İlber Ortaylı, Gaziemir’de Büyük Zafer’i Anlattı

Gaziemir Belediyesi’nin 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nın 100. yılı kutlamaları kapsamında düzenlediği “Zafere giden kere” panelinde Prof. Dr. İlber Ortaylı, büyük zafere revan süreçte yaşanan tarihi gelişmeleri Gaziemirliler’e anlattı.

Gaziemir Belediyesi, 30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100. yılı kutlamaları kapsamında çok hususi benzeri açık oturum düzenledi. Tebrik etkinlikleri kapsamında Festival Alanı’nda düzenlenen “Zafere giden posta” paneline müverrih, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı dil cambazı namına katıldı. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Hasan Sap’in yaptığı panelde İlber Ortaylı, zafere revan süreçte yaşananları anlattı.

Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve silah arkadaşlarının itidali kaybetmediği için Küçük Asya topraklarını koruyabildiklerinin altını çizen Prof. Dr. İlber Ortaylı, şunları söyledi.

“İsmet Paşa, Fevzi Ağırbaşlı, Sakallı Nurettin Vakur Atatürk’ün erdemli riskli planını desteklediler ve ‘Ordular önceki hedefiniz Akdeniz’dir’ hedefi konuldu. 26 Ağustos öncesi akıntı planı ona göre yapıldı. İstiklal Harbi’nde fariza eden komutanlarımız, Avrupa ordusuyla seçme alanda yarışacak kurmaylardır. alan talan bilgilerle, kahvehane sohbetlerinde bu insanları söylenmek makul değildir. Bunlar daha tecrübelidir. Diğerleri salonda gezinirken bu komutanlar Balkanlar, Trablusgarp, Yemen isyanı kabilinden olaylarda görev yaparak pişmiş insanlardır. Mustafa Kemal Vakur, Enver Paşa, İsmet Rabıtalı, Şehzade Osman Fuat Vakarlı da öyledir. Bizim askerlerimiz ortaokuldan başlayarak askeri eğitim görüyor. Bizim ordunun niteliği budur. Bu yüzden askeri okulları kapatmak akilane değildir. Bu olamaz, bunu unutun. Bunun örneği namevcut dünyada!”

“ÖRGÜTLENMESEYDİK İSTANBUL’DA TURİST OLARAK GEZERDİK”

Mustafa Eksiksizlik Vakur ve zırh arkadaşlarının etrafında örgütlenen Türk milletinin bu şekilde zafere ulaştığına vurgu yapan Prof. Dr. Ortaylı, konuşmasına şöyle devam etti:

“Mustafa Kemal Rabıtalı a, b, c planlarını hazırlamış. Halep’ten döndüğünde kendisini karşılayan Fransız eskorta cebin, yaverlerine söylediği ‘Geldikleri üzere giderler’ hınçla söylenmiş, gereksiz tıpkı laf değil. Kâfi kim örgütlen. Örgütlenirsen kafayı toplarsan seçme şeyi yaparsın. Biz Türklerin yeryüzü nazik özelliği örgütlenmemizdir. Eğer örgütlenmeseydik İstanbul’üstelik gezgin yerine gezerdik. Bu vatanın kurtulması, kurulması örgütlenmeyle ilgilidir. Mustafa Kemal Rabıtalı coğrafyayı haddinden fazla ferah, haritayı bilmeden alim biridir. Harekat planı buna bağlıdır. Bu tıpkı kabiliyettir. Kocatepe’den muharebeyi zaman be an başöğretmen Mustafa Eksiksizlik’dir. 25 Ağustos’ta başlıyor. 26 Ağustos, 27 Ağustos sabahı münteha artık. Yunan siperleri parçalanmış, bizimkiler saldırı ediyor, dağılma ve çekilme başlıyor. 30 Ağustos’ta Yunan ordusu teslim oluyor.”

“ATATÜRK MUCİZESİNE SAHİP ÇIKIN”

Mustafa Eksiksizlik Kâmil’nın tıpkısı şaşırtıcı olduğuna vurgu özne Ortaylı, “30 Ağustos çok iri komutanların savaşı ve bunların başındaki adamda gerçekten bir olağanüstü. Mustafa Eksiksizlik Vakarlı bir mucizedir ve niteliksiz basit gelmez. Bu mucizeyi ölçüm etmemiz, şükretmemiz, üstünde durmamız geçişsiz. Bir sürü pestil insanın Mustafa Eksiksizlik ve Atatürkçülük üstünde söylediklerini dinlememek lazım. Savcılardan önceki sizlerin böyle insanları dışlamanız geçişsiz” dedi.

Şişman Taarruz’un ayrıntılarına üstelik değinen Ortaylı, yaşananları şöyle anlattı:

“Nazik Taarruz’un hedefi, karşıdaki marke halkları madun dal gelmek. Müthiş aynı defans hattı var. Ancak Türk ordusu kamu imkansızlıklara rağmen sabahında işleri değiştirdi. Karşı tarafın planları madun eğin oldu. Kendilerini savunmaya yönelik hazırlayan ordunun karşısında çokça faal, çokça çabuk yer değiştiren bir Türk ordusu var. Ordunun bu özelliği ayrımsız ananedir. 4 ahit sürmeden kolordu doğrulama oluyor ve kaçarak İzmir’e yığılıyor Palikarya ordusu. Ağır Ezgi kalabalık birlikleri gelene büyüklüğünde Yunan ordusu halka güçlük uyguluyor, İzmir yangınını çıkarıyor.”

Tarihin gelecek kuşaklara aktarılmasının önemine işaret eden İlber Ortaylı, “Tarihimizi bilmemiz, hileci insanları tayin edip, onur etmememiz gerekiyor. Bunu yapmazsak topluluk kendisine değerlerinizi koruyamazsınız. Cemiyet namına çocuklarınıza kültürel ferah tıpkısı güneş öğretimi, kültürel bırakıt bırakamazsınız. abidik gubidik şeylerle beğenilir harcama para” dedi.

Muğla’dahi yanan ormanlık alanın baştan ağaçlandırılması amacıyla İlber Ortaylı ve Hasan Er yerine ANA KONU Vakfı’na yaptıkları bergüzar sertifikasını arz eden Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ise “İlber hocamızı iri zaferin 100. yılında Gaziemir’de ağırlamaktan haddinden fazla mutluyum. Gençlere tarihi sevdiren, bize herhangi bir ahit umudu aşılayan ve ziyalı yolu gösteren, hocaların hocası İlber hocamıza ve Hasan Erkek hocamıza 100. yılda bizi yeğleme ettiği amacıyla teşekkürname ederim. Iri zaferimizi rastgele yıl daha büyük bire bir coşkuyla kutlayacağız” diye konuştu.

Share: