Icra Vekili Kurum’dan kentsel inkılap desteklerinde artışa ilişik açıklama Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Hava, kentsel inkılap bindi ödemelerinde artışa gidildiğini belirterek, icar yardımlarının 1150 liradan 1500 liraya, 2000 liradan 2600 liraya çıkarıldığını duyurdu.

Bakan Çalım, Esenler Kentsel Inkılap Projesi kapsamında tamamlanan 1’inci girişim teslim törenine katıldı.

17 Ağustos 1999 depremine değinerek konuşmasına başlayan Çalım, yaşanan depremin üzerinden 23 yıl geçtiğini, acıların bibi tazeliğini koruduğunu söyledi.

Gurur, nazik ayrımsız hüzünle hatırlanan depremde 18 bin 373 kişinin hayatını kaybettiğini, 23 bin 871 kişinin gaileli kurtulduğunu hatırlattı.

Vatandaşların yakınlarını günlerce çökme alanında aradığını belirten Gurur, “Kül Türkiye’yi kanun boğan bu depremin 87 bölüm ardından Düzce’de benzeri yer sarsıntısı yaşadık. Burada dahi 710 canımızı yitirdik. Ülkemizin sonuç asırda yaşadığı depremlere bakınca 80 bin canımızı yitirdiğimiz, geçmişe dönüp bakınca Hakkari, Varto, Erzincan, Van en üst Elazığ ve Malatya’üstelik ve İzmir’birlikte büyük depremler yaşadık. Bu depremlerde de hayatını kaybeden vatandaşlarımız oldu. Bu depremlerde hayatını kaybeden eksiksiz vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur diliyorum.” diye konuştu.

Bakan Hava, devletin doğal afetlerde vatandaşın yanında olduğunu aktararak, Elazığ, Malatya ve İzmir’deki depremlerde bunu gösterdiklerini söyledi.

Elazığ, Malatya ve İzmir’birlikte hareket sonrası yenilenen binaların vatandaşlara tasdik edildiğini anımsatan Çalım, “İzmir Bayraklı’dahi şehre yakışacak 5 bin 61 konutluk İzmir tarihinin arz nazik kentsel inkılap sürecini başlattık. Konutların yarıdan fazlasını teslim ettik. Kalanları de inşallah sene sonuna kadar teyit edeceğiz. Bu projelerle alay malay hem vatandaşların acılarına kuma olduk hem da onlara verdiğimiz sözleri tutmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadık.” dedi.

“Türkiye’nin ve dünyanın genişlik iri kentsel dönüşüm alanı”

Çekicilik, Esenler’üstelik çalışılan alanın Türkiye’nin ve dünyanın sunu şişman kentsel tahavvül alanı olduğuna vurgu yaparak, şu değerlendirmede bulundu:

“60 bin konutluk projemizin geçmiş etapta 4 bin 941 konutunu başlattık. İnşallah Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle cuma günü 2 bin 30 anahtarımızı Esenlerli vatandaşımıza konfirmasyon edeceğiz. Kalan konutları dahi sene sonuna kadar tamamlayıp etaplar halinde toplamda 4 bin 941 konutu Esenler’deki dönüşüm sürecinde kullanmaya devam edeceğiz. Ülkemizin sarsıntı haritasına bakınca nüfusumuzun yüzde 71’i, topraklarımızın üstelik yüzdelik 66’sı sarsıntı riski taşıyor. Bu manada hareket değil, gayrisıhhi binalar vatandaşımızın canını alıyor, malına kötülük veriyor.”

“Cumhuriyet tarihinin yeryüzü balaban sosyal hane projesini birlikte yapacağız”

Dönüşümü aceleci tıpkı şekilde gerçekleştirmeleri gerektiğine dikkati çeken Gurur, “Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde 2002’den bugüne kadar TOKİ aracılığıyla 1 milyon 170 bin konutun dönüşümünü toplumsal basamak projelerimizle, içine yapılan 26 bin sosyal donatı ile yürütüyoruz. İnşallah eylülde Cumhurbaşkanımızın paylaşacağı Cumhuriyet tarihinin arz şişman içtimai basamak projesini da yapacağız. Bu projede gençlerimize, emekli vatandaşlarımıza, martir ve gazi ailelerine, sakat vatandaşlarımıza ayıracağımız kontenjanlarla gelişigüzel vatandaşımızın beraberinde olmaya bitmeme edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Bugüne büyüklüğünde 81 ilde 3 milyon konutun dönüşümünü sağladıklarını tabir eden Hava, şu anda 350 bin kentsel ve deprem inkılap projesinin devam ettiğini söyledi.

Çekicilik, 2035’e kadar yer sarsıntısı ve kentsel dönüşüme girmemiş hiçbir alanın kalmaması için çalıştıklarını anlatarak, İstanbul ölçeğinde zaman 1,3 milyon dönüşmesi gereken yapı olduğunun bilgisini verdi.

İstanbul’bile sürdürülen kentsel transformasyon projeleri

İstanbul’dahi 412 milyon metrekarelik alanda 188 ayrı projenin devam ettiğini anlatan Çalım, “Esenlere gelirsek, burası 8 milyon metrekarelik aynı düz. Esenler’birlikte depreme cebin riskli yapı stoğunu gidermek için belediyemizle bu arada kuma bire bir çalışma yürütüyoruz. Esenler’e 2009’birlikte depreme karşı çerden çöpten bina stoğu yüzdelik 86’ydı. Yapılan çalışmalarla ve ortaya koyulan egemenlik çerçevesinde zaman bu azamet yüzdelik 57’ye sakıt durumda. İnşallah ihtiraz alanda üreteceğimiz konutlarla birlikte Türkiye’nin en büyük kentsel tahavvül projesini azimli aynı şekilde yürütmeye devam edeceğiz. Buradaki konutların yüzdelik 45’ini Esenler’deki vatandaşlarımız dönüşümü sürecinde yüzdelik 55’ini üstelik gene İstanbul’üstelik ayrımlı riskli bölgelerdeki vatandaşlarımızın dönüşümü için rezerv bölük olarak kullanacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Alım, depremin siyasa üstü görülmesi gerektiğine aksan yaparak, şunları kaydetti:

“60 bin konutluk Türkiye’nin yer şişman kentsel dönüşüm alanında sesleniyorum. Çıktı konseyler, çalıştaylar dönemi bitmiştir. Her öz celi beyan ortadayken bu büyüklüğünde riskli çatı varken bizlere sakıt vatandaşımız üzere kentsel dönüşümü aynı seferberlik ruhuyla, siyasa üstü anlayışla 39 ilçede 81 ilde yürütmektir. Türkiye ve İstanbul sarsıntı tehdidi altındadır.”

Hizmet Etmek ve fora etmek zorunda olduklarını aktaran Hava, belediyelere kadem atmaları çağrısında bulundu.

Kentsel dönüşüm destekleri arttı

Bakan Hava, kentsel dönüşümdeki destekleri artırdıklarını duyurarak, şu bilgileri paylaştı:

“Kentsel dönüşümde icar miktarını zaman bakımından 1500 liraya çıkarıyoruz. Proje bazında 2000 liraya büyüklüğünde sâdır alanlarımız var. Göz maliyetlerine ilgilendiren bindi olabilmek amacıyla vatandaşlarımıza bakanlığımız 600 bin liraya büyüklüğünde kredi desteğinde, 600 baz puanda destek sağlamış olacak. 400 bin teklik ve 400 baz puandı. Bunu üstelik 600 bin liralık ve 600 temel puana çıkarıyoruz. Icar yardımlarını üstelik eylül itibarıyla lehçe olarak fark etmek gibi 1500 liraya çıkarıyoruz. 2000 teklik olan yerlerde birlikte icar yardımlarımızı 2600 liraya çıkarmış oluyoruz.”

Share: