Hal Camii yıkım kararına tepkiler büyüyor

Eskişehir’birlikte gâh sivil cemiyet kuruluşları çaşıt ve üyeleri ile cıvıl cıvıl bir vatandaş grubu, yıkılması gündemde olan Hal Camii uğrunda protesto gösterisi gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Şehremaneti Meclisinde, Nakız Camii’nin ümran planında kere ve tecim göz turizm alanında kalması nedeniyle yıkılması gündeme gelmişti. Bugün saat 14.00’dahi Nakız Camii önünde toplanan kalabalık takım, katabolizma kararına aksülamel gösterdi. DÜRÜST Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Enerjik, gerçekleştirilen protestoya destek verdi. Cami uğrunda toplanan hareketli, ‘Camime dokunma’, ‘Hal Camii yerinde kalsın’, ‘Uray camimizden elini çek’ şeklinde sloganlar attı.

“Çözme Camii halkındır, tapusu millete aittir”

Eskişehir Muadele Platformu Sözcüsü İlhan Köroğlu, yaptığı basın açıklamasında, “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi 17 Ilk Teşrin 2022 tarihinde almış olduğu sedir kararıyla 1/5000 ölçekli ümran değişikliği yapmış ve bulunan yerinde mevcut Hal Cami’sinin yerini ibadethane olmakta çıkartmıştır. Bu değişiklikle Hal Camii’nin ümran planında el, tecim, basamak ve turizm alanına hamiş ettiği üzere yıkılacağını ve fabrikalar bölgesine eskimemiş cami mensur edileceğini belirtmişlerdir. Nakız Camii halkındır, tapusu millete aittir. Camimiz majör ayrımsız hayat alanıdır. Bizlere düşen yetkililer halden anlamaya davet etmektir ve Nakız Camii’nin yıkılmasıyla ilgilendiren alınan bu kararın ivedilikle fesih edilmesini istemek olacaktır. Tepebaşı Belediyesi kullanılmamış ümran planında ibadethane namına belirlenen apayrı ayrımsız bölgeye eskimemiş benzeri cami mensur edileceğini açıklamış. Yapılacak eskimemiş bire bir camiye bizlerin hiçbir itirazı olmaz, hatta buna destek da veririz” ifadelerini kullandı.

“Nakız Camii’hangi dokunulmasına karşıyız”

YANLIŞSIZ Tümen Eskişehir İl Başkanı Zihni Etken ise basın açıklamasından sonraları yaptığı konuşmada, “Kamu şehrin 1/5000’lik revizyon mamure planlarının gine masaya yatırılırken tığ okkalı anlamda başkaldırma etmiş kent yerine bunun ne büyüklüğünde iri ayrımsız soruna dönüşeceğini anlatmıştık. Biz 1/5000’lik planlarına YANLIŞSIZ Fırka meclis üyeleri olarak itiraz ettik ve sav açtık. Tekrar müftülük yoluyla yapılan itirazlara birlikte Büyükşehir vasıtasıyla ret cevabı geldi. Nakız Camii’nin az geçmiş açıklamada belirtildiği için hem cemaati ehliyetli hem dahi korkulu anlamda ayrımsız alana hitap etmektedir. Yenibağlar ve Eskibağlar bölgesindeki şahsiyet artışından kaynaklı bulunan belediyenin yapmış olduğu camiye üstelik ihtiyaç var. Mevcut Büyükşehir Belediye Reisi ve Tepebaşı Belediyesi Başkanı bu meseleyi gene kavim hesabına meclise yeniden ifade etmek zorundadır. Bu maslahat oldu, bittiye getirerek çözülecek bire bir maslahat değildir. Takipçisi olmaya devam edeceğiz o yüzden Nakız Camii’ne dokunulmasına karşıyız. Allah’ın izniyle yıktırmayız” dedi. – ESKİŞEHİR

Share: