İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi İçin İkinci Hissedar Buluşması Erte İzmir’de Yapılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi marifetiyle Şubat 2023’te “Geleceğin Türkiyesi’ni inşa ediyoruz” sloganıyla 100 sene sonradan yeniden düzenlenecek İzmir İktisat Kongresi üzere paydaş buluşmalarının ikincisi ferda İzmir’de yapılacak. Rençper, işçi, tüccar, sanayici ve esnaf temsilcilerinden oluşan kurumların uzmanlar düzeyinde katılacağı çalıştayda Türkiye ekonomisinin geleceğiyle ilgili anahtar soruların yanıtları aranacak.

İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi amacıyla 5 Ekim Çarşamba günü (yarın) paydaş buluşmalarının ikincisine ev sahipliği yapacak. Türkiye’de ekonominin lokomotifi olan dikici, iştirakçi, tecimen, sanayici ve esnaf temsilcilerinden oluşan kurumların uzmanlar düzeyinde katılacağı çalıştayda Türkiye ekonomisinin geleceğiyle ilişik anahtar soruların yanıtları aranacak. Başbuğ Soyer, saat 10.00’bile Tarihi Havagazı Fabrikası Firez Merkezi’nde İşçi Grubu’nun, saat 11.00’de İzmir Ticaret Odası’nda Tacir, Sanayici ve Esnaf Grubu’nun, saat 14.00’te ise İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’nde ise Maraba Grubu’nun uzmanlarıyla aynı araya gelecek.

Çalıştayda, Türkiye’nin ikinci yüzyılının ekonomisine taraf verecek ana sektörler ve yöntemler karşı moderatörler eşliğinde tartışmalar yapılacak. Ayrımlı sektörleri künde eden uzmanlar kırsal kalkınmadan tarımsal envestisman ve ihracata, sanayinin mekansal planlamasından teknolojik inkılap ve işgücünün mütebeddil niteliğine, toplumsal refahın adil paylaşımından toplumsal cinsiyet eşitliğine büyüklüğünde birçok eke konuda vukuf ve birikimlerini paylaşacak. Çalıştayların arkası sıra her hissedar grubu için ayrı benzeri son metni hazırlanacak ve delege kurumlarla paylaşılacak.

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, 100 sene önceki planlı İzmir İktisat Kongresi’nin küçümseyici mirasının izinde, dünyadaki gelişmeleri ele alarak ati yüzyılın iktisat politikalarına mum terviç hedefiyle toplanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer’in girişimleriyle İzmir’de Şubat 2023’te düzenlenecek kongrede, Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin toplumda yarattığı yoğun umutsuzluğu kaldırılmış edecek ve ati nesillere esin verecek politikaların belirlenmesi hedefleniyor. Kongreye rençper, iştirakçi, tacir, sanayici ve esnaf örgütlerinin temsilcilerinin yanında haber insanları, sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri, sanatçılar ve yazarlar üstelik katılacak.

İLKİ AĞUSTOS AYINDA YAPILMIŞTI

Kongre tedbir sürecinin geçmiş aşaması, Ağustos kocaoğlan içerisinde düzenlenen ve Türkiye’nin rastgele bölgesinden çiftçi, işçi, tecimen, sanayici ve esnaf örgütlerinin başbuğ düzeyinde katıldığı dolay toplantılarla başlamıştı. Bronz Soyer’in başkanlığı ile yapılan hissedar buluşmalarında kongrenin tarihsel mirası, sonuncu hedefi ve izlenecek yöntem karşı katılımcılar bilgilendirildi ve hazırlık sürecinin içeriği ve takvimine ilişkin şümullü düşünce alışverişinde bulunuldu.

Kasım 2022 ve Ocak 2023 tarihleri arasında ise eksper buluşmaları düzenlenecek. Bu aşamada beher başlığın dünyaca aşina uzmanları, paydaş görüşlerini değerlendirecek.

Share: