Hükûmet Kararı ile Evleri Yıkılacak Olan Yalovalı Vatandaş: “Bizim Evimizi Yıkan Adama Tığ Fikir Vermeyiz”

CHP Sazak Saylav Ulvi Çevrimli Başarır, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ve görevinden uzaklaştırılan CHP’li Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, 100 yıldır Romanların yaşadığı Bağlarbaşı Mahallesi’ni konuşma etti. CHP heyeti, Hükûmet marifetiyle bölgenin riskli düzlük car edilerek yıkım kararı verilmesine reaksiyon gösterdi. Tıpkı mahalleli ise, “Gelmiş 17 Eylül’de yıkım var. evet sen kimle anlaştın kardeşim? Bittabi bir belediye başkanısın? İşini yap kardeşim yapamıyorsan bırak evet. Şehremaneti başkanına söylüyorum benim adım Acayip Mualla. Seni Tahkiye mahallesi şehremini yapmayacak. Bizim evimizi yıkan adama biz düşünce vermeyiz” dedi.

CHP Mersin Ağacı Saylav Ulvi Yordamlı Başarır, CHP Kocaeli Mebus Tahsin Tarhan ve görevinden uzaklaştırılan CHP’li Yalova Belediye Reisi Vefa Salman, 100 yıldır Romanların yaşadığı Bağlarbaşı Mahallesi’ni görüşme ederek; Bakanlar Kurulu Kararı ile riskli düz car edilerek mahallenin tahliye edilmesi kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“SİZİ BURADAN KÜMESTEN TAVUK ÇIKARIR GİBİ ÇIKARAMAZLAR”

Vefa Salman, “Biliyorsunuz ego bu bölgeyi sunma bol bilenlerden birisiyim. Şehremaneti başkanlığı aynı yana. Bizi görevden uzaklaştırdıktan bilahare mahalle ile ilişkin sıkıntı dayatma perese safhaya çıktı. Burada balaban olan insanlık. Burada yaşayanlar, Romanlar evvel eş. Olaya hakeza çağrıştırmak geçişsiz. Sizi buradan anca kümesten tavuk çıkarır kabil çıkartamazlar. Çıkartamayacaklar bile düşkünlük etmeyin. Iyesiz değilsiniz nikbet etmeyin” dedi.

“HİÇ KİMSEYİ EVİNDEN, MAHALLESİNDEN, YURDUNDAN ATAMAZLAR”

Mehabetli Ateş Parçası Başarır, “Başkanımızın dediği kadar iyesiz değilsiniz. Bu yurt hepimizin. Burada doğduk, burada büyüdük ve burada öleceğiz. Suriyelilere TOKİ’den ev verenler, Suriyelilere mahalleler kuranlar özlük halis yurttaşı romanları ailesinden alıp sokağa kovmak istiyor. Buna asla izin etmeyeceğiz. Burada 1 metre toprağınızı, bire bir biricik tuğlanızı vermeyin. Bu mutluluk hepimizin. On Paralık kimseyi evinden, mahallesinden, yurdundan atamazlar. Şurası bilin eğer size hakeza sunturlu tıpkısı mahallede evlerinizi yapıp konfirmasyon ediyorlarsa ayrımsız düşünün ama size evinizi barkınızı ve benzeri mahallenizi vermiyorlarsa buradan geçmek yok. Anlaştık mı?” diyerek konuştu.

“DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE IHTIŞAM VATANDAŞINA HAKEZA BİR İŞKENCE YAPAMAZ”

Tahsin Tarhan, “Yalova’nın genişlik altın yeri, merkezde olan benzeri yerdeyiz. Burada vatandaşlarımıza benzeri alfabe gönderiliyor ve Ankara’üstelik Kabine kararıyla diyor. ve diyor kim ‘2 kamer içerisinde 30.09.2022 tarihinde mahalleyi boşaltın’ ve diyorlar kim ‘Şayet mahalleyi boşaltmazsanız cümbüş, su, telefon kesilecek’ deniliyor. Buradaki vatandaşlarımız 100 yıldır bu bölgede yaşıyorlar. Ekonominin geldiği durum beyninde. Bu insanlarımız nereden aile bulacaklar nerede kiralık sülale bulup taşınacaklar? Dünyanın tek durumunda oran vatandaşına böyle bire bir eziyet yapamaz. 100 yıldır atalarının, babalarının yaşadıkları toprakları hiçbir fehamet adamı terk vücut diyemez. Bunun amacıyla biz Cumhuriyet Altını Halk Partisi Milletvekilleri yerine umumi başkanımız ile sizin yanınızdayız. Ferda herkesi umumi başkanımızın geldiği meydana bekliyoruz. Eğer kentsel transformasyon yapılacaksa sizin fikriniz alınmalıdır. Burada tıpkı rant varsa o birlikte sizlere verilmelidir” dedi.

“BİZİM EVİMİZİ YIKAN ADAMA BİZ DÜŞÜNCE VERMEYİZ”

Anlatı mahallesinde oturan benzeri vatandaş, “Hakkımızı arıyoruz tığ. Tığ devletle anlaşmadan vermedik. Biz bunu veriyorum, şurası veriyorum gitmedik. Mevrut 17 Eylül’de katabolizma var. ya sen kimle anlaştın kardeşim? Lacerem tıpkı uray başkanısın? İşini yap kardeşim yapamıyorsan bırak ya. Uray başkanına söylüyorum benim aşama Acayip Mürtefi. Seni Anlatı mahallesi belediye reisi yapmayacak. Bizim evimizi yıkan adama tığ fikir vermeyiz” diyerek konuştu.Share: