İndirim bekleyen açar sahiplerine kara haber! Akaryakıta çifte zam geldi

Anahtar sahipleri eylül ayının sonuç haftasında brent petrolün 80 dolar seviyesine kadar düşmesiyle balaban bire bir indirim bekliyordu. Fakat OPEC ülkelerinin efdal düzgün en kesintisine gideceğine müteveccih duyum ve Rusya – Ukrayna Savaşı’nın şiddetini sürdürmesi üzere nedenlerle yer yağı fiyatları baştan yükselmeye başladı. Brent petrolün baştan 90 doların konusunda çıkmasıyla akaryakıta çifte bindirim geldi.

BENZİN VE MOTORİNİN FİYATI ARTTI

Bu geceleyin yarısından itibaren bahsetmek üzere motorinin litresi 1 teklik 10 kuruş, benzinin ise 62 kuruş yükseldi. Zammın peşi sıra benzen ara sıra şehirlerde 20 liralık seviyesine, mazot ise 24 liranın üzerine bundan sonra.

GÜNCEL POMPA FİYATLARI

Benzinin litresi İstanbul’da 19 lira 86 kuruşa, Ankara’da 20 teklik 1 kuruşa, 19 lira 99 kuruşa yükseldi. Motorinin litresi ise İstanbul’da 24 teklik 22 kuruşa, Ankara’da 24 teklik 34 kuruşa, İzmir’da 24 liralık 36 kuruşa daha çok.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin birlikte dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki mamul eser fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler temel alınarak rafineriler vasıtasıyla hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca makbul fiyatlar, rakiplik ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre gerçekten değişiklikler gösterebiliyor.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİMLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTI

EPDK’nın fiyatlardaki değişimi açıklayan bir tane sendika olan EPGİS üzerine cürüm duyurusunda bulunmasının arkası sıra, sendika sevgili süreci sonlanana büyüklüğünde akaryakıttaki denk değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.

Share: