İSTANBUL-ÇHD DAVASINDA MEVKUFIYET BITMEME KARARI

ÇAĞDAŞ Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın bile aralarında bulunduğu 22 avukatın terör örgütü üyesi başlamak ve tedvir etmek suçlamasıyla yargılandığı davada mevkuf sanıkların tutukluluk hallerinin devamına değişmeyen verildi.

İstanbul 18. Alçak Ceza Mahkemesi Marmara Ceza ve İnfaz Kurumu karşısındaki salonda yapılan duruşmaya mevkuf sanıklar avukat Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik, Oya Aslan ve eksantrik suçtan vakfedilmiş Bağımsız Yılmayan getirildi. Gâh tutuklanmadan sanıklar ve sanık avukatları de mahkeme salonunda amade bulundu. Duruşmaya CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Yüce Haydar Hakverdi, İlhan Cihaner, HDP Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Dilşat Canbaz, TİP Milletvekilleri Tavhane Kadıgil, Ahmet Şık, İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Adana Barosu Başkanı Selek Gökayaz, Fransa, Belçika, İtalya, Almanya ve İsviçre barolarından avukatlar de katıldı.

Mahkeme başkanı, sanıklar ve avukatlarına sav dosyasına gelen eksper raporuna cebin beyanlarını sordu. Raporu teyit almadığını tamlayan sanık Kozağaçlı, beyanda mevcut olmak için süre istedi. Avukat Hasan Fehmi Çipo da dosya boyutunun büyük olmasından yağlık elan rapora ulaşamadıklarını söyleyerek, bu nedenle süre istedi. Görüşü sorulan mahkeme savcısı, sanıkların tutukluluk hallerinin devamını rica etti.

“10 YIL BOYUNCA HİÇ TAHLİYE RICA ETMEDİM”Selçuk Kozağaçlı sanık olarak yargılandığı sürece boşaltma talebinde bulunmayacağını söyleyerek, “Avukat olsaydım ego de kızgın savunmalar yapardım amma ego sanığım. Sanık yerine huzurda olduğum üzere henüz ilgiyle konuşacağım. 10 yil boyunca hiç boşaltma istek etmedim. Yapabilecek hâkim vardır, yapamayacak hâkim vardır. Yapabilecek yargıç üzere istek gerekmez. Bir hafta bilahare 7. yıla giriyorum. 10 yıl boyunca, avukatlar yasadışı silahlı örgütünün üyesi mi değil mi karar veremediniz” dedi.

DURUŞMA ERTELENDİMahkeme heyeti, Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik ve Oya Aslan’ın tutukluluk hallerinin devamına hükmederek, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapmaları üzere duruşmayı 7-11 Teşrinisani tarihlerine erteledi.

Görüntü dökümü: ———————–İzleyicilerin mahkeme salonunun bulunduğu binaya giriş anları

-Umumi detaylar

– İstanbulShare: