İngiltere Dışişleri Bakanı Türk basınına konuştu! Montrö açıklaması gürültülü getirecek

Birleşmiş Milletler 77. Umumi Kurul Görüşmeleri amacıyla New York’ta bulunan Cleverly, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Ukrayna’nın doğusunda toprak kaybının peşi sıra Rusya Azamet Başkanı Vladimir Putin’in seferberlik ilan etmesini değerlendiren Cleverly, “Seferberlik ilanı savaşın (Putin amacıyla) planlandığı kabil gitmediğini gösteriyor.” ifadesini kullandı.

“Putin birkaç hafta içre Ukrayna’nın tamamını işgal etmeyi umuyordu amma demincek aylar bilahare Ukrayna güçlerinin Rus güçlerini Ukrayna’nın doğusunun balaban bir bölümünde et kafalı ittiğini görüyoruz.” diyen Cleverly, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vladimir Putin’e mesajımız bu yasa dışı ve kımıldatma edilmemiş savaşın falsolu olduğu. Putin’in yapabileceği bildirme gür molekül, birliklerini mankafa yok etmek, Ukraynalıların ülkelerinin kontrolünü esasen ele almasına ve ekonomilerini yeniden mensur etmesine müsaade çevirmek tamam. Bu çağrımıza ve Ukrayna halkına bindi vermeye bitmeme edeceğiz.”

Cleverly, Rusya’nın işgali altındaki kâh bölgelerin baştan Ukrayna’evet geçmesinin peşi sıra, “(Ukrayna’nın doğusunda) Buralarda yapılacak seçkin tip düzme halk oylaması mutlak, adaletli veya meşru olamaz ve Ukrayna’nın doğusundaki insanların köken arzusunu, iradesini yansıtmayacak. Rusya’nın yapması müstelzim bu beyhude referandumlarla antlaşma ve erke harcamaktansa askerlerini idraksiz çekmektir.” değerlendirmesinde bulundu.

NATO, RUSYA’YA KARŞI BİR TEHDİT DEĞİL

Putin’in nükleer zırh kullanma tehdidine ait ise Cleverly, şunları kaydetti:

“Vladimir Putin’in gerginliği tırmandıran saldırgan söylemini gördük. (Putin’in) anlaması gereken, dünyanın anlaması gereken molekül, Ukraynalılarla yan yana duracağımızdır zira onlar ülkelerini savunuyor. NATO Putin’e karşı hiçbir devir gözdağı dokuma etmedi. Bu cenk tıpkısı intihap ve Putin ordusunu vurdumduymaz çekmeyi seçebilir.”

Rusya’nın Ukrayna’evet başlattığı savaşının özellikle güneyde besin güvenliği konusundaki sıkıntıları artırdığına dikkati çeken Cleverly, “Gıda sıkıntısı çekenlerin şunu bilmesi icap, besin ihracatına müeyyide yok, matbu ihracatına müeyyide yok, amonyum nitrat ihracatına yaptırım namevcut. Putin açlığı bir çekişme silahı namına kullanıyor ve bunu yapması ahlaksızca ve yanlış.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN MONTRO SÖZLEŞMESİNİ KORUMASI HADDINDEN FAZLA DEĞERLİ”

Türkiye’nin NATO üyesi tıpkısı mutluluk namına Ukrayna ve Rusya arasındaki arabuluculuk çabalarını birlikte değerlendiren Cleverly, şöyle bitmeme etti: “Türkiye’nin Karadeniz’den tahıl ihracatı anlaşmasının müzakeresinde oynadığı role ve Montrö Sözleşmesi’ni müzaheret etmek amacıyla yaptığı çalışmalara sonuç paye derece veriyoruz. Amma nihayetinde (savaşı tutturmak) Rusya’nın sorumluluğu…Hem Türkiye’nin hem değişik ülkelerin katkıları bizim için değerli.”

“GÜVENCECI MEVKI İNGİLTERE’NİN KIBRIS POZİSYONU DEĞİŞMEDİ”

İngiltere’nin garantör ülkelerden biri kendisine Kıbrıs’taki soruna lacerem bire bir hal önerdiği ve KKTC’yi özgür aynı oran kendisine tanıyıp tanımayacağı sorusuna ise Cleverly şu yanıtı verdi:

“Kıbrıs konusundaki tutumumuz gayet mebzul biliniyor ve tutarlılığını koruyor. Hal iletilmek istiyoruz. Elbette tıpkısı taraftan bile hem Türkiye hem Yunanistan hem de Kıbrıs ile temiz bire bir ilişkimiz var. İngiltere olarak tığ bittabi ki sorunun çözülmesini istiyoruz, tutumumuz ise ince süredir bire bir ve değişmedi.”

“BM’NİN EVRİLMESİ LÜZUM”

Clevery, BM Asayiş Konseyi’nin 5 daimi üyesinden biri olan İngiltere’nin anbean kalan ıslah çağrıları konusundaki tutumunu ise şöyle değerlendirdi:

“BM’nin acun sahnesinde etkin bire bir ses olmaya bitmeme etmesini istiyoruz. Aktif olabilmesi üzere de tabiatıyla yekpare kurumların evrilmesi gerekiyor. BM reformunu destekliyoruz ve bunu tabii uluslararası toplumla gelişigüzel fora etmek istiyoruz. Demin daha aşkın ayrıntıya girmem akıllıcasına gayrimümkün amma tabiatıyla kim bu kurumun gelecekte de etken olmaya devam etmesini sağlamamız ister ve reformlar mefret.”

MİLLİ MUHARİP UÇAĞI İÇİN TÜRKİYE -ROLLS ROYCE ORTAKLIĞI

İngiliz tayyare ve motor üreticisi Rolls Royce’un Türk milli savaşçı uçağı amacıyla motor üretmesi üzerine İngiliz hükümetinin tutumu ve bir çabası ya da itirazı olup olmadığı sorusuna ise Cleverly şöyle karşılık verdi:

“Türkiye tıpkı NATO ülkesi Rolls Royce üstelik tıpkısı İngiliz şirketi ve bununla gururla duyuyoruz. Bu çeşit danışmalar yakınlar beyninde oluyor amma tığ İngiltere kendisine teknoloji ve mühendislik mirasımızdan gurur duyuyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki dostlarımızın dahi bu dört başı mamur şirketlerle çalışmasını görmekten mutluyum.”Share: