İncir üreticisine birey suyu

Dünyaca adlı Bursa siyah incirinde bu yıl fiyatların beklentinin altında kalması sebebiyle, etraf fiyatlarının 1-1,5 TL üzerinden siyah ballıdarı alımlarını başlatan Bursa Büyükşehir Belediyesi, üreticiler üzere fert suyu oldu. Güç bire bir hareketliliğin yaşandığı ballıdarı gurur noktasını musahabe eden Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Patal, yapılan bu hamlelerle piyasanın normalleşeceğine inandıklarını söyledi.

Bursa’birlikte birinci sınıf üretimden pazarlamaya kadar her alanda üreticinin yanı sıra olan Büyükşehir Belediyesi, siyah incir pazarında yaşanan daralma ve ‘rekoltenin efdal olmasına kapalı’ derece kaybı üstüne yeniden devreye girdi. Geçtiğimiz sene 29 bin ton üretilen siyah incirin yüzde 70’i ihraç edilirken, ‘pazar sorunu yaşanmaması sebebiyle’ Büyükşehir Belediyesi alım desteği yapmamıştı. Fakat bu sene rekoltenin 40 bin tonu aşması ve dış satım beklentisinin de yüzde 40’lara düşmesi sebebiyle, piyasada yaşanan ballıdarı bolluğu fiyatlara bile huysuz yansıdı. Bunun üstüne Büyükşehir Belediyesi, üreticinin kıygın olmaması ve dünyaca ünlü yağız incirin hak ettiği değeri bulması üzere yeniden devreye girdi. Çeltik Mahallesi’nde gurur noktası olarak belirlenen benzeri sevimsiz albeni deposunda incir alımlarına başlandı. Günlük kendisine açıklanan ve meydan fiyatlarının 1 – 1,5 TL üstünde belirlenen rakamlarla hem ihraçlık hem iç piyasalık hem birlikte reçellik ballıdarı alımları yapılıyor. Üreticilerin dahi korkulu rabıta gösterdiği alımlarda incirler, konunun uzmanları eliyle kategorize edilip, değerlendiriliyor.

Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Eskişehir Taşı de beraberindeki Bursa Mebus Emine Çetin Gözgeç ve DOĞRU Fırka İl Başkanı Davut Gürkan ile gelişigüzel ballıdarı çekicilik noktasını mülakat etti. Burada hem incirini getiren üreticilerle görüşen hem da çalışmaları durumunda inceleyici Başbuğ Patal, Bursa’nın üçüncü nazik ballıdarı üreticisi olduğunu ve üretilen incirin birlikte yüzde 70’e yakının ihraç edildiğini hatırlattı. Piyasada türe ettiği değeri bulamayan bazen tarım ürünleri ile müntesip karşılık muvazene alımları yaptıklarını hatırlatan Başkan Magnezit, geçtiğimiz yıl etraf fiyatlarının mebzul olması nedeniyle incirde ayrımsız alım yapmadıklarını vurguladı. Bu sene hem rekoltenin efdal olması hem de acun genelinde yaşanan konuşu krizlere bağlı ihracatta yaşanan düşüş cihetiyle ballıdarı fiyatlarının beklenenin altında kaldığını dile getiren Başbuğ Eskişehir Taşı, “İhracatla müntesip bir daralma söz konusu. Yanında güzeşte yıla göre yüzde 50 civarında tıpkısı üretim artışı bahis konusu. Bu dahi fiyatın beklentilerin altında seyretmesine amil oldu” dedi.

Konunun tam taraflarıyla ayrımsız araya gelerek yaptıkları görüşmeler sonucunda destekleme alımlarını başlattıklarını kaydeden Başkan Eskişehir Taşı, “Temas çağ açıklayan ortalık fiyatlarının 1 – 1,5 TL üzerindeki fiyatlarla Çeltik Mahallesi’ndeki Antipatik Gelgel Deposu’nda alımlara başladık. Geçmiş yıllarda hemen ihraç edilecek inciri alıyorduk. Ancak bu sene seçme üç kategorideki ürünü dahi alıyoruz. Fiyatlar elan da düşük seyreder gibi bire bir ümit süresince olanlar varsa, buradan hatırlatmak istiyorum. İncir sezonu 25-30 günlük tıpkısı süreç. Biz güzeşte sene çalım yapmadık. Ama sonuç 5 yılda yaptığımız regülasyonun 2 katını yapacak güçteyiz. Antrparantez önce dolaşma aldığımız ürünün tamamını ihracata gönderdik. Ego inanıyor ve ümit ediyorum ki belki sabık yılki süreç yakalanamayabilir. Ama yapılan bu adım ile bu arada süreç amiyane normalleşecek. Hem bizim alımlarımız hem bile değişik alıcılarla alay malay üretilen incirin tamamını tüketmiş olacağız. İnşallah incir üreticisinin de mutluluğunu temin etmiş olacağız” diye konuştu. – BURSA

Share: