Hafızlık eğitimini bütünler 160 öğrenci icazetlerini aldı

Erzincan’da hafızlık eğitimini bitiren 160 öğrenci icazetname merasiminde belgesini aldı.

İl Müftülüğüne merbut Kur’an kurslarında öğrenim gören ve hafızlığını tümler 74 erkek mektepli için Terzibaba Camisi’nde, 86 kız mektepli amacıyla müftülüğün konuşma salonunda diploma merasimi düzenlendi.

Ayasofya Camii İmam Hatibi koruyan Bünyamin Topçu ile Mihrimah Odalık Camii Müezzini Bilal Yıldırım’ın Kur’an-ı Bonkör tilavetiyle başlayan Terzibaba Camisi’ndeki törende, koruyan öğrenciler birlikte Kur’an-ı Verimli’den sureler okudu.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hisse Senedi İşliyen, törende yaptığı konuşmada, hafızlık yolculuğunun çıdam ve fedakarlıklar gerektirdiğini söyledi.

Hafızlık hocalığının print ve sarp olduğunu rapor fail İşliyen, şöyle konuştu:

“Hafızlık hocalığı mahiye karşılığında yapılacak bire bir iz değildir. Hafızlık hocalığı benzeri doktorculuk gibidir. Hafızlık hocalığı kazı bilimsel hafriyat özne tıpkısı sanatçının göstermiş olduğu hassasiyetten henüz fazla hassaslık talip yordamlı tıpkısı teknik gerektirir. Hafızlık hocalığı sabır gerektirir. Hafızlık hocalığı güler beniz, düzen bağı gerektirir. Hocalarımızı tebrik kartı ediyorum. Bu çocuklarımıza ve bilcümle ümmetin gençlerine yakarış edelim. Zira ümmetin gençlerini sokakta, caddede, ekranın başında, başına oturdukları beş altı inçten ibaret benzeri telefon ekranının tuşlarına dokunurken neyin beklediğini, hangi çıkamayacakları dünyaya dalacaklarını, ne kirlerin gözlerini kirlettiğini, hangi kirlerin kalpleri ve zihinlerine düşkün olduğunu vukuf imkanına ehil değiliz.”

Ilbay Mehmet Hırsızlık ise 600 seneden fazla İslam’a sancaktarlık yapmış tıpkısı ulus olduklarını belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Türk denildiği zaman bambaşka benzeri kült akla gelmeksizin Türk eşittir Mütedeyyin şiarıyla, gözüyle bakılmış tıpkı millettir. Gerçekte bugünkü dekor, bu milletin esasen dirilişi, kutlu yürüyüşüne benzeri kilometre taşı yerine işlenecek aynı zaman. Bu yurt anca günler geçirdi ki Kur’an eğitimini sekteye vurmak üzere devşirme olan insanlar ellerinden geleni artlarına koymadılar amma ruz balçıkla sıvanmıyor. Efendisinden dua almış bu muazzez ulus silkelendi, esasen kendine geldi. Kutlu yürüyüşüne aylamak adına bugün hafızlar yetiştiriyor. “

Konuşmaların ardından Vali Çalma, İşliyen, AK Tümen Erzincan milletvekilleri Süleyman Karaman, Belgit Şarap ile İl Müftüsü Belgit Çakır, hafızlara belgelerini ve hediyelerini ikram etti.

Share: