Icra Vekili Kirişci: “(TARSİM Dirimlik Esirgeme Sigortası) İnşallah gelecek sene eksiksiz Türkiye’de uygulanmış olacak”

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Büyükşehir Belediyesi Güruh Salonu’nda düzenlenen Kayseri Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’na katıldı.

(3)

Nazır Kirişci, Kayseri’bile “Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda konuştu: (1)

“Zaman saat 17.00 bakımından ÇKS’ye 129 bin 310 referans var ve 167 bin 669 vesika inik durumda”

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Bugün saat 17.00 bakımından Ekinci Taşıt Sistemine (ÇKS) 129 bin 310 müracaat var ve 167 bin 669 doküman inik durumda.” dedi.

Vekil Kirişci, Büyükşehir Belediyesi Derinti Salonu’nda düzenlenen Kayseri Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, tahıl sevkiyatında yük ve tedbir zincirindeki bozulmanın Rusya-Ukrayna savaşıyla en üst noktaya çıktığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde durumunda ve akıllıca siyasetle, tahıl krizinin cesim bir kısmının atlatıldığını anlatan Kirişci, temmuz ayında Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milel ve Türkiye’nin düz aldığı 4’lü şahika ile tahıl koridorunun açıldığını anımsattı.

Kirişci, hububat koridorundan dün itibarıyla 271 geminin geçtiğini belirterek, “6,2 milyon tonluk tıpkı hububat bu koridor eliyle talih dışına matrut durumda.” ifadesini kullandı.

Tahıl koridorunun faydasından bahseden Kirişci, “Şöyle ayrımsız istifham aklınıza gelebilir. ‘Tahıl koridorunun bize ne faydası oldu?’ Şöyle tıpkısı faydası oldu. Müstacelen dümdüz bire bir ölçü söyleyeyim. 27 tane geminin bizim boğazlarımızdan geçmesinin bittabi bize transit taşımacılıkla ilgili aynı katkısı olmuştur. Ama savaşın başında 440 dolarları, 450 dolarları gören buğdayın tonu deminden 330 dolarlara gerilemiş oldu. Yani buradan tıpkı 25’lik kazancımız oldu.” diye konuştu

Fellah Araç Sistemine (ÇKS) anahtar işleminin önemini anlatan Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Biz bu işe hamle atana büyüklüğünde 6 bin 804 iş e-Çap üzerinden yürüyordu. 911 alım dahi bu hizmeti veriyordu. Biz 912’nci kurum olduk. 6 bin 804’ten sonraları de beş, şeş, yedi, sekiz, dokuz diye. Tığ birlikte o beş adımı e-Çap üzerinden 1 Ilk Teşrin itibarıyla gerçekleştirmeye başladık. Bir ölçü yerine yüklemek isterim. Zaman saat 17.00 bakımından ÇKS’ye 129 bin 310 başvuru var ve 167 bin 669 vesika indirilmiş durumda. Bunların değme biri üzere, temas prosedür üzere eğer 10 liralık aynı masraf olduğunu düşünseniz 1 milyon 676 bin liralık. Eğer 100 liralık harcamaya mal olmuşsa, mesafesi uzaksa onun bile 16 milyon 766 bin lira üzere ayrımsız külfetinin olacağını, olduğunu görmemiz gerekiyor. Çevreci mi? Evet çevreci. İnsana derece veren aynı uygulama mı? Peki. Süssüz mi? Gösterişsiz. Dolayısıyla kimseyi yerinden etmeden bu uygulamayı hayata geçirmenin düpedüz mutluluğu içerisindeyiz.”

Bakan Kirişci, teknolojiyi çiftçilerden esirgemediklerini, henüz ileriki versiyonlarını bile getireceklerini anlattı.

“Tarım Cepte” uygulamasının da getirileceğini tamlayan Kirişci, akıllı telefonlarla çokça ferah ferah bütün iş ve işlemlerin, desteklemelerin ve bunlara ilgilendiren takiplerin süratle yapılacağını anlatım etti.

“100 bin liralık limiti 200 bin liraya çıkarıyoruz”

Cumhurbaşkanlığı kararıyla istihzar aşamasına gelen bir farklı çalışmadan bahseden Kirişci, şunları kaydetti:

“2021 yılı mahsulüne ilgilendiren tığ süt ve matbu desteklerini sonuç dönemde az buçuk elan hızlandırdık, az buçuk henüz öne çektik. Buna karşın desteklerin mart ayının sonunu bulduğunu hepiniz biliyorsunuz. Tığ bunu veriyorduk amma martı buluyor. Martın sonunu bile görüyordu. Şimdi bu eskimemiş uygulamayla motorin ve matbua desteklerimizi 6 kamer öne çekip üreticilerimize Tarım Bankasının vereceği ayrımsız iri üstüne ayni yerine, nakdi yerine değil, ayni kendisine kullanabileceğiniz benzeri meblağı bu karta yükleyeceğiz ve siz vakit kaybetmeden o kartla mazot ve matbua alacaksınız. Tıpkısı uygulamamız bu.

Tıpkı farklı uygulamamız, halihazırda bu yüzdelik 83-84 şişkinlik olan tıpkısı ülkede tığ sıfır faizli üreticilerimize cesaret kullandırıyoruz. Bu kredinin limiti 100 bin liralık. Bu 100 bin lira limiti 200 bin liraya çıkarıyoruz. Daha önceki o 100 bin lirayla ilişkin bunu ayni nakdi kullanacaksın diye ayrımsız ıztırar yoktu. Ama deminden onun de limitini artırdıktan sonradan, 200 bin liraya çıktıktan sonra onun de 100 bin teklik kısmını yeniden karta yükleyeceğiz. Onun de yine ayni adına kullanılmasını sağlamış olacağız. Bu üstelik yetmedi.

Üreticilerimize henüz evvel 22 lira mazot desteği veriyorduk. Malumunuz, hububatta dekar başına 20 lira da matbua desteği veriyorduk. Yani ikisini topladığınızda bunlar 42 liraya karşılama ediyordu. Demincek mazotu 75 liraya, gübreyi de 46 liraya çıkarıp mecmu dekar başına motorin gübre desteğini üstelik 121 bir liraya yükseltiyoruz ve üç mezuniyet arttırmış oluyoruz. Bu üstelik yine hani bilcümle şikayetçi olduğumuz bahis var evet aha ‘süt fiyatı üç itmam arttı’ yahut ‘desteklemeler geç ödeniyor’. Yahut ‘bize nakdi değil ayni yardımda bulunun’. Hep bunların bütünü bu şekilde gerçekleşmiş olacak.”

(Sürecek)

Share: