Gaziantep evcil haberleri… Gaziantep’e seyyar akını

Gaziantep’e gezici akını

GAZİANTEP – Doğa, tarihi ve ekin turizminde akla geçmiş mevrut iller arasında meydan alan Gaziantep, yaz mevsimini aratmayan güzün da yerel ve ecnebi turistlerin okkalı ilgisini görüyor.

Rumkale, Hazreti Ukkaşe Türbesi, Gaziantep Kalesi, Zeugma Mozaik Müzesi, tarihi bakırcılar çarşısı, tarihi konak ve hamamları üzere natürel, tarihi, dini ve kültürel güzellikleri ile gözde turizm merkezleri arasında yer düz Gaziantep, Teşrinievvel ayında de yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Mekân illerden ve ayrımlı ülkelerden kente mevrut turistler, kebap, baklava ve antep fıstığı kabil civar mutfağına ilgili lezzetlerini de tatma fırsatı yakalıyor. Yüzlerce, binlerce kilometre alarga kente gelen turistler, haftanın 7 haset tarihi tarihi çarşı, müze, ve hayat alanlarını dolduruyor. Yaz mevsimini aratmayan baharat ortasında hamam havaları vesile alim turistler, acun tarihine mum tutan ve ayakta kalmayı başarabilen kıymetli eserler ile bölgenin natürel güzelliklerini yakından görebiliyor. Gaziantep’e tahminî 4 bin kilometre uzaklıktaki Danimarka’dan mevrut Jens Jensen, “Danimarkalıyım, Gaziantep’i gezmeye geldim. Haddinden Fazla balaban ve evire çevire benzeri şehir. Gaziantep fıstığı çok iyicene, haddinden fazla seviyorum. Danimarkalıyım, Gaziantep’i gezmeye geldim. Çokça balaban ve iyicene bir site” dedi.

İstanbul’dan Gaziantep’e geldiğini belirten Özlem Müşavir “Havaların serinlenmesiyle alay malay Gaziantep’e gelişmemiş aynı seyahat yapmak istedik. Gelmişken lezzetlerini ve tarihi yerlerini gördük. Yanımda banko ihsan götüreceğim” şeklinde konuştu. Diyarbakır’dan mevrut Sümeyye Erzakçı, “Gaziantep’e gezmeye geldik. Buranın domestik lezzetlerini tattık, kebir tarihi yerlerini gezdik. Şehirde baharatlar dahi haddinden fazla evire çevire” ifadelerine düz verdi.

Kahramanmaraş’ta diş hekimi olduğunu kaydeden Ünal Eker Sular ise, “Gaziantep’te kale ve çevresi ile Almacılar Pazarını gezdim. Gaziantep’in dayanılmaz bir seyyah kültürü var. Herhangi Bir tip sektörde site kaslı. Burayı çokça seviyorum, sık sık ziyaret etti.

Gaziantep yöresine ilgilendiren ürünlerin düz aldığı Almacı Pazarı’nı gezen ve ismini zaaf eden turistlere ise kafile rehberi ismin nerden geldiğini anlattı.

Share: