İzmir merkezli dolandırıcılık operasyonunda 5 suratsız tutuklandı

İzmir merkezli 10 ilde planlı dolandırıcılık operasyonunda gözaltına alınan 19 şüpheliden 5’i tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca dolandırıcılık iddiasıyla yakalanan 19 zanlının emniyetteki işlemleri tamamlandı. Adliyeye gönderme edilen şüphelilerden 5’i tutuklandı. Farklı zanlılar ise adli kontrol amacıyla serbest bırakıldı.

Öte yandan, şüphelilerin sorgularında suçlamaları kabul etmedikleri öğrenilirken, ele geçirdikleri kişilerin sosyal medya hesaplarından o kişinin arkadaşlarına mesajlar attıkları, kendilerine çağ yapanlara birlikte yapmacıklı dekontlar gönderdikleri belirlendi.

Bu kişilerden danışmanlık ücreti adı altında mülk temenni eden şüphelilerin, kanuncu olduğunu izhar etmek için Türe Bakanlığının cali internet sitesi ekran resimlerini bile paylaştıkları öğrenildi.

Zanlıların bu şekilde çok erdemli miktarda nahak yere idrak elde ettikleri tespit edildi.

Ayrıca, şüphelilerin ele geçirdikleri toplumsal medya hesaplarında da sahte dekontlar ile efdal miktarda gelir elde ettikleriyle ilgilendiren paylaşımlar yapıldığı görüldü.

Operasyon

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca, ele geçirdikleri müştekilere ilişik içtimai iletişim araçları hesaplarından erdemli iktisadi “forex” yatırımıyla ait paylaşımlarda bulundukları, hesaplarda ekli kişilerin güvenini kazanıp kendileriyle iletişime geçenlerden erdemli kazanç vaadiyle “yatırım danışmanlığı ücreti” adı altında mülk dilek ettikleri, bu şahıslar üzere çok para kazandıkları yönünde düzme dekontlar düzenledikleri, kazandıkları parayı alabilmeleri için “algı ve dosya masrafı” adı altında ücret istedikleri ve işlemlerin yasal olduğuna nakletmek amacıyla Hak Bakanlığının resmi hava logosunu ve genel ağ sitesine ilişkin görüntülük resimlerinin olduğu doküman ve fotoğrafları gönderdikleri öne sürülen 19 ibret karşı murakabe kararı verilmişti.

İzmir’in beraberinde Adana, Antalya, Batman, Gaziantep, Hatay, Manisa, Mersin Ağacı, Trabzon ve Van’da 16 Eylül’da planlı eş anlı operasyonlarda 19 meşkûk gözaltına alınmıştı.

Zanlıların, İzmir’de 9, devlet genelinde 121 kişiyi dolandırıp yaklaşık 1 milyon 800 bin lira haksız kazanç elde ettikleri öne sürülmüştü.Share: