İç Anadolu’da 7 ilde Gaziler Haset törenlerle kutlandı

Gaziler Haset nedeniyle Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir, Sivas, Kayseri ve Yozgat’ta tören gerçekleştirildi.

Nevşehir Şehitlik Parkı’ndaki törende, Ilbay İnci Sezer Becel, Belediye Reisi Mehmet Deveci ile Nevşehir Yurt Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Maraba, Atatürk büstüne çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra tırsmak atışı yapıldı.

Törende, ebediyete kavrama etmiş gaziler ve şüheda için Kur’an-ı Verimli okundu.

Ekinci, programdaki konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun, işgalcileri Polatlı mevsuk mağlup ettiğini belirterek, 19 Eylül’ün kahramanlıkla taçlanan bir dönme olduğunu rapor etti.

Niğde

Cumhuriyet Meydanı’nda planlı törende, Ilbay Mustafa Belletici, Şehremini Emrah Özdemir ile Savaş Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şubesi Başkanı Hasan İpek, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı, çekinmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İpek, törende yaptığı konuşmada, yekpare gazilerin gününü kutlayarak, “Esbak olduğu gibi bugün de bir inançla, bu muazzez vatanın birliği, bölünmezliği ve ulusal değerlerine saldıranlara cebin rastgele zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Şehit ve gazi girmek büyüklüğünde evire çevire bire bir anlam imkânsız. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

Kırıkkale

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İstihkam Binbaşı Caner Acara, günün mana ve önemini belirten müşavere yaptı.

Buradaki törene, Ilbay Bülent Tekbıyıkoğlu, CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Büyük Durmuş, protokol üyeleri, martir yakınları ve gaziler katıldı.

Kırıkkale Şehitliği’nde devam fail programda, korku atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Alicenap tilavetinin ardından yakarış edildi.

Şeref defterini imzalayan Vali Tekbıyıkoğlu, ülkenin bağımsızlığı ve geleceği uğruna üstün görev anlayışıyla kahramancasına savaşım ederek, bu yolda hayatlarını feda eden eren şehitler, alp gaziler ve ailelerinin çekicilik kaynakları olduğunu belirtti.

Tören, Tekbıyıkoğlu, Okkalı ve beraberindekilerin, şehit mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Kırşehir

Kırşehir’de, Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra istinkâf etmek duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Eytam Derneği Kırşehir Büro Başkanı Bahattin Kayaç, kutsi değerler uğrunda savaşım ederek canını ortaya koyma fedakarlığını tabir fail gaza anlayışının sıra boyunca milletin cemaat olmakla övünç ettiği sunma büyük hasletlerden olduğunu dile getirdi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara dahi kahramanlıklarıyla gururlandıran şehit ve gazilerin ebediyete kadar unutulmayacağını söyledi.

Törene, YANLIŞSIZ Fırka Kırşehir Mebus Mustafa Kendirli, Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Soner Aygün, daire müdürleri, martir ve gazi dernekleri başkanları ile gaziler katıldı.

Sivas

Sivas Valisi Yılmayan Parıltı, 5. Piyade Eğitim Bilimi Liva Başkan Vekili Yaya Albay Alemdar Özcan, Belediye Reisi Hilmi Bilimci, Savaşçı Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, Martir Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Savran, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Parıltı, il şeref defterini imzalayarak günün önemine dair müzakere yaptı.

Törene, AK Parti Sivas Saylav Semiha Çiftçi, ofis müdürleri ile protokol üyeleri katıldı.

Etkinlik, gaziler onuruna verilen yemekle serencam buldu.

Kayseri

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen törende Ilbay Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Reisi Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Tugay Haldun Taşan, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Osman Balcı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Balcı, törende yaptığı konuşmada, gazilere seslenerek, “Sizler bildirme balaban gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün zihayat birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle gelişigüzel Cumhuriyet Altını’imizin teminatı ve esas taşlarısınız.” diye konuştu.

Törende lise öğrencisi Kutay Yavuz, koşuk okudu.

Buradaki törenin peşi sıra izlence, Kartal Şehitliği’nde devam etti.

Yozgat

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı merasim, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra İl Kurnaz Komutanlığında işyar Jandarma Üsteğmen İzzet

Görenli, günün fehva ve önemini tamlayan danışma yaptı.

Daha sonra Ilbay Temiz Polat ve ülke protokolü, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği’ni ülfet etti.

Program, şehit yakınları ve gazilere sunulan yemekle sona erdi.Share: