Göklere kayran okuyan Bahir Hava Komutanlığı’nın bir tane kadın pilotu

Ispartalı tıpkısı ailenin bir tane çocuğu olan Hatice Yeşiltaş, ailesinin yönlendirmesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne girmeyi tercih eden Yeşiltaş, Kocaeli Kartepe’deki Deniz Albeni Komutanlığı’nın yegâne avrat pilotu yerine görevine devam ediyor.

Deniz Harbiye’ndan 2011 yılında mezun olmasının peşi sıra Donanma Komutanlığı’nın flaş gemilerinden TCG Gelibolu’bile silah elektronik subaylığı ve atış taharri subaylığı görevlerinde bulundu.

Daha sonradan 2014’te pilotluk eğitimi için başvurduğu sınavları ve mülakatları başarıyla geçen Yeşiltaş, 8 yıldır Bahir Albeni Komutanlığı’nın Seahawk tipi helikopter kullanan bir tane avrat pilotu yerine vatan sevgisiyle görevini ifa ediyor.

AİLEM ÇERI OLMAMI İSTİYORDU

351. Deniz Helikopter Filo Komutanlığı’nda memur Deniz Yüzbaşı Hatice Yeşiltaş (34), ailesinin küçüklüğünden beri leşker olmasını istediğini belirterek bu sayede sıradan yaşlarda mesleğe bent duymaya başladığını anlattı.

Yeşiltaş, “Küçüklüğümden beri ben annemin ağzından, eksantrik tıpkısı patika duymadım. Annem, ‘Asker olacaksın, yurt, kavim için çalışacaksın’ dedi. Ben bile bu yolda eğitimime ve görevime başladım” diyerek konuştu.

Bahir Çekicilik Komutanlığı’nın geçmiş ve tek Seahawk SH-70 kadın pilotu olduğunu dile getiren Yeşiltaş, “Benden sonradan geleceklere emsal olmak üzere elimden geleni yapıyorum. Bizim eğitimlerde serbest uçuşlarımız oluyordu. Boydak uçuşlarda kalp inanılmazdı. Daha sonraları Bahir Çekicilik Komutanlığı’na geldikten sonraları Seahawk ile uçmaya başladım ve gemilerle göreve çıktım. Birçok devlet gördüm, bir nice denizde bayrağımızı dalgalandırdık gemilerimizle alay malay. Bunlar inanılmaz güzelce şeyler” ifadesini kullandı.

Hatice Yeşiltaş, katıldığı ara sıra görevler neticesinde ailesinden aylarca ırak kaldığını ve bu duruma alıştığını dile getirerek 22 Mart-1 Haziran tarihlerinde TCG Barbaros ile 70 dolaşma Doğu Akdeniz’da bulunduklarını aktardı.

Pilot tevessül etmek talip gençlere azimle çalışmalarını kaynak fail Yeşiltaş, “Kadın-ayvaz hiçbir ayrıcalığımız bulunmayan. Bu yolda yürümek üzere tıpkı fedakarlıkları, bire bir özverili çalışmaları hepimiz yaptık. herhangi bir zorluğumuz yok. Bu üniformayı giydikten sonra hepimiz askeriz, en iyiyi güvenli şekilde yapmaya çalışıyoruz. Hemcinslerimin uçman kendisine Deniz Hava Komutanlığı’nda meydan almalarını çokça isterim. Onlara mebzul benzeri örnek olmak için bile çalışıyorum” diye konuştu. 

Fenomen Türk kadın pilotlar

 

İnternet fenomenine dönüşen avrat uçucu

 

Dev uçağın geçmiş Türk eş pilotu

 

Avrat pilotdan Cumhuriyet Altını Bayramı’na hususi eylem

 

Share: