İzmir evcil haberleri: Dikili’de Kültür, Edebiyat ve Tekellüm Rüzgarları Esti

Dikili Belediyesi, 10 devir boyunca düzenlediği etkinliklerle 7’den 70’e yekpare ilçe sakinlerini edebiyat, kültür ve sanatla buluşturdu.

“Betik Dikili’de Iyice” sloganıyla şehir tarihinde benzeri mebde imza atan Dikili Belediyesi, Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP) teşrikimesai ile 22-28 Ağustos 2022 tarihleri ortada  “1. Dikili Pusula Günleri”ni düzenledi.

Dikili 75. Sene Park’ında gerçekleşen 1. Dikili Mektup Günleri’nin küşat konuşmalarını, CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Ege Ağbaba, Dikili Şehremini Adil Kırgöz ve YAYKOOP Umumi Heyet Başkanı Elif Akkaya yaptı.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Saylav Yunus Emre, CHP Fırka Meclisi Üyesi ve Ankara Saylav Uğurlu Bingöl, CHP İzmir Milletvekili Aşk Erdan Kılıç, CHP Ankara Saylav Saika Kaya, CHP 25-26. Devir Milletvekili Zeynep Altıok, CHP Parti Meclisi Üyesi Yaşar Seyman mevki gündemine ait görüşlerini, Pusula Günleri süresince paylaştılar.

Etkinlikler kapsamında Emre Kongar, İhsan Eliaçık, Sedef Kabaş, Mine Söğüt, Hazar İnce, Tırsmak Öztürk, Şükrü Erbaş kabil ülkenin maruf gazeteci, edip ve şairleri, görüşme ve imza etkinliklerinde okurlarıyla ayrımsız araya geldi. Benzeri hafta boyunca binlerce tezkere seçeneği sunan 62 yayınevinin stantları Dikili ve kent dışından gelen vatandaşlardan ağır sıklet rabıta gördü.

DİKİLİ’DE 30 AĞUSTOS ZAFERİ’NİN 100. YIL DÖNÜMÜNDE FESTİVAL COŞKUSU

Kültür laf etkinliklerine açıklık vermeyen Dikili Belediyesi, 30-31 Ağustos ve 1 Ilkgüz 2022 tarihlerinde 36. Dikili Kültür, Demokratlık ve Mesai Festivali’ni düzenledi.  Binlerce vatandaşın katıldığı 100. Yıl Yengi Korteji ile 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nın da kutlandığı festivalin evvel gününde açılış konuşmalarını, CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Cıvıl Cıvıl Mebus Seyit Torun, İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer ve Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz yaptı.

Festival kapsamında devlet gündeminin değerlendirildiği panellere hatip olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Yüce Öztunç, CHP Faziletli Sıkı Yerleşmiş Başkanı ve Artvin Mebus Misyon Bayraktutan, CHP Efdal Sıkı Yerleşmiş Üyesi ve İzmir Mebus Çevrimli Çelik, CHP Tümen Meclisi Üyesi ve Ankara Mebus Erek Irade, CHP İzmir Milletvekili Amaç Nazır, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, akademisyenler Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol Prof. Dr. Sulh Övgün, yöntem âlim Dr. Büyük Er Taşcıer katıldı.

Festivalde Türkiye’nin yer güzel saz gruplarından Eskimemiş Türkü ve popüler müziğin ünlü isimlerinden Yoğunluk Uluğ görüntü aldı, Süheyl ve Behzat Uygur Tiyatrosu’nun “Benzen Kardeşler” oyunu sahnelendi. Yazar- Direktör Nebil Özgentük’ün ” Cumhuriyet’e Uzanan Kat” ve “Kadınlarımız, Sulh ve Demokrasi” konulu belgesel sunumları gerçekleşti.

3 dolaşma süren festival boyunca  Sadakat Yolu’nda Aerobik Dans-Pilates-Yoga  etkinlikleri düzenlendi. Kadın Hakları Parkı’nda Dikili Belediyesi Çini-Seramik, Islak Otağ, Yağcıbedir Halı Oluşum Sergisi, Nurhayat Türkmen Fotoğraf Sergisi, Dikili Belediyesi Çocuk Fotoğraf Kursu Sergisi, Dikili Foto Kulübü’nün Muhtelit Fotoğraf Sergisi stantlardaki yerlerini aldı. Füru, Cidal Tercan Tiyatrosu’nun palyaço, kara tahta kıç, balon şişirme, beniz boyama, kukla ve tiyatral canlandırma etkinliklerinde uyumlu ayakyolu geçirdi.

BAŞKAN KIRGÖZ: “DİKİLİ, 10 GÜN SÜRESINCE EDEBİYATI, KÜLTÜR  VE SANATI YOĞUN KOMPLE YAŞADI”

Dikili Belediye Reisi Adil Kırgöz, “Kent tarihinde tıpkı prensip henüz imza atarak ‘1. Dikili Pusula Günleri’ni gerçekleştirdik. Dikili’mizin sokaklarında yazın konuşuldu, şiirler okundu. Güneşin yer güzel battığı saha Dikili’mizde denizden sağ meltemin getirdiği iyot kokusu, tezkere kokusuyla birleşerek kamu kenti sardı. Ülkemizin değerli  edebiyatçılarını, yazarlarını, şairlerini, aydınlarını, siyasetçilerini imza etkinlikleri ve söyleşilerde halkımızla buluşturduk. 62 yayınevinin binlerce betik seçeneği sunduğu  stantlarımız kentimizde kıpırdak üste mekân toprak ve ilçelerden gelen  çokça sayıda vatandaşımızın ilişki odağı oldu” dedi.

“BALABAN ZAFER’İN 100. YILINI FESTİVALİMİZ İLE TAÇLANDIRDIK”

‘1. Dikili Kitap Günleri’nin arkası sıra 36. Dikili Kültür, Demokrasi ve Çalışma Festivali’ne de eş sahipliği yaptıklarını belirten Komutan Kırgöz, şunları söyledi:

“Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Iri Galibiyet’in 100. sene dönümünde 30 Ağustos Bayramı’mızı halkımızın katılımıyla 100. Yıl Galibiyet Korteji’i ile taçlandırdık. 3 çevrim süren festivalimizde ülkemizin zer siyasa insanlarını, akademisyenlerini, sanatçılarını halkımızla buluşturduk. 1 Ilkgüz Dünya Hazar Günü’nü üstelik bu vesileyle kutlamış olduk. Emeği sabık herkese teşekkür ediyorum. Şimal Ege’nin ışıldak yıldızı Dikili’mizi ekin ve müzakere kenti etme yolunda kararlı adımlarla ilerliyoruz.”

Share: