“İyilik yolu”nda şehit sakıt Kızılay personelinin acısı tazeliğini koruyor

Suriye’nin kuzeyinde memur Türk Kızılay ekibinin bulunduğu araca 2 yıl ilk düzenlenen silahlı saldırıda şehit olan Mehmet Arif Kıdıman’ın ailesinin ve emek arkadaşlarının acısı dinmiyor.

Üzerinde ve tavanında yıldızlı şekilde Kızılay amblemi bulunan tempo halindeki Türk Kızılay aracına Suriye’bile plakasız iki araçtan yüzleri maskeli ve kamuflajlı kişilerce açılan yara sonucu martir düşen Kızılay Bab Sevgi Mağazası çalışanı Mehmet Arif Kıdıman, şehadetinin 2. yılında anılıyor.

Ailesi ve mesai arkadaşları, şehit edilişinin 2. yılında Kıdıman’ın Düzce Kent Mezarlığı’ndaki kabrine çiçek bırakıp yakarış etti.

“Oğlumla kurum duyuyorum”

Asıl Emine Kıdıman, AA muhabirine, oğlunun afiyet yolunda gönüllü benzeri şekilde bölgede olduğunu ve çocukları haddinden fazla sevdiği amacıyla fariza süresini daim uzattığını söyledi.

Kıdıman, 2 yıl önce yara haberi aldığında buna tanımak istemediğini aktararak, oğluyla diyaloğunun çok kuvvetli olduğunu, temas derdini ve mutluluğunu onunla paylaştığını anlattı.

Oğlunun acısının dinmediğini dile getiren Kıdıman, şunları aktardı:

“Oğlumun acısı benimle alay malay harcama. İyilik peşine gitti benim oğlum. Buraya gelmişti tıpkı düğün için, o antlaşma oğluma ‘Gitme daha çok oralara, dön geriye.’ dedim. ‘Konuşalım dahi hesabına birini koysunlar sen gitme, gel.’ dedim. ‘Ana sen oraları bilmiyorsun, ben işimi çok seviyorum.’ dedi.”

Kıdıman, oğluyla gurur duyduğunu vurgulayarak, “Zira benim çocuğum keskin bir yolda vurulmadı. Ekmeğinin peşinde, garibanlara yardım etmeye gitti.” dedi.

“Martir abisiyim ve gururluyum”

Ağabeyi Ali Kıdıman dahi kardeşinin acısını “sözün bittiği düz” olarak tanımlayarak, “Yurt sağlıklı olsun emreylemek düşüyor bize. Eksantrik diyecek tıpkı özdek yok. Şehitler cennete gider, inşallah bizler öldüğümüzde bile kendisine Rabb’im bizi bitişik eyler. Ben martir abisiyim ve gururluyum.” ifadesini kullandı.

Kız kardeşi Işıl Kıdıman Sevindik de ağabeyinin adamakıllı aynı amaca hizmet ederken martir edildiğine değinerek, “Bu şekil söylemler avunulacak şeyler değil ihtimal amma kabul edip ezmek üzere bunlarla avunuyoruz.” şeklinde konuştu.

“Onu değme ahit hatırlıyoruz”

Türk Kızılay Düzce Şubesi sosyal ihya uzmanı Melik Öztürk ise Kıdıman’ın acısının yüreklerdeki tazeliğini koruduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Suriye’nin Bab şehrinde insani arkalama faaliyetlerini yürütürken martir sakıt düzentileme arkadaşımızı tek ant unutmuyoruz. Seneidevriyesinde kabrine yakarış etmeye geldik. Yalnız zaman değil, bizler onu gelişigüzel ant hatırlıyoruz. Acısı gelişigüzel antlaşma tüvana. Cenabıhak bereketli gür rahmet eylesin. Ayrımsız elan bu tarz olayların yaşanmamasını arzu ediyorum.”

Kıdıman’ın bölgedeki görev süresini gönüllü adına uzattığını hatırlatan Öztürk, “Çocukları giyindirirken oradaki şartları görünce kişi isteğiyle görevini uzattı. Bu yaslı olay de o dönemde yaşandı. Cenabıhak’ın takdiri, mekanı behişt olsun.” ifadelerini kullandı.Share: