İzmir eşleştirilerek ahi şehirler oldu.

Batmanlı öğrencilerin İzmir’i ziyaretinin ardından İzmirli öğrenciler da aileleriyle Batman’a geldi.

44’ü mektepli, 44’ü veli ve 10’u proje görevlisi 98 güç, Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkililerinin eşliğinde Malabadi Köprüsü’nü, Hasankeyf’teki tarihi mekanları ve Hasankeyf Müzesi’ni gezdi, havza turu ile mağaraları rüyet fırsatı buldu.

Batman Toyluk ve Spor Müdürlüğü Idarehane Müdürü Mehmet Çiftçi, AA muhabirine, Gençlik ve Spor Bakanlığınca geçerli proje ile kent gezilerinin sürdüğünü söyledi.

Temmuz ayında Batman’dan ahi yer İzmir’e gittiklerini anlatan Maraba, şimdi üstelik Batman’da İzmirli öğrenciler ile ailelerini ağırladıklarını belirtti.

Çiftçi, “Üç dönüş süren gezide tarihi Malabadi Köprüsü’nü gezdik, Hasankeyf’te kâin tarihi mekanlar ve Hasankeyf Müzesi’ni gezdirdik. Ayrıca havza turu ile mağaraları gezdirdik, yerel yemeklerimizi tattırdık. Misafirlerimizi sunma bol şekilde ağırladık. Projede emeği mevcut Sayın Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na teşekkür ediyorum.” dedi.

Öğrencilerden Ecrin Mine Ceylan, Batman’üstelik bu büyüklüğünde tarihi mekan olduğunu bilmediğini dile getirerek, “İyi ki birlikte Batman’a gelmişim. Batmanlı arkadaşları dahi tanıdım. Hakeza ayrımsız proje uyguladıkları amacıyla Sayın Bakanımıza çok teşekkürname ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Poyraz Yücesoy ise Batman’ı çokça sevdiğini anlatım etti.

Velilerden Yücel Yücesoy, kentin tarihi ve lokal zenginliklerini aşinalık fırsatı bulduklarını aktararak, misafirperverlikleri üzere Batmanlılara teşekkürname etti.

Aynur Ceylan bile kente ilk defa geldiğini ve duyduğu memnuniyeti dile getirerek, projenin bitmeme etmesini istediklerini belirtti.

Ahu, “Yemekleri haddinden fazla dört dörtlük bulduk. Batman’ı de gezdik. Batman çokça güzel tıpkısı şehir.” ifadelerini kullandı.

Share: