Güney Kore, Rusya çekirdeksel erke şirketiyle 2,25 milyar dolarlık barışma imzaladı

Güney Kore, Rusya’nın fehamet kontrolündeki çekirdeksel erke şirketiyle 2,25 bilyon dolarlık konvansiyon imzaladı.

Cenup Kore ajansı Yonhap’ın haberine bakarak, Heybet Başkanlığı Ofisi, devlete ilişik Kore Hidro ve Nükleer Enerji şirketi ile Moskof ortaklık ASE arasında Mısır’ın Dabaa Nükleer Enerji Santrali Projesi’ne türbin ekipmanı ve inşaat çalışmaları hizmeti sağlanması konusunda anlaşıldığını duyurdu.

Açıklamada, projeye yapılacak işin 2,25 bilyon dolar ile Güney Kore’nin 2009’dan bu yana yer balaban nükleer enerji teknolojisi ihracatı olduğu kaydedildi.

Çap Başkanlığı Konuşu İlişkiler Sekreteri Choi Sang-mok, Güney Kore’nin Rusya’ya ilgili şirkete sağlayacağı teknolojik ekipmanın Rusya’ya geçerli yaptırımları delmeyeceğini açıkladı.

Choi, Akdarı’üstelik yapılacak nükleer santralin mensur sürecinde düzlük ahiz planlarını önceleri ABD’ye bildirdiklerini ve müttefikleriyle süreç içerisinde aykırı fikir alıverişlerini sürdüreceklerini kaydetti.

Darı Çekirdeksel Santraller Kurumu, 20 Temmuz’birlikte ülkenin batısındaki Dabaa bölgesinde düz yazı edilecek geçmiş çekirdeksel santralin bir numara ünitesinin beton dökümüne geçildiğini duyurmuştu.

Darı’ın önceki nükleer santrali

Akdarı, Dabaa Nükleer Santrali Projesi için 19 Kasım 2015’te Rusya ile uyuşma imzalamıştı. Akdarı Cumhurbaşkanlığı birlikte o zaman, önce nükleer santralin 2024’te faaliyete geçmesinin beklendiğini açıklamıştı.

Resmi verilere bakarak, Mısır’ın önce çekirdeksel santrali Dabaa, herhangi bir biri 1200 megavat kapasiteli 4 üniteden oluşacak.

Darı’ın 1986’da başlatmayı planladığı Dabaa Çekirdeksel Erke Santrali Projesi, o dönemde meydana mevrut Çernobil faciası ve finansman eksikliği zımnında gündemden düşmüştü.

Share: