Han Belediye Başkanı Batur’dan Şadırvan Tepkisi: “Uray Bulunmayan Sayılıyor”

Han Şehremini Abdül Keleş, Kemeraltı’nda esbak kamer saldırı sonucu yıkılan tarihi şadırvanın yeniden yapım sürecindeki eleştirilere karşılık verdi. Tarihi şadırvanın İzmir Valiliği eliyle yenilenmesi kararının verildiğini anımsatan Başkan Batur, “Şadırvanla ait uray kendisine projeyi tamamlamıştık. Bilcümle bu işlemleri yapan belediye yok sayılıyor. Eğlek Belediyesi hep işlerine eş çıkar. Bize hükümsüzlük yapılmasın” dedi.

Eğlek Belediyesi’nin Ekim ayı meclis toplantısı Selahattin Akçiçek Firez Merkezi’nde güzeşte akşam ezanı yapıldı. Han Şehremini Abdül Keleş’un yönettiği oturumu, CHP Eğlek İlçe Başkanı Akış Küçükoğullarından, AKP İl Başbuğ Yardımcısı Hüseyin Ahmetoğlu, AKP Konak İlçe Evcil Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Taner Deniz, İYİ Tümen Eğlek İlçe Başkanı Ateşli Tatar ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Komutan Yardımcısı İbrahim Kansoy, MHP İlçe Başkanı Yusuf Çoban ve Başkan Yardımcısı Kayhan Deniz de izleme etti.

Başbuğ Keleş, divan açılışında bili işleri, otopark ve bahçeler, sosyal yardım işleri, eş ocak, firez ve sosyal amal, spor işleri, AR-GE, esenlik işleri, baytar işleri kabil etkin müdürlüklerin bire bir maaş çalışmalarını ince tıpkı sunumla anlattı.

BATUR: “BU KONUDA BİZE HAKSIZLIK YAPILMASIN”

Han Belediye Başkanı Abdül Batur, Kemeraltı’nda yapılan hamle ile yıkılan tarihi şadırvanla ait eleştirilere yanıt verdi. Saldırının gerçekleştiği 31 Temmuz 2022’nin müstacelen ertesinde 1 Ağustos’ta tarihinde görüngü hesabına anbean gerekli işlemleri vakit kaybetmeden başlattıklarını anlatan Bahadır, bire bir hafta zarfında şadırvanın projesini tamamladıklarını söyledi.

“BELEDİYE NAMEVCUT SAYILIYOR”

Başkan Keleş, yapılan yazışmalar neticesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Umumi Müdürlüğü İzmir Nahiye Müdürlüğü’nün şadırvanın yapımının İzmir Valiliği’ne verilmesi kararını aldığını söyledi. Belediyenin yok sayıldığını öne süren Başkan Keleş, şunları söyledi:

“Hep bu işlemleri yapan uray yok sayılıyor. ‘Evkaf Havza Müdürlüğü yani İzmir Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı eliyle bu şadırvanın restorasyonu yapılacak’ deniliyor. Bizim buna dahi itirazımız yok. Amma bu büyüklüğünde yaşama uğraşmış, çalışma harcama etmiş, 8 günde projeyi jandarma ve tevessül noktasına getirmiş. Belediyeye haksızlık yapıldı bence. Eğlek Belediyesi hep işlerine topluluk kazanç. Bilcümle işlerini sunu dolgunca şekilde takip ayar ve genişlik kısa sürede angaje etmek için büyük bire bir hız ortamında olur. Bize geçersizlik yapılmasın bu konuda”

“SİYASİ RANT ELDE EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

Başkan Keleş, olayın politik gereç yapılmasına üstelik sert reaksiyon göstererek şöyle konuştu:

“Durduk yerde görüngü çıkarılıyor. Bu konuda siyasi getirim elde edilmeye çalışılıyor, üzülüyoruz. Belediyedeki arkadaşlarımın emeğine üzülüyorum. Bu hisse senedi için layenkati yenileme projesi hazırlandı, kurula sunuldu. Evkaf İzmir Kesim Müdürlüğü tarafından şadırvanın İzmir Valiliği Envestisman İzleme Eş Güdüm Başkanlığı’nca yapılacağı söylendi. Tığ bile münteha dedik. Il bizim valiliğimiz. Devletimiz, yapacak.  Mühim olan yapılan vandalizm karşısında şadırvanın yapılması. O vandallık karşısında oraya kararlı tıpkısı şekilde gidip, ‘Tığ bunu yapacağız’ dedik. Demincek valiliğimiz üstlenmiş. Biz bundan hayıflanmayız, çalım duyarız hep gelişigüzel elhak bu kente benzeri şeyler yapmaya çalışıyoruz amma bu garip konuların siyasi malzeme yapılması siktirici bizi üzüyor”

U-13 VE U-15 KADIN FUTBOL TAKIMLARINA KUTLAMA

Han Belediyesi’ne ilişik Eşrefpaşa Firez Merkezi’nde yapılan tadilat sonrasında yapılan ilk Meclis toplantısında Başkan Keleş, İzmir İl Şampiyonu olan U-13 ve U-15 Karı Ayak Topu Takımlarını kutlarken “Kadın Ayak Topu Takımındaki gençlerimiz ileride haddinden fazla elan nazik kulüplerde İzmir’i en güzelce şekilde olta edecekler. Kendileriyle gelgel duyuyorum” dedi.

SANATHANE’YE ÖDÜL

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Tarihi Kentler Birliği aracılığıyla Siper ve Teşvik Yarışması’nda Han Belediyesi, Basmane Bozuk Silahhane Binası Restorasyonu ile Muvaffakiyet Ödülü’ne müstahak görülmüştü. Eğlek Şehremini Abdül Bahadır namına dürü törenine katılan Divan Üyesi Cenap Börühan Meclisi bilgilendirdi ve Meclis sonunda ödülü Komutan Bahadır’a ikram etti. Sakat Silahhane binası yapılan restorasyonun arkası sıra zaman Münhal Çekicilik Sineması ve Eylem Sanatları Merkezi yerine Sanathane adıyla hizmet veriyor. Konak Şehremaneti Meclisi’nin 2. Oturumunun 6 Ekim Perşembe haset yapılması oybirliği ile akseptans edildi.

Share: