Göçmenlerin yaşadığı dramın simgesi Düz bebeğin acısı yüreklerdeki tazeliğini koruyor

Muğla’nın Bodrum ilçesinde sahile vurarak göçmen dramının simgesi haline mevrut Düzlük bebek, ölümünün 7. yılında anılıyor.

Ailesiyle Suriye’deki savaştan kaçıp henüz ferah bir dirim umuduyla çıktıkları yolculukta teknenin batması sonucu hayatını kaybeden 3 yaşındaki Düz bebeğin ölümünün üzerinden 7 yıl geçse da acısı olayın yaşandığı ilk dolaşma kabil hissediliyor.

Kayran bebek için cansız bedeninin vurduğu Akyarlar Mahallesi’ndeki Fenerburnu Sahili çiçeklerle süslendi.

Yâd etkinliğine katılanlar, incitici olayın ardından basına ve kamuoyuna adı “Aylan süt kuzusu” olarak yansıyan Düz bebeğin bedeninin kıyıya vurduğu şekilde kumsala uzandı.

Sahile begonvil çiçekleriyle “Aylan Süt Kuzusu” yazıldı. Aralarında çocukların de bulunduğu grup, cidal mağduru göçmenlerin yaşadığı dram dikkati çekti.

Yâd etkinliğine, Bodrum’da çekimleri yapılan “Aylan Baby” filmin yönetmeni Ömer Sarıkaya ile bölgede hayat dolu kâh vatandaşlar ve tatilciler da katıldı.

“Dünya, Alan bebekten çıktı ibret almalı”

Direktör Sarıkaya, AA muhabirine, 2015’te kıyıya vuran camit bedeniyle birlik dünyayı derinden sarsan Alan süt kuzusu ve farklı çocukların ölümünün önce günkü acısını halen içlerinde hissettiklerini söyledi.

Bu asıl olayların artık durması gerektiğini dile getiren Sarıkaya, Türk milletinin duyar tıpkı topluluk olduğuna dikkati çekti.

Sarıkaya, şöyle konuştu:

“Kıyıya benzeri utanç sembolü ve yabanlık ayıbı vurmuştur. Bu perde bütün insanlığın ve birlik dünyanın ayıbıdır. Gerçekte yer büyük eksiklik Mürekkep Milletlerin ayıbıdır. Amma şunu unutmasınlar ki ayrımsız ahit bu kusur onların birlikte başına gelecektir. Türk milleti yerine hiçbir ant insanlığı unutmuyoruz ve unutmayacağız. Kamu dünyanın Kayran bebekten çıktı benzeri ders alması gerekiyor. Denizdeki balıklar da uyandı ancak yabanlık şu anne büyüklüğünde bibi uyanmadı. Umarım kim 2023’ten sonraki yıllar tamlık acun uyanır ve bu zümre hâller aynı daha olamaz.”

“O fotoğrafı gelişigüzel gördüğümde etkileniyorum”

Yâd etkinliğine katılan tatilcilerden Ağabey Tüvana bile 2014 tevellütlü tıpkısı çocuğunun olduğunu, olayı geçmiş duyduğu andan itibaren çok üzüldüğünü dile getirdi.

Yunanistan’ın göçmenleri kafasız ittiğine dikkati çeken Hareketli, “Bu nev hâller Yunanistan unsurlarınca göçmenlerin anlayışsız itilmesinden kaynaklanıyor. Keşke çocuklara ve yaşlılara bizim ülkemiz büyüklüğünde merhametli davransalar. Ama bu geçmişten gelen aynı madde. Hiçbir ülke merhametli davranmıyor Türkiye kadar. Ben da o anlarda tepkimi göstermiştim. O fotoğrafı temas gördüğümde bibi etkileniyorum, duygulanıyorum. Çok keder tıpkı olaydı.” ifadelerini kullandı.

Kemal Sarıkaya bile Düz Kurdi’nin ölümün üzerinden 7 sene geçtiğini belirterek, “Çok keskin tıpkısı olaydı. Bibi hafızalarımızda. Herhangi Bir sene çocuklarımızla buraya gelip yâd yapıyoruz. Halen bu vaziyetler bitmeme ediyor. Yine yaşanmasını istemiyoruz.” dedi.

Etkinliğe aileleriyle katılan kâh ayrıntılar bile üzüntülerini dile getirdi.

Bodrum’da 2 Ilkgüz 2015’te Yunanistan’a bozmak isterken bindikleri teknenin batması sonucu Suriyeli 3 yaşındaki Alan Kurdi’nin birlikte ağabeyi ve annesinin birlikte aralarında bulunduğu 5 can yaşamını yitirmişti. Düzlük bebeğin sahile vuran camit bedeninin görüntüleri, Suriye’deki savaşın korkunç yüzünü tıpkısı yol daha ortaya koymuştu.Share: