Hükümetten vatandaşa müjde: KYK namus borcu faizleri ve pandemi döneminde alınan cezalar siliniyor

Meclisin açılması ile bu arada süresince KYK vecibe faizlerinin silinmesi, mânialı aylıkları ve cümbüş doğal gaz desteğine vergi muafiyeti kabil halkın nazik bire bir çoğunluğunu ilişik heybetli konuların olduğu torba kanun gündeme geldi. SELIM Parti Takım Başkanvekili Mustafa Elitaş, tamlık bu konularla alakadar yüce bilgiler verdi.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ YARDIMLARINA VERGİ İNDİRİMİ

Mustafa Elitaş’ın açıklamalarından önemli başlıkları şu şekilde: “Hem işverenler hem çalışanlar rahatlığa kazanmış olacaklar. Kanunun yürürlülük tarihinden itibaren 1 Orak Ayı 2023 tarihine kadar işverenler çalıştıkları kişilere neşelilik/gaz yardımı yaparsalar idrak indirimi alacaklar. İşverenler 1 Orak Ayı 2023 tarihine kadar 1000 liraya kadar yaptıkları yardımlarla dirimlik vergisi ve sigorta priminden affedilmiş olacaklar.

KYK BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK

Sizlerin çok üstünde durduğu, çok büyük ayrımsız düzenleme bahis konusu. Tahsil kredisinden yaklaşık 1 milyon 292 bin emanet almış. 26 bin birey dahi yardım kredisi almış. KYK borçlarının faizlerini siliyoruz.

2018 yılındaki öğrenci mahiye 500 TL kredi aldı, benzeri sonraki sene TÜFE ile güncelleştirilerek yeni yılın borcu sâdır oluyordu. 4 sene süresince bu sonsuz yükseliyordu. Bu bütün 27.6 milyar liralık rakama başarmış.

Bütün faizlerini siliyoruz, anapara haline döndürüyoruz. Çıktı öğrenci kredileri tek artışa tabi mümteni. Öğrenci 1 sene daha ilave isteyebilir, 4 yıl olanlarda 4+2 yıllık sürede değme faiz artışı kaçınan.

Mektepli askere giderse askerlik süresinde dahi yine faiz işlemeyecek. Mektepli 1 yıl elan ilave aldıktan sonradan 3 posta üst üste elan tehir imkanı olacak. Mektepli kardeşlerimizin aldıkları kredi katkısını abat bire bir şekilde ödeyebilmek için yapılmış, heybetli bir düzenleme.

PANDEMİ DÖNEMİNDE YASAKLARI İHLAL EDENLERE KESİLEN CEZALAR İPTAL EDİLECEK

2 bin liraya kadar icra takibi olan seçme çeşit alacak biliyorsunuz bu icra takibinin sakil ağıl getirilmesi vergiden istisna haline getirilmesi amacıyla çok iri bir süreç vardı. Süreci kısaltıyoruz. Temas ki icra takibinde dosya toplamı varsa bu alacaktan vazgeçtiği takdirde bütün takipler dosyadan ortadan kalkmış oluyor. Telekom şirketleri, GSM şirketleri, gaz şirketleri, hayatiyet şirketleri, belediyelere olan akarsu borçları, vatandaşın birbirleri ile olan matlup ilişkilerinde 2 bin liraya büyüklüğünde olan alacaktan vazgeçtiklerinde defter kayıt belgelerinden düşerek sonlandırmış oluyorlar.

Yaklaşık 9 milyon dosya 5 milyon kişiyi ilgili bir uzanım. Bunun bütün bedeli üstelik bir lahzada derhâl 20 milyar teklik bire bir rakamı oluşturuyor. Maske ile ait mecmu 2.7 bilyon lira peçe ve sokağa çıkma yasağını ihlal fail vatandaşlarımız yazılmış ceza vardı. 2.7 bilyon teklik rakamdan da vazgeçilmiş oluyor.

TIP ÖĞRENCİLERİNE VERİLEN DESTEK TÜM ÜNİVERSİTELERİ KAPSAYACAK

Yine yaptığımız kocaman ayrımsız düzenleme dahi tababet fakültesi ve dişçilik okuyan son dershane öğrencilerine asgari ücret kadar ayrımsız ecir veriliyor. Bu çap üniversitelerini değil tamlık üniversiteleri kapsayacak şekilde. 5500 teklik sevap ödemesi yapılmış oluyor.

ENGELLİ VATANAŞLARIMIZ İÇİN YENİ DÜZENLEMELER YAPILACAK

Özürlü aylığı alabilmenin gâh şartları var. Buğulanmış aylığı alabilmeleri üzere ara sıra koşullar var. Örneğin yüzde 40 ve üzerinde engelli olan vatandaş aylığı adalet ediyor amma belli periyotlarla bu bariyer afiyet oturmuş eliyle tasdik edilmesi gerekiyor. 3 yıl aylık aldı 3. yıl böylece gitti engel oranı yüzdelik 40’ın altına düştü. Sakat kardeşimize ödenen aylıklar köylü isteniyor ve faizi ile alınıyordu. Bu süre içerisinde engel düştüğü aydan rastgele şekilde ifa varsa bu ödemelerden vazgeçilecek ve vatandaşa beyanat tarihinden itibaren ödemesi yapılmayacak.

YURTDIŞINDAN ÇIKIŞ FAIL KİŞİLERİN VESILE KULLANMA CEZALARI KALKIYOR

Elverişsiz dışında hararetli tıpkı vatandaşımız Türkiye’ye araçla geldiği takdirde 2 sene içerisinde bu araçla yetersiz dışına çıkmamak kaydıyla Türkiye’bile kullanma hakkı var. Dar dışından çıkış belgesi yaptığı takdirde Türkiye’birlikte aracı münasebet kullanmıyorsunuz diye cezalar vardı. O cezalarda af yoluna gidiyoruz.

Share: