GAZİMAĞUSA – KKTC’de Maraş’ın kademeli açılım sürecinin başlamasının üzerinden iki yıl geçti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) sınırları içerisinde düzlük alan ve 46 yılın arkası sıra bire bir kısmı halkın kullanımına açılan Maraş’ın aşamalı bakış açısı sürecinin başlamasının üzerinden iki sene geçti.

AA muhabirinin derlediği bilgiye bakarak, Gazimağusa sınırları içerisinde saha kayran Maraş bölgesinin aşamalı bakış açısı süreci 8 Ekim 2020’bile başlarken bölgede, şu temel kadar yüzdelik 3,5’lik bölük askeri kesim statüsünden çıkarılarak sivil bölgeye dönüştürüldü.

Gazimağusa Belediyesi, Türkiye’nin üstelik katkılarıyla ziyaretçilerin ihtiyaçlarını bloke etmek ve dörtköşe fasıla geçirmelerini bulmak için plajlar, büfeler, velespit isticar noktası ve dinlenme alanları hizmete sundu.

Bu kapsamda 2021 yaz sezonunun başında Maraş’ın kamuya küşade bölümünde bulunan ve bütün uzunluğu 800 metreden aşkın olan iki plaj halkın kullanımına sunulurken bu bölgedeki tensikat bu sene üstelik devam etti.

Maraş’ın antre kapısı yakınında kâin ve “1 numaralı plaj” namına adlandırılan bölgede Gazimağusa Belediyesi tarafından mekân düzenlemesi yapılırken alana şezlonglar ile şemsiyeler yerleştirildi ve cankurtaranlar görevlendirildi. Ziyaretçiler yaz boyunca Maraş sahilinde denizin keyfini çıkardı.

Uray aracılığıyla ziyaretçilerin plajlara ulaşımını kolaylaştırmak için 19 Haziran 2021’den itibaren ziyarete kategorik bölgedeki öğün güzergahında otobüs ile ring servisi yapılmaya başlandı.

Gazimağusa Belediyesi vasıtasıyla Demokrasi Caddesi’ndeki sakat Şehremaneti Parkı (çay bahçesi) ve içindeki tesisleri restorasyon çalışmaları tamamlanarak 20 Orak Ayı 2021’dahi hizmete sunuldu.

Maraş’ın çabukça girişinde, bu yıl bitki eş noktası ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkan dahi açıldı.

Maraş’ın peyda kısımlarında belde ve peyzaj düzenlemeleri yapılırken burada kâh sosyal etkinlikler bile düzenleniyor.

2 yılda 750 bin ziyaretçi

Maraş, güzeşte iki yıl zarfından salgın koşullarına rağmen çok sayıda domestik ve yabancı gezgin tarafından konuşma edildi. Sağ Açıklık sürecinin başlamasından bu yana tahminî 750 bin civarında evcil ve yabancı gezmen Maraş’a ziyarette bulundu.

Münferit yerine gelen turistlerin yanı sıra kafileler halinde da çok sayıda turist bölgeyi musahabe ediyor.

Rehberler eşliğinde bölgeyi gezen turistler, Maraş’ın tarihine ilgili bilgelik alıyor.

Maraş, yaz döneminde 08.00-20.00 saatleri arasında görüşme edilebiliyor. Ziyaretçiler, Maraş’ta geçirdikleri zamanlarda mübarek mübarek ışık çektiriyor.

Bilal Ağa Mescidi bile ziyaretçilerin bağ odağında

Maraş bölgesinde kâin ve Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) 1974’te gerçekleştirilen Kıbrıs Sulh Harekatı sonrasında kapatılan Bilal Ağabey Mescidi’nin 8 Ilk Teşrin 2020’üstelik başlayan Maraş açılımı sonrasında faaliyete geçmesi yeniden gündeme gelmişti.

Bilal Koca Mescidi, elan sonra Kıbrıs Evkaf İdaresi (EVKAF) marifetiyle gerçekleştirilen restorasyonun arkası sıra 20 Temmuz 2021’üstelik yeniden ibadete açıldı. 47 yılın peşi sıra baştan açılan 200 almanak geçmişe cemaat mescitten, Maraş’ın kademeli açılımının başlamasının peşi sıra ezan sesi yükselmeye başladı. Mescitte, 23 Orak Ayı 2021’birlikte önce cuma namazı kılındı.

Vakit namazlarının kılındığı Bilal Koca Mescidi, çokça sayıda evcil ve yabancı turistin ilgi odağı durumunda.

Ziyaretçiler Maraş’ın açılmasını kıvançla karşılıyor

AA muhabiri, Maraş’ı musahabe fail turistlere görüşlerini sordu.

Türkiye’den KKTC’yi ziyarete gelen Erkek Küreşoğlu, ilk kez Maraş’a geldiğini ve gelmeden evvel bölgeyi çok zül ettiğini söyledi.

Küreşoğlu, eşiyle balayı için KKTC’ye geldiklerini belirterek, Maraş ile ilişik izlenimlerinin çokça müspet olduğunu anlattı.

Özgür Yüksel, kaldıkları otelden vakit kaybetmeden Maraş’ı dercetmek amacıyla ayrımsız devir satın aldıklarını ve bölgeyi gezerken enteresan duygular yaşadığını aktardı.

Yüksel, “İnşallah açılma süreci bitmeme ettikçe Maraş’ın henüz dahi rabıta çekeceğini düşünüyorum. Maraş’ın açılması sınırlı kalmasından elan iyi tıpkısı uzanım. Açılım sürecinin bitmeme etmesini destekliyoruz.” dedi.

Turist Hatice Tozay, Maraş’ın açılmasının çok olumlu tıpkısı etap olması gerektiğini kaydederek, küşat sene dönümü olan 8 Ilk Teşrin’üstelik Maraş’ta almak istediklerini dile getirdi.

İngiliz gezmen Gareth Nixon, ilk defa Maraş’ı ziyaret ettiğini belirterek, bölgede güzel zaman geçirdiklerini ve çiftteker kiralayarak Maraş’ı gezdiklerini söyledi.

Nixon, Maraş’ın sahillerinin ve kumunun çok etkileyici, denizin ise arı sili olduğuna aksan yaptı.

Sally Barlow bile balıkların bir lahzada ayaklarının dibinde yüzdüğüne dikkati çekerek, bölgedeki insanların dostça olduğunu belirtti.

Maraş açılımı

KKTC’de 18 Haziran 2019’daki Bakanlar Kurulu toplantısında, 1974’ten bu yana kapalı olan Maraş’ın açılması üzerine adımların atılması ve ehlihibre ekiple ilmî envanter çalışması yapılması kararı alınmıştı.

KKTC sınırları içerisindeki Maraş’ın kamuya ilgilendiren Demokrasi Caddesi ile kenar kısmının ayrımsız bölümü 8 Ilk Teşrin 2020’üstelik açılmıştı.

Hükûmet kararıyla 12 Temmuz 2021’bile Maraş açılımının ikinci aşaması kapsamında ayrımsız kesim daha askeri olmaktan çıkarılmış ve böylece Maraş’ın yüzdelik 3,5’lik kısmı sivilleştirilmişti.

Türkiye ve KKTC makamları, Maraş’ta taşınmazı olan Rumlara ve farklı vatandaşlara, Gayrimenkul Dünyalık Komisyonuna referans yapmaları çağrılarını yineliyor.

Gelecekte sakat sakinlerinin de bölgedeki mülklerine dönmesiyle Maraş’ın tamamının Türk yönetiminde açılması hedefleniyor.

Share: