Hasadına hazırlanılan sulu zırtlak dalında 8 liraya satılıyor

ADANA’da kış aylarında iki nöbet yaşanan giysi olayları dolayısıyla rekolte kaybı beklenen sulu zırtlak, hasadı başlamadan dalında kilosu 8 TL’den satılıyor.

? Türkiye’üstelik üretilen 1 milyon titrem limonun geçen sene yüzdelik 37’sini karşılayan Adana’da hasat zamanı yaklaştı. Mart ayında iki öğün yaşanan don olayları yüzünden hele Mayer ve Enterdonat cinsi limonlarda çiçek dökümleri yaşandı. Haddinden Fazla sayıda rençper bile engel gören ağaçlarını keserek farklı enva yalaka. 8 Ilkgüz amacıyla kesim izni verilen ürünlerin 15 Ilkgüz’den itibaren ihraç edilmeye başlanacağı bildirildi.

Adana Ekincilik Platformu Sözcüsü Cahit İncefikir, külot olaylarının etkilediği Mayer ve Enterdonat cinsi limonda yüce oranda rekolte kaybı beklediklerini söyledi. İncefikir, “Çiçeklenme döneminde meydana gelen tuman yüzünden olgunlaşarak kesime amade ayla mevrut limonlar çok beş altı. Eke oranda mahsul kaybı var. Haziran çiçeği dediğimiz ikinci hırsızlık meyveler ise olması gerektiğinden çok daha hasis. Normal şartlar altında şu dakika ağaçlardaki meyvelerin parçalanmamış adına olgunlaşması, haziran çiçeği meyvelerinin ise onlara andıran olgunlukta olması gerekirdi.  Nedeniyle şu an müstahsil ve tecimen ortada tek makaslık alışveriş dönüyor çünkü ikinci kibrit meyveler elan misket kadar” dedi.DALINDA 8 LİRADAN SATILIYOR

Geçen yıl bahçede 1.5 TL’ye satılan limon fiyatının şu anda dalında 8 TL’den satıldığını tamlayan İncefikir, “İlk çalınmış fiyatı bu. Tüccarlarla 8 TL’den anlaşmalar sağlanıyor fakat ikinci kibrit fiyatı daha muhtemelen değil, zira beş altı ay elan olgunlaşması gerekiyor. Mayer ve Enterdonat rekoltesinde tehlikeli zayi var amma dikenli limon türü bu felaketi biraz daha beş altı hasarla atlattı. Fiyatların faziletli olması üreticiyi kurtarmayacak. Üreticiyi rekolte kurtarır” diye konuştu.

Share: