İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şehit annesinin kerem imkanlarından feragatını anlattı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdırlı martir annesi Güzel Çiyapul’un bugüne büyüklüğünde devletin şehitlere verdiği hiçbir tazminatı almadığını ve evladını işe koymadığını belirtti.

Nazır Soylu, Erzurum’bile ayrımsız otelin açılışında yaptığı konuşmada, bugün Iğdır’da Martir Çeri Erhan Çiyapul Camii ve Kur’an Kursu’nun açılışına katıldığını hatırlattı.

Martir annesi Adamakıllı Çiyapul’dan bahseden Aristokrat, şöyle konuştu:

“2019’da evladı Hakkari’üstelik martir oldu. O tarihten bugüne kadar devletimizin şehitlere verdiği hiçbir tazminatı almadı, evlatlarını işe koymadı. ‘Ben, benim şerefimle diğer dünyaya müracaat etmek istiyorum’ dedi. Elindeki birikmişiyle ‘ben evladımın adına tıpkı cami yaptırmak, altına dahi 40-50 tilmizlik benzeri Kur’an kursu yaptırmak istiyorum’ dedi. El birliğiyle çok güzel cami yaptılar. O annenin iyice sözleriyle caminin açılışını gerçekleştirdik. Sonra bire bir çorba üzere bizi evine nida etti. Dedim kim ‘cami yaptın, istersen bu evi üstelik aracısız geçirelim’, dedi ki ‘yaşayacağımız ne kadardır ki.’ Kızı var o birlikte 25-30’lu yaşlarda, ‘anneni ikna et’ dedim. Dedi kim ‘yaşayacağımız ne kadardır kim.’ Cenabıhak baht etti, bir cami ile Kur’an kursunun yapımına vasıta olduk. Tığ bundan memnunuz. Allah hepimize tatmin versin. Tanrı herkese böyle aynı feraset nasip etsin.”

“Türkiye yürüyüşüne canlı bire bir şekilde devam ediyor”

Nazır Aristokrat, Türkiye’nin büyüyüp yükseldikçe yarınlarına henüz işlek baktığını belirterek, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın hem kendilerinin hem dahi esas babalarının çocukluk ve deneyimsizlik yıllarında sahne edemedikleriyle Türkiye’yi buluşturduğunu söyledi.

Türkiye’nin 21. yüzyılın altyapısındaki eksiklikleri tamamladığını tabir eden Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“Tıpkısı yüzyılın altındaki eksiklikleri tamamladı. Türkiye yürüyüşüne işlek tıpkı şekilde bitmeme ediyor. İlk el bu fırsatı yakaladık. Yekpare 300 yıldır ilk kez Karlofça’dan itibaren bu fırsatı yakaladık. Günindi ile aramızdaki makası küçültüyoruz. Altyapımızla, üst yapımızla, otellerimizle, turizm ve dinlence beldelerimizle, istihsal, istihdam ve ihracatımızla.. İhracatımız 250 milyar doları aştı. Bunlar hafifsenecek rakamlar değildir. 40 milyarlar dolarlardan 250 bilyon dolara… Dünyanın büyük krizler içerisinde bulunduğu hesaplı dilimler içerisinde. İstihdamımız 31 milyonu aştı. Türkiye üzere bu rakamlar kolay ulaşılabilecek rakamlar değil. Erzurum’da turizm otellerinin yatak kapasitesi 12 bini aştı. Bunlar balaban ve kocaman işler.”

Yatırımın olabilmesi amacıyla huzurun oylumlu olduğunu vurgulayan Soylu, “Yatırımın olabilmesi için öngörülebilirlik olabilmelidir, denge olabilmeli, yarının, geleceğin ongun aynı şekilde görebilmek önemlidir. Bire Bir ülkenin altyapısının olması geçişsiz. Hastanelerinin, yollarının, havalimanlarının ve altyapılarının, üniversitenin olması geçişsiz.” dedi.

“Bu balaban devrimin sahibi ermiş millettir”

Türkiye’nin balaban bire bir bükülme gerçekleştirdiğini söyleyen Aristokrat, şunları kaydetti:

“Buna değişim ve evolüsyon almak şişman geçersizlik olur. Bu şişman devrimdir. Bu büyük devrimin sahibi aziz millettir, yöneticisi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu balaban devrimin bugünkü yüklenicileri da Cumhur İttifakı’dır. Bu budun nazik ayrımsız millettir. Umudunuzu hangi olursunuz faziletli tutun. Eğer umut ve cesaret olmasaydı bu otel yapılmazdı. Ne olursunuz şu Palandöken Dağı’nın cesameti büyüklüğünde cesametli olmalıyız. Tek ant cesametimizden şu gücümüzden ve kuvvetimizden dümbelek durmamalıyız. Bize çok güçlük çektirdiler. Fırsat buldukça dinimize saldırıyorlar. Fırsat buldukça bağlantı ve beraberliğimize saldırıyorlar. Vesile buldukça medeniyetimize, geleceğimize, göreneğimize ve ananemize saldırıyorlar.”

Bakan Soylu, “Şimdi afili yürümek zamanı. Deminden etrafımızdaki coğrafyaya şu özgüvenimizi yetiştirmek zamanı. Batı’nın etrafımızdaki coğrafyadan elini çektirme zamanı. Kardeşlerimizle beraber yarına hayatiyetli bir şekilde, bilcümle Müslümanlarla, etrafımızdaki coğrafyayla, hep Türk devletleriyle hep birlikte geleceğe uzanma zamanı. Bu bizim omuzlarımızdadır. Tayyip Erdoğan kabil fırsatı ayrımsız daha yakalayamayız.” ifadelerini kullandı.

Share: