Giresun’da tarihi yön yeni projelerle turizme kazandırılıyor

Giresun’dahi tarihi yan kullanılmamış projelerle turizme kazandırılıyor

GİRESUN Giresun’de kısaca 200 yıl evvel Avrupa’dan ithal edilen malzemelerle inşa edilen, Rumlar ile Türkler’in yıllarca yaşadığı, türkülere konu olan Zeytinlik Semti Evleri’ni turizme vermek hesabına yenileme ve kamulaştırma çalışmaları devam ediyor.

“Giresun’un evleri/Şima ile parlama/Kız benimle oynadın/Başkasıyla oynama” sözleriyle Giresun türkülerine laf olan Zeytinlik semtindeki iki asırlık evler Giresun Valiliği ve Karadeniz Kalkınma Ajansı aracılığıyla düzenlenen proje kapsamında restore edilirken, Giresun Belediyesi tarafından da Zeytinlik Semtinin gün batısı tarafında ise kamulaştırmayla ait kullanılmamış tıpkısı emek başlatıldı.

Giresun evlerinin genel özelliği

Tarihi Zeytinlik Evleriyle ilgilendiren vukuf veren Giresun Şehremini Aytekin Şenlikoğlu, “Tarihi yapısı ile bildik bu semtin yaklaşık iki yüzyıllık evleri vardır. Avrupa’ya fındık götüren gemilerin getirdiği ithal malzemelerle düz yazı edilen evlerde, Marsilya kiremitleri özen calip ithal malzemelerden biridir. Zeytinlik semtinin önemli özelliklerinden birisi, hiçbiri diğerinin manzarasına, hava dolaşımına kalın etmeyecek şekilde konumlandırılmış olmasıdır. Tarihi Zeytinlik Semtindeki evlerinin ilgi çekici aynı özelliği bile taşların birbirine yapışması için mergup şima’dır. Şima; kireç, er bezi akı ve suyun karışımıyla oluşan harca verilen isimdir. Akva benzeri kokteyl olmalı ki evler bunca yıla karşın hala ayakta kalabilmişler. Ayrıca gelişigüzel ev bahçelidir. Rastgele lüp bahçesinde su sarnıcı bulunmaktadır. Giresun evlerinde, süslemede ilgi çekmektedir. Aut cephelerde, mezuniyet ve bucak silmelerinde, saçaklarda, kapı söve, kadeh söve saçaklarında, parmaklık burgaçlarında, sırtçı sütunlarda, bostan ve antre kapı kanatlarında, ev içinde, delik kapılarında, ev yaşmaklarında, orostopolluk kapaklarında, tavanlarda süs unsurlarına meydan verilir. Binalar madun tiran müştemilat, mutedil itmam hayat alanı ve en son tekmil ise yatak odaları kendisine tripleks mensur edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Zeytinlik Semti’ne ilaveten devletleştirme devam edecek

Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesinin yapıldığı Zeytinlik Semti’nin mağrip tarafında ise kamulaştırmayla ikinci benzeri Zeytinlik Evlerinin ortaya çıkartılacağını belirten Başbuğ Şenlikoğlu, “Zeytinlik Semtinin temel alarak kale çevresindeki yerleşme bölgesindeki 36 dönümlük alanda kentsel transformasyon sürecini başlattık. Bu düzlük içerisinde 13 tescilli iz bulunuyor. Bu tarihi asar korunarak kentsel dönüşüme başlayacağız ve farklı alanlarda da kamulaştırma devam edecek. Bu proje kalenin batısındaki Zeytinlik Semti üzere doğu tarafında de ikinci tıpkısı Zeytinlik Semtini ortaya çıkaracaktır. Ayrıca Zeytinlik Semtinin bulunduğu Sokakbaşı mevkiinde da bölgenin mimarlık yapısına akla yatkın kadınlar pazarı inşaa edilecektir ve bulunan kadınlar pazarı ve oradaki yapılar temizlenerek yeşil düz oluşturulacaktır. Bu projeyle birlikte bile Zeytinlik Semti’nin kâffesi daha görünür kuzuluk gelecektir” dedi.

“Zeytinlik Semtini turizm üzere cazibeli hale getireceğiz”

Kentsel dönüşüm, restorasyon ve yeşil düz çalışmalarının peşi sıra ise Zeytinlik semtinin Safranbolu Evlerine almaşık turizm potansiyeli oluşturabileceğini de anlatım eden Başkan Şenlikoğlu, “Projelerimizin hepsini turizm endeksli yerine yapıyoruz. Kent merkezimizde Zeytinlik semtinde turizmi temel aldık. Antrparantez Giresun turizm potansiyeli bulunan tıpkısı şehirdir. Turizm üzere vacip ihtiyaç mahsus sıra, gastronomi, natür, akide, yayla, bahir kabilinden hep unsurlara sahibiz. Hemen bunları kıymetlendirme kalıyor. Tığ birlikte bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kent merkezimizdeki Zeytinlik Semti da bunlardan birisidir. Bu çerçevede Zeytinlik Semtinde yapacağımız, yeni restorasyonlar, kamulaştırmalar, yeşil kayran ve volta otobüsleri amacıyla park yeri alanları buraları cazibeli hale getirecektir” diye konuştu.

Share: