HDP’li Çepni: “Sıkı Denetim yasasıyla, başaramadıklarını başarmaya çalışıyorlar”

HDP İzmir mebus Kasıt Çepni, “İktidara bağımsız milletvekili bir uysallık, elan fazla ezilmişlik, elan fazla itaat gerekiyor. Zımnında bu sıkı denetim yasasıyla, başaramadıklarını başarmaya çalışıyorlar.” dedi.

Çepni, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, “dezenformasyonla savaş düzenlemesi “namına üstelik tanıdık Matbuat Kanunu ile Bazen Kanunlarda Mübayenet Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’ni eleştirdi.

Meclis açılırken, halkın sorunlarına çözümün tartışılması gerektiğini dile getiren Çepni, halkın, işçinin yoksulluğuna çare üretebilecek yasaların Meclise gelmesinin beklendiğini söyledi. Yeni teşri yılında bunun kamu tersinin gerçekleştiğini öne süren Çepni, şöyle konuştu:

“Milyonlarca işçinin, yoksulun üzerine karabasan kadar çöken, onların cebinden alıp zat kasalarına hortumlayan, buna itiraz edenleri da ‘vatan budun edebiyatıyla’, uçarı susturmaya etkin nüfuz, yeni bire bir sıkı denetim yasasıyla karşımıza geldi. İktidara müstakil benzeri uysallık, elan aşkın sessizlik, elan fazla itaat gerekiyor. Zımnında bu sansür yasasıyla, başaramadıklarını başarmaya çalışıyorlar. Bu yasa geçtiğinde işten atılan yahut emeği gasp edilen iştirakçi, içtimai medyadan ya üstelik bağımsız basın yoluyla bilcümle işçilere davet yaptığında cezalandırılacak. Arazisine benzeri şeb yarısı Cumhurbaşkanlığı yoluyla umum konulan ekinci bunun çağrısını yapmasın diye niteleyerek bu kanun çıkartılıyor.”

Share: