İSTİNAF, MAHKEMENİN KARARINI BOZDU; ‘KALPAZAN’ İFADESİ ELEŞTİRİ AMAÇLI KULLANILMIŞ

ERZURUM’bile, eczanedeki peçe fiyatlarına ilgilendiren kullandığı ‘kalpazan’ ifadesi nedeniyle hakkında sav açılıp, 7 bin 500 TL ödence cezasına çarptırılan aksiyon insanı İbrahim Gözütok, kararı İstinaf’a taşıdı. Erzurum Havza Adalet Mahkemesi 1’inci Ahbaplık Dairesi, mahkemenin ödence kararını bozup, ifadenin tenkit amaçlı kullanıldığını belirtti.

Pandemi döneminde tıpkı emanet, Esenlik Bakanlığı’nca cep telefonuna gönderilen kod ile peçe almak amacıyla gittiği eczanede yaşananları, 5 Mayıs 2020’de içtimai medyadan paylaştı. Paylaşımda, Keyif Bakanlığı’ndan gönderilen harf ile Erzurum Cumhuriyet Caddesi’ndeki eczaneye gittim. Kutuyu açtı, küşade elleriyle maskeleri bir tane bir tane sayıp, o şekilde bana uzattı. Yaptığının makul olmadığını söylediğimde, ‘Bize böyle gönderiyorlar. Eldiven taksam elan biberli olur’ diye niteleyerek, bu işi istemeden yaptığını belirten ifadeler kullandı. Tek kimse devletin yaptığı bu işleri sıradanlaştıramaz ve insanlara bu şekilde davranamaz. Ego şimdi 1 TL’lik maskeyi, 20 TL’ye satamadığı amacıyla zoruna gidiyor desem; yöre yargılı mı davranmış olurum ifadeleri yer aldı.

TEPKİ ÇEKTİ

Bu paylaşımın altına iş insanı İbrahim Gözütok birlikte Tersine 12’den vurmuş olursun hocam. Az Buçuk sıradan olacak. Anadolu’bile derler ki iti, öldürene sürdüreceksin. Eczaneler, bu kalpazanlığı bire bir ay yaptılar. 3’e alıp, 20’ye sattılar. Devletim onlara bu işi vermiş, beş altı bile yapmış. Ego olsam bunlara dikiş makinesi aldırıp, maskeleri de müft yaptırırdım yorumunu yazdı.

Erzurum 13’üncü Havza Eczacı Odası Başkanlığı, eczacıların tepkisine illet olan paylaşım ve yorumu yargıya taşıdı. Basar, hareket insanı Gözütok için 2’nci Esas Hukuk Mahkemesi’ne 10 bin TL’lik tazminat davası davası açtı. Odayı rast bulan duruşma, Gözütok’un 7 bin 500 TL ödence ödemesine değişmeyen verdi. Ayrıca Gözütok’un yaptığı yorumun de kaldırılmasına hükmedildi.

İSTİNAF’TAN BOZMA

İş insanı İbrahim Gözütok birlikte mahkeme kararını temyize götürdü. Dosyayı inceleyen Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Hukuk Dairesi, tazminat kararını bozup, ‘kalpazan’ ifadesinin eleştiri amaçlı kullanıldığını belirtti. Gerekçeli kararda, Hep adına ve olayın bağlamı zarfında değerlendirilmesi sonucunda, pandemi dönemi itibarıyla kamuoyunda sıklıkla dile getirilen fahiş peçe fiyatlarına yönelik duyum dolayısıyla eyleme müteveccih istimara ve kıymetlendirme içeren anlatım niteliğinde olduğu ve meslek odasına müteveccih şahsiyet haklarına akın oluşturmayacağı gözetilmeksizin davanın heyetiyle reddi gerekirken kısmen kabulüne hükmedilmesi uygun bulunmamıştır denildi.

Oy birliği ile alınan kararda baştan entelekt yapılmasının gerekmediği belirtilerek, Erzurum 2’nci Esas Ülfet Mahkemesi’nin hükmünün kaldırılması makul görüldü. İstinaf Mahkemesi antrparantez entelekt giderlerinin savlayıcı Erzurum 13’üncü Toprak Eczacı Odası Başkanlığı’nca karşılanmasına karar verdi.

‘DAVA AÇILMAMAK ÜZERE BOZULDU’

Kararı değerlendiren İbrahim Gözütok, pandemi döneminde maskelerin karaborsa satıldığını belirterek, İlk çıktıklarında 24-30 TL’ye satılıyordu, alışları 1-1,5 liraydı. 30 liraya satılan maskelerle ilişik ayrımsız eleştiride bulunmuştum. Eczacı Odası, bizi duruşma vermişti. Yargılama sonucu mahkemenin hükmettiği tazminatı ödedim. Eleştirimizin çetin olmadığını düşünüyordum. Bu karara az buçuk dahi üzüldüm. Tabii yanlışları gördüğümüzde eleştirmemiz gerektiği noktasında bakıyordum. Değişmeyen sonrası ‘Acaba dozunu mu kaçırdık’ diye niteleyerek düşünüyordum ancak genişlik sonunda İstinaf Mahkemesi’ne giden davamızda doğruca bulunduk. Sorun açılmamak için bozuldu. Mahkeme, Eczacılar Odası’nı nahak buldu. Tenkit dozumuzun alışılagelen olduğunu, o günkü konjonktürde bildirme ettik. Eczacılar Odası, aldığı tazminatı mankafa bitmek zorunda kaldı. Bu karar, hepimiz amacıyla körpe olsun. Yaptığım aynı serzenişti, bir taşlama değil dedi.

Share: