İran, mahrukat vermeyen Malezya’ya uçuşları durdurdu

İran’ın nısıf resmi İşçi Bilgi Ajansı’na (ILNA) konuşan İran Havayolları Şirketleri Birliği Sekreteri Maksud Esedi Samani, ESIR yaptırımlarından kaynaklı sorunlar dolayısıyla Malezya uçuşlarını askıya aldıklarını belirtti.

ABD tarafından Malezya havalimanlarındaki akaryakıt şirketlerinin İran uçaklarına yakıt sağlamaları halinde yaptırıma bağımlı olacakları bilgisi verildiğini nâkil Samani, “Amerikalılar ile teşrikimesai eden Malezya bundan sonra İran Havayollarına mahrukat sağlamamaktadır. İran uçaklarına yakıt verilmediği için zaman İran Havayolları’nın Malezya’ya sonuç uçuşu gerçekleşecek.” dedi.

Washington yönetimi, önceki Başbuğ Donald Trump döneminde 2018’bile Şümullü Kuma Eylem Planı olarak adlandırılan nükleer anlaşmadan tek yanlı çekilmiş ve İran’a yönelik sivil havacılık sektörünü birlikte kapsayan çetin yaptırımları devreye sokmuştu.

ÇAKER’bile Joe Biden yönetiminin göreve gelmesiyle Washington ve Tahran, Nisan 2021 bakımından Avrupa Birliği’nin (DENIZ) aracılığında çekirdeksel anlaşmaya yeniden aktarılma için bilvasıta görüşmelere başlamış fakat şu anne kadar sonuncu anlaşmaya varılamamıştı.

KÖLE ve İran çekirdeksel kesim amacıyla masada: Enerji krizine hal olacak mı?

 

İran, John Bolton’a yönelik suikast iddialarını reddetti

 

BENDE’den İran’ın Zalim yapımı uydusu amacıyla “zılgıt” ifadesi

 

İran ve Rusya alay malay peyk üretecek

 

Share: