İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Anadolu Ajansına konuştu

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, ” Türkiye’nin Karadeniz’den hububat ihracatı anlaşmasının müzakeresinde oynadığı role ve Montrö Sözleşmesi’ni korumak için yaptığı çalışmalara son merhale değer veriyoruz.” dedi.

Konfedere Milel 77. Genel Asamble Görüşmeleri üzere New York’ta mevcut Cleverly, Küçük Asya Ajansı muhabirinin sorularını yanıtladı.

Ukrayna’nın doğusunda yerey kaybının arkası sıra Rusya Ihtişam Başkanı Vladimir Putin’in seferberlik ilan etmesini değerlendiren Cleverly, “Seferberlik ilanı savaşın (Putin amacıyla) planlandığı üzere gitmediğini gösteriyor.” ifadesini kullandı.

“Putin beş altı hafta içre Ukrayna’nın tamamını karışma etmeyi umuyordu amma demincek aylar sonradan Ukrayna güçlerinin Acımasız güçlerini Ukrayna’nın doğusunun büyük tıpkısı bölümünde ansız ittiğini görüyoruz.” diyen Cleverly, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vladimir Putin’e mesajımız bu gayrikanuni ve kımıldatma edilmemiş savaşın falsolu olduğu. Putin’in yapabileceği sunma bol madde, birliklerini geri başlamak, Ukraynalıların ülkelerinin kontrolünü gine ele almasına ve ekonomilerini baştan mensur etmesine izin yüklemek tamam. Bu çağrımıza ve Ukrayna halkına bindi vermeye bitmeme edeceğiz.”

Cleverly, Rusya’nın işgali altındaki ara sıra bölgelerin baştan Ukrayna’ya geçmesinin ardından, “(Ukrayna’nın doğusunda)Buralarda yapılacak seçkin makule sahte halk oylaması özgür, adil veya meşru olamaz ve Ukrayna’nın doğusundaki insanların mahiyet arzusunu, iradesini yansıtmayacak. Rusya’nın yapması müstelzim bu içsiz referandumlarla devir ve erke harcamaktansa askerlerini geri çekmektir.” değerlendirmesinde bulundu.

NATO, Rusya’evet alın ayrımsız zılgıt değil

Putin’in nükleer silah istimal tehdidine ilgilendiren ise Cleverly, şunları kaydetti:

“Vladimir Putin’in gerginliği tırmandıran saldırgan söylemini gördük. (Putin’in) anlaması müstelzim, dünyanın anlaması gereken şey, Ukraynalılarla alay malay duracağımızdır zira onlar ülkelerini savunuyor. NATO Putin’e alın hiçbir antlaşma yıldırma yapılanma etmedi. Bu çekişme bir intihap ve Putin ordusunu kalın kafalı çekmeyi seçebilir.”

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşının hele güneyde besin güvenliği konusundaki sıkıntıları artırdığına dikkati çekici Cleverly, “Besin sıkıntısı çekenlerin şurası bilmesi icap, azık ihracatına müeyyide yok, basılmış ihracatına yaptırım bulunmayan, amonyum nitrat ihracatına müeyyide yok. Putin açlığı bire bir çarpışma silahı yerine kullanıyor ve bunu yapması ahlaksızca ve falsolu.” dedi.

“Türkiye’nin Montrö Sözleşmesi’ni koruması çokça altın”

Türkiye’nin NATO üyesi aynı mutluluk olarak Ukrayna ve Rusya arasındaki arabuluculuk çabalarını üstelik değerlendiren Cleverly, şöyle bitmeme etti:

“Türkiye’nin Karadeniz’den hububat ihracatı anlaşmasının müzakeresinde oynadığı role ve Montrö Sözleşmesi’ni destek olmak üzere yaptığı çalışmalara son evre ayar veriyoruz. Ama sonunda (savaşı bağlamak) Rusya’nın sorumluluğu…Hem Türkiye’nin hem ayrıksı ülkelerin katkıları bizim için zer.”

“Garantör büyüklük İngiltere’nin Kıbrıs pozisyonu değişmedi”

İngiltere’nin güvenceci ülkelerden biri adına Kıbrıs’taki soruna elbette benzeri hal önerdiği ve KKTC’yi müstakil tıpkısı ihtişam namına tanıyıp tanımayacağı sorusuna ise Cleverly şu yanıtı verdi:

“Kıbrıs konusundaki tutumumuz gayet gür biliniyor ve tutarlılığını koruyor. Çözüm çalmak istiyoruz. Bittabi bire bir taraftan üstelik hem Türkiye hem Yunanistan hem de Kıbrıs ile eksiksiz bire bir ilişkimiz var. İngiltere olarak biz bittabi ki sorunun çözülmesini istiyoruz, tutumumuz ise detaylı süredir tıpkısı ve değişmedi.”

“BM’nin evrilmesi lüzumlu”

Clevery, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinden biri olan İngiltere’nin her an küsurat düzelti çağrıları konusundaki tutumunu ise şöyle değerlendirdi:

“BM’nin dünya sahnesinde aktif ayrımsız ses olmaya devam etmesini istiyoruz. Çalışkan olabilmesi için üstelik tabii eksiksiz kurumların evrilmesi gerekiyor. BM reformunu destekliyoruz ve bunu tabiatıyla uluslararası toplumla alay malay yarmak istiyoruz. Demin elan fazla ayrıntıya girmem akla yatkın imkânsız ama bittabi ki bu kurumun gelecekte birlikte etken olmaya bitmeme etmesini sağlamamız ister ve reformlar eke.”

Milli muharip tayyare üzere Türkiye-Rolls Royce ortaklığı

İngiliz tayyare ve motor üreticisi Rolls Royce’un Türk milli savaşçı uçağı için motosiklet üretmesi konusunda İngiliz hükümetinin tutumu ve tıpkısı çabası ya de itirazı olup olmadığı sorusuna ise Cleverly şöyle cevap verdi:

“Türkiye benzeri NATO ülkesi Rolls Royce üstelik benzeri İngiliz şirketi ve bununla gururla duyuyoruz. Bu çeşit danışmalar yanlar arasında oluyor amma tığ İngiltere kendisine uygulayım bilimi ve mühendislik mirasımızdan gurur duyuyoruz. Dünyanın ciharıyek yanındaki dostlarımızın üstelik bu dört başı mamur şirketlerle çalışmasını görmekten mutluyum.”

Share: