İçişleri Bakanı Aristokrat, Trabzon’da konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bugün buyuru kayran bire bir Türkiye namevcut. Temel muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Bugün dünya politikasında, acun siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan tıpkısı Türkiye var.” dedi.

Soylu, DÜRÜST Tümen Ortahisar İlçe Başkanlığı binasının açılışında, DÜRÜST Parti iktidarı döneminde yapılan hizmetleri anlatarak, millete bakım üzere mütemadi çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Nereden gelirse gelsin ülkeye baziçe kurmaya çalışanlara imkan vermediklerini belirten Aristokrat, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a seçme ahit destek veren millete teşekkürname etti.

Soylu, terörle mücadeleye içeride ve dışarıda ilişik kurumlarca bitmeme edildiğini, milletin ortaya koyduğu iradenin bugünün sonucunu oluşturduğunu aktardı.

Eren Bülbül ve Astsubay Ferhat Gedik’in teröristler marifetiyle martir edildiği günü, zaman üzere hatırladığını tamlayan Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Giresun’dan Trabzon’a kadar, Gümüşhane’ye büyüklüğünde teröristler neymiş anbean gelecekmiş kabilinden huzursuzluk ve zor oluşturmaya çalıştılar. Buradan size bitirme veriyorum, tekmilim şudur, Karadeniz bugün bir bir tane terörist bulunmayan ve arı sili Cenabıhak’ın izniyle. Tekmilimiz şudur, Türkiye’nin yer baskı terörle uğraş coğrafyası olan Mersin’den Hatay’a, Antep’ten Maraş’a, Amanoslar’dan Adıyaman’a olan… Amanoslar’bile Allah’a hamdolsun tıpkısı biricik terörist yok, Amanoslar arı sili.”

Erzurum, Bingöl, Muş, Elazığ, Kars Çemçe-Madur, Tendürek Dağı’nın bile çalma temiz olduğunu dile getiren Aristokrat, “Gene size tekmil veriyorum, Tanrı cevaz verecek, Cumhuriyet’in birinci asrında yani Cumhuriyet’in 100. yılında, 29 Teşrinievvel 2023’te Allah’ın izniyle Cudi tertemiz olacak, Gabar tertemiz olacak ve bu ülkede tıpkı bir tane yıldırıcı kalmayacak.” dedi.

Soylu, Türkiye’nin terörle mücadelesini anlatarak, savunma sanayisinde serencam yıllarda yaşanan gelişmelerin bu mücadeledeki önemine dikkati çekti.

Türkiye’da geçmiş yıllarda iktisat, sağlık ve erişim kabilinden bir nice alanda yaşanan sıkıntıları sıralayan Aristokrat, sonuç yıllarda sarsıntı, yeğin, cuşiş kadar çokça sayıda afet meydana gelmesine rağmen bir bir tane insana ‘Nerede bu kerem?’ dedirtmediklerini vurguladı.

Gelecek nesillere altyapısı işlenmiş benzeri Türkiye bırakacaklarını belirten Soylu, mensur edilen barajlardan spor tesislerine büyüklüğünde mütenevvi sektörlerde yapılan yatırımları hatırlattı.

Aristokrat, “Bize boynu büküklük yakışmaz.” ifadesini kullanarak, “Tığ yemeden içmeden kendimize değil, etrafımızdaki coğrafyaya ilişkin ve dünyaya ilişkin sözü olan tıpkısı milletiz.” diye konuştu.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın, MHP Umumi Başkanı Heybet Bahçeli ve BBP Umumi Başkanı Mustafa Destici ile Türkiye’nin aynı daha sakat Türkiye haline düşmesine müsaade bölmek üzere Topluluk İttifakı adına şişman tıpkı mücadele ortaya koyduğunu dile getiren Soylu, nazik ve cıvıl cıvıl ayrımsız Türkiye için, 21. yüzyıla kaşe vurabilmek üzere önemli benzeri savaş verildiğini aktardı.

Aristokrat, “Zaman komut alan bir Türkiye namevcut. Esas muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Zaman dünya politikasında, acun siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan bir Türkiye var.” dedi.

“Benim Amerika’bile yegâne malım var, o de FETÖ”

Nazır Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Şayet zaman Arnavutluk’ta FETÖ okulları kapatılıyorsa, dünyanın birçok ülkesinde FETÖ okulları kapatılıyorsa, Türkiye’den FETÖ silinip atılmışsa bittabi kim bu konudaki hassasiyetimiz sonuna büyüklüğünde bitmeme edecek, tek kimseye tıpkı fırsat vermeyeceğiz. Sözde? Amerika’ya gidecekmişim dahi iki kat beni ‘istenmeyen adam’ ilan etmiş Amerika. üst üste iki defa. Sözde? Amerika’de mallarım varmış bile onlara bile umum koyacakmış. Benim Amerika’bile yegâne malım var, o de FETÖ.”

Coğrafyadaki huzurun önemine işaret fail Aristokrat, “Vakit Kaybetmeden Diyarbakır’ın huzuru bize yetmiyor, hoppadak Mardin’in huzuru bize yetmiyor, Cizre’nin huzuru bize yetmiyor. Hangi antlaşma biz Bağdat’ı rahat hale getirirsek, ne ant Şam’ı huzurlu arkaç getirirsek, hangi ant Filistin’den Yemen’e kadar hep coğrafyayı erinçli ayla getirirsek aha o ant bu Rum’nun hakkını vermiş oluruz. 2023’ün tarifi budur, 2053’ün tarifi budur, 2071’in tarifi budur. Biz buna inandık.” diye niteleyerek konuştu.

Soylu, Cumhur İttifakı’nın ayrımsız açık oturum iktidarı idare etmek için kurulmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Halk İttifakı’nın tarifi bugüne sığmaz. Cumhur İttifakı’nın tarifi Hoca Ahmet Yesevilerden İmam-ı Gazzali’ye kadar, Topluluk İttifakı’nın tarifi Hacı Bektaş-ı Veli’den Hacı Bayram’a kadar, Topluluk İttifakı’nın tarifi Veysel Karani’den bu coğrafyaya mevrut Eyüp Hükümdar Hazretleri’hangi büyüklüğünde, Piri Reis’e büyüklüğünde. Halk İttifakı’nın tarihi Selçuklu’dur. Halk İttifakı’nın tarihi Osmanlı’dır, bizim medeniyetimizdir, inancımızdır, kardeşliğimizdir. Tayyip Erdoğan ile Heybet Bahçeli anca tıpkısı şeyin altına imza attılar ki bu iktidardan artık, gelecek nesillere bu coğrafyayı ve dünyayı idare edecek kocaman aynı mirası bırakıyorlar. Buna inancınız yekpare olsun.”

“Biz geleceğimizi Amerika’de, Avrupa’birlikte aramıyoruz.” ifadesini kullanan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tığ geleceğimizi Küçük Asya coğrafyasının gücünde, kuvvetinde, kudretinde, imanında, seciyesinde, ahlakında, birliğinde ve beraberliğinde arıyoruz. Bu sırat-ı müstakimdir, bundan ayrılmayın. 2023 Türkiye’nin bağımsızlıdır, özgürlüğüdür. 2023’ten sonra Cumhuriyet’in ikinci asrına bu birliktelik iri benzeri damga vuracak. Bizi seçme yerden bekliyorlar, tıpkısı kardeşiniz kendisine söylüyorum, bize temas yerden dua ediyorlar, beklenti ediyorlar.”

Türkiye’birlikte Topluluk İttifakı’nın yapacağı haddinden fazla hareket olduğunu anlatan Aristokrat, “Bu balaban milletin, asil milletin yapacağı çok aksiyon var. Bu ülkede AK Tümen’nin yapacağı çokça iş var. Türkiye’nin dünyada yapacağı çok gelişim var. Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı haddinden fazla aksiyon var. Tanrı bizi size mahcup etmesin.” dedi.

Vekil Aristokrat, Ortahisar ilçesinde yapımı tamamlanan eskimemiş Trabzon Emniyet Müdürlüğü binasındaki incelemeleri sırasında üstelik yeni hizmet binasının, kentin huzuruna ve güvenine bakım noktasında inanma mensuplarının gayretlerine ulama sağlayacağına inandığını söyledi.

Teşkilat mensuplarının kazasız, belasız günlerde bakım etmelerini dileyen Soylu, “Buradaki ve Türkiye’deki eksiksiz polis güçleri arkadaşlarımı Allah vikaye etsin, korusun, ayaklarına taş değdirmesin. Bugün Türkiye’üstelik, ülkemin rastgele tarafında güvenlik açısından birlikte sağlık açısından dahi güven açısından de şükürler olsun ki istediğimiz, aradığımız yasakçı oluşmuş durumda ama bu mesleğin en iri zafiyeti rutin ve rehavettir. Rutin ve rehavete düştüğümüz andan itibaren karşımızdakiler acilen tahkimatlarını gerçekleştirirler. Onlara bu hakkı ayırmak geçişsiz.” ifadelerini kullandı.

Soylu, Akyazı mevkisindeki Trabzon Bala Trafik Terbiye Parkı’nı ziyaret etti, restorasyonu tamamlanan tarihi Valilik binasının de açılışını gerçekleştirdi.

Share: