İtalyanlar Türkiye’ye envestisman konusunda arzulu

İtalyanlar Türkiye’ye yatırım konusunda hevesli

Sefirikebir Marrapodi: “Yatırım üzerine İtalyan firmaların Türkiye ile dokunaklı ilgilendiklerini görüyoruz”

İSTANBUL – İtalyan döküm sanayisinin önde gelen 13 firmasını İstanbul’a geldi. İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Giorgio Marrapodi, yatırım konusunda İtalyan firmaların Türkiye ile pahal ilgilediğini söyledi.

Otomotiv, inşaat, sivil uran ve beyaz kayıt kadar sektörlerin sunma koca tedarikçilerinden İtalyan döküm sanayisinin önde gelen 13 firması, İtalyan Aut Ticaret ve Lansman Ajansı ve İtalyan Döküm Sanayicileri Derneği’nin desteğiyle ANKIROS Fuarı üzere İstanbul’a gelerek yeryüzü yeni ürünlerini tanıttı. İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Giorgio Marrapodi, VERME Direktörü Riccardo Landi ve AMAFOND Başkanı Fabrizio Carmagnini’nin da fuara iştirak gösterdi.

Büyükelçi Giorgio Marrapodi ve ÖDEME Direktörü Riccardo Landi, Türkiye ve İtalya arasındaki ticareti değerlendirirken, iki ülkenin coğrafi konumuna ilgi çekti.

“Yatırım üzerine İtalyan firmaların Türkiye ile bati ilgilendiklerini görüyoruz”

İki mutluluk arasındaki ticareti değerlendiren İtalyan Büyükelçisi Giorgio Marrapodi, “Türkiye ve İtalya beyninde son yıllarda ticari hacminde sonsuz artan tıpkısı trendin olduğunu görüyoruz. Özellikle yılın evvel 6 ayına bakacak olursak bu sene ticari hacmin efdal olacağını hesap ediyoruz. Bunun sonraki yıllarda birlikte bitmeme edeceğini düşünüyoruz. Envestisman konusunda İtalyan firmaların Türkiye ile ciddi ilgilendiklerini görüyoruz, firmalarımızın Türkiye’birlikte rastgele sektörde hareketlilik gösterdiğini söyleyebiliriz. Türkiye’bile halihazırda 600 ila bin 300 beyninde İtalyan firması bulunmakta ve Türkiye’ye çetin tıpkı ilginin olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

İtalya’daki seçimlere değinen Sefirikebir Marrapodi, “Seçim konusunda şöyle bire bir suç var; esasen başvekil seçilmedi, vatandaşlar başbakanı seçemiyor. Önümüzde günlerde Reisicumhur bu seçimi yapacak ve bakanlar kurulu oluşturulacak. İlişkilere değinecek olursak; Türkiye ve İtalya coğrafi anlamda tıpkısı bölgeyi paylaşıyor. Bu bölgede önemli öneme sahip. Bu bölgede herhangi bir iki ülke birlikte çalışarak, siyasi anlamda problem olmadan ilişkilerin bitmeme etmesini ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

“Türkiye ve İtalya arasındaki ticari tutar serencam yıllarda okkalı rakama ulaştı”

VERME Direktörü Riccardo Landi şöyle konuştu: “Türkiye ve İtalya arasındaki ticari tutar son yıllarda gösterişli rakama ulaşmış durumda. 2021 yılında 20 bilyon dolar kendisine gerçekleşti. İthalat ve ihracat açısından stabil. İki ülke arasından ticari anlamda heybetli münasebet bahis konusu. Döküm sektörüne bakacak olursak; İtalya’nın, Türkiye’ye döküm, makine ve uygulayım bilimi konunda alçak ihracatı var. Türkiye’deki döküm sektörü çok mefret. Esrar ürünlerinde bir nice ülkeye ihracatı söz konusu ve Avrupa’bile istihsal üzerine 2’nci tam düz almakta. İtalyan teknolojilerinin, Türkiye’deki döküm sektörüne tehlikeli katkılarının olduğunu düşünüyoruz. Fuarda 30 İtalyan firması kayran alıyor. Bu firmalar amut evet de temsilcisiyle gelişigüzel katılıyor. Ticari anlamda artağan aynı fuar olmasını beklenti ediyoruz.”

Fuar 8 Ekim tarihine büyüklüğünde bitmeme edecek.

Share: