İzmir Şehir Konseyi Başkanı Adnan Akyarlı Hayatını Kaybetti

İzmir Şehir Konseyi Başkanı Prof. Dr. Adnan Oğuz Akyarlı bir süredir otama gördüğü Veli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bu sabah hayatını kaybetti. İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, Akyarlı’nın vefatından balaban sıkıntı duyduğunu belirterek, “Türkiye çok kızıl tıpkısı aydınını kaybetti. Hepimizin başı sıhhatli olsun” dedi. Prof. Dr. Akyarlı üzere ferda saat 15.00’te Ahmed Adnan Saygun Danışma Merkezi’nde ihtifal töreni düzenlenecek.

Fen ve siyasa dünyasına koskocaman hizmetleri mevcut, 2009-2014 yılları beyninde İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi olarak görev özne, ayrımsız çağ sedir komutan vekilliğini dahi üstlenen, akıbet kendisine İzmir Site Konseyi Başkanlığı ve İZELMAN Umumi Heyet Başkanlığı’nı yürüteç Prof. Dr. Adnan Oğuz Akyarlı hayatını kaybetti. Bir süredir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gören Akyarlı bu sabah 06.20’de hayata gözlerini yumdu.

“TÜRKİYE DEĞERLİ BİR AYDININI KAYBETTİ”

Keder haberi Afyon Kocatepe’da düz İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer büyük çeki yaşadığını belirterek, “Türkiye maatteessüf haddinden fazla altın bir aydınını kaybetti. Fen ve yöntem alanında kente ve ülkeye balaban hizmetler vermiş, benim birlikte kez arkadaşlığı yapmaktan itibar duyduğum ayrımsız isimdi. Hocamızı katiyen unutmayacağız ve anısını İzmir’bile sonsuza çatışma yaşatacağız. Hepimizin başı salim olsun” dedi.

Prof. Dr. Adnan Oğuz Akyarlı’nın öd kesesi kaynaklı çoklu karaciğer metastası sonrasında gelişen kardiyopulmoner yetmezlik sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

IHTIFAL VE CENAZE TÖRENLERİ YARIN

73 yaşında hayata veda fail Akyarlı için ferda (27 Ağustos Cumartesi) saat 15.00’te Ahmed Adnan Saygun Musahabe Merkezi’nde yâd töreni düzenlenecek. Küçükyalı Hamidiye Camii’nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazının arkası sıra Akyarlı’nın naaşı Urla Zeytinalanı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

PROF. DR. ADNAN AKYARLI:

1949 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlköğrenimini Mardin, Bursa ve Edremit’te, orta öğretimini Edremit Lisesi’nde, lise eğitimini Eskişehir Atatürk Lisesi’nde tamamladı. 1971 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi’nden “İnşaat Faziletkâr Mühendisi” olarak çıkışlı olan Akyarlı, 1975 yılında “Hekim Mühendis”, 1980 yılında “Kenar ve Liman Yapıları” dalında “Doçent”, 1987 yılında “Hidrolik” ve 1988 yılında ise “Bahir Teknolojisi” dallarında koyulmak amacıyla iki kez “Profesör” unvanı aldı. “İkinci Darülfünun” kapsamında Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik”, peşi sıra “Web Tasarımı ve Kodlama” programlarını bitirdi. Akyarlı “Evcil Yönetimler” programında da eğitimini sürdürmekteydi.

1972-1998 sürecinde Veli ve Dokuz Eylül Üniversiteleri İnşaat Mühendisliği ile Dokuz Eylül Üniversitesi Bahir Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü’nde değişik düzeylerde idare sorumlulukları kayran Akyarlı, 1998 yılında emekli oldu. Bu süreçte yetmiş beş civarında ulusal ve uluslararası projenin yöneticiliğini yaptı, sıkıntılı içinde ve dışında yayınlanmış 320 civarında ürün bıraktı.

1998-2009 yılları arasında Türkiye- Belçika ortaklığındaki tıpkısı şirkette kayırıcı düzey becerikli adına çalıştı ve özel sektörde makro görevler üstlendi. Akyarlı, 2009-2014 döneminde “İzmir Büyükşehir Meclisi Komutan Vekili ve İmar Komisyonu Başkan Vekili” ve “Eğlek Uray Meclisi Komutan Vekili ve İmar Komisyonu Başkanı” kendisine, CHP İzmir İl Başkanlığı bünyesinde Marifet, Dümen ve Ekin Platformu Kentsel Transformasyon Komisyonu Başkanı adına fariza yaptı.

Eğlek Site Konseyi Müessis ve Onursal Başkanı, Karabağlar Şehir Konseyi Eski Başkanı, İzmir Site Konseyleri Birliği Kurucu Aktarılma Sekreteri ve Türkiye Site Konseyleri Platformu Müessis Periyot Başkanı olan Akyarlı, çok sayıda mesleksel örgütün, derneğin, vakfın ve yeni evlat Biyoekonomi Kooperatifi’nin müessis üyesi oldu.

Share: