Gurbetçiler akış akın yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönüyor

Türkiye’üstelik sevdikleriyle gelişigüzel almanak izinlerini nâkil gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine dolaşma yolculuğunda gümrük kapılarında açacak yoğunluğu oluşturuyor.

Memleketlerinde yaz tatillerini ve yıllık izinlerini geçiren gurbetçiler, tatillerinin sona ermesi gelişigüzel yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönüş yapmaya devam ediyor. Yaşadıkları ülkelere kesilmek amacıyla yola çıkan gurbetçiler, Bulgaristan’a açılan Kapıkule Çizi Kapısı’nda ince vasıta kuyrukları oluşturdu. Sevdiklerini geride bırakan gurbetçi vatandaşlar çevrim uğrunda Türkiye’den hazin ayrılıyor. Gurbetçiler, Türkiye’birlikte gezdikleri yerlerde mütenevvi lokal lezzetleri dahi bagajlarında götürüyor.

“Üzülüyoruz”

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde iznini nâkil gurbetçi vatandaşlardan Derviş Gül, Fransa’nın Metz kentine gitmek için Kapıkule Gümrük Sahası’nda sıranın namına gelmesini beklediğini ifade ederek, “Sevdiklerimizle buluşup sıla-ı merhamet yaptık. Ülkemizi terk ediyoruz amma yapacak bire bir madde yok, burada bizi vatanımızı iki arada bir derede gurbetçinin tırı vırı öylece geçip gidiyor. Değme gittiğimiz yöreden o yörenin ünlü lezzetlerinden almaya çalıştık. Üzülüyoruz zira anamız babamız burada, onun üzere âdem kıtipiyoz vatana gelip gittiğinde haddinden fazla şişman hüzün yaşıyor” dedi.

“Gümrüklerde bekliyoruz”

Ankara’da sevdikleriyle özlem gideren gurbetçi yurttaş Erol Bitirmiş, Almanya Stuttgart’a gideceğini belirterek, “Yerey ve insanlarımızın özlemini çektim. Ego da memleketime gidip, toprağıma bacak basıp insanlarımızla özlem giderdim. Ama yolculuğumuz bir nice kalın ve sıkıntı ile geçiyor. 3 bin 500 kilometre el yapıyoruz. Şenlik ve bahtiyarlık ile geldiğimiz ülkemizde dönüşümüz çok balaban boğuk oluyor. Geldiğimiz ahit ve dönem yolunda sonsuz gümrüklerde bekliyoruz. Gümrüklerde sıcağın altında saatlerce ayrıntılar gelişigüzel bekletiliyoruz. Tığ bu durumun sona ermesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Sıla-ı merhamet yaptık”

Almanya’ya gideceğini söyleyen Ahmet Dil Cambazı bile Türkiye’üstelik sevdikleriyle beraber sıla-ı acıma yaptıklarını ve başvurmak amacıyla gittikleri kentlerde tarihi ve dernekevi lezzetleri üstelik yanlarında götürdüklerini belirtti. – EDİRNE

Share: