Hayme Temel 741. el anıldı

Hayme Ana 741. misil anıldı

KÜTAHYA Kütahya’nın Domaniç ilçesine ilişkin Çarşamba köyünde planlı Hayme Esas’yı Ihtifal ve Göç Şenlikleri tehlikeli katılımla gerçekleştirildi.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Asıl (Ululuk Temel), 741. el düzenlenen programla anıldı. Çarşamba köyünde başlayan programa Kütahya Valisi Mehabetli Polat ve İl Protokolü, Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, Firez ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile MHP Domestik Yönetimlerden Mesul Genel Komutan Yardımcısı Sadir Durmaz, DOĞRU Öğür Kütahya milletvekilleri İshak Gazel, Ceyda Bati Erenler, MHP Kütahya Mebus Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Etçi, Kütahya Şehremini Prof. Dr. Bilen Işık ve binlerce yurttaş katıldı. Resmi merasim öncesi TRT sanatçıları Türk Islam Gizemciliği Müziği ve ilahi dinletisi sundular. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile yöntemince başlayan tören, Kur’an-ı Cömert tilaveti ve Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasıyla açıldı.

Kütahya Valisi Mehabetli Polat, yaptığı konuşmada, “Hayme Asıl, Konya- Karaman’üstelik Zübeyde Eş, Kütahya’üstelik Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’de Şerife Bacı, Erzurum’da Anne Hanım, Malatya’bile Songül Kaymakam, Gölbaşı’nda Ilişki Sezen, Çorum’üstelik Aybüke öğretmen, Diyarbakır’dahi genç erkek nöbeti markajcı korkusuz analardır. Hayme Ana’mızın türbesine gittiğinizde, kapıda, tıpkı hezel karşılar sizi. O güya Atatürk şöyle der, ‘Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha iri amal ayırmak amacıyla kendinde bilek bulacaktır’ der. Zaman burada bire bir arada oluşumuzun sebebi üstelik aha bu his ve düşüncedir. Şayet ecdadımızı tanır, bilir, anlar ve buna bakarak benzeri duruş ve emir gösterebilirsek geleceğimizi birlikte güvenle düz yazı ederiz. Bu yıl burada Hayme Anne’yı 741. kere anarken Domaniç’in da antagonist işgalinden kurtuluşunun da 100. yılını kutluyoruz” dedi.

Ekin ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Hayme Anne’nın ayrımsız zamanda devletin bekası yerine verilen emeğin yeryüzü büyük örneklerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Hayme Anamız sirayet noktasına kayı boyunu ayağa kaldırarak Domaniç’e büyüklüğünde selametle getirmesiydi. Devletin bekası adına o mürtefi mücadeleye vermeseydi, bağımsızlıktan laf etmek mümkün olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir ki Osmanlı devletimiz varlığı ile üç kıtaya yedi cihana hükmetmiş, yer Türk’e vatan kılınmıştır. Onun cefakar hakim ve asaletli gönlü kadınlarımıza ilham olmuş, asırlar sonradan de cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan ayrımsız ufuktur o, inanç ile idealini var eden, akide ile tarihi bayındır fail tıpkısı kadım şahsiyettir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra, fon düz Domaniç halk bilimi gösterisi ve arkası sıra atlı okçuluk ekiplerinin gösterileri ile bitmeme fail ziyafet, Söğüt’e temsili barhana yürüyüşü ile akıbet buldu.Share: