Garo Paylan’dan Bakan Ersoy’a: “Ermeni Manastırlarının Dam Olarak Kullanıldığının Farkında Mısınız”

HDP Diyarbakır Saylav Garo Paylan, geçen hafta Van, Bitlis ve Muş’taki tarihi kilise ve manastırları musahabe ederek araştırmalar yaptı. Kilise ve manastırların bazılarının yurttaşlar tarafından ahır adına kullanıldığını tamlayan Paylan, Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, “Ermeni manastırlarının ahır yerine kullanıldığının farkında mısınız? Ermeni kilise ve manastırlarındaki definecilik faaliyetlerini susturmak için sebep benzeri molekül yapmıyorsunuz” diye niteleyerek sordu.

Garo Paylan, Van, Bitlis ve Muş’ta inceleme yaptığı tarihi kilise ve manastırlarla ilişkin Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye istifham önergesi verdi. Önergesinde, “Geçtiğimiz günlerde Van, Bitlis ve Muş illerinde yürüttüğüm programda, bu illerdeki tarihi ve kültürel önemi haddinden fazla erdemli yüzlerce Ermeni kilise ve manastırın şişman çoğunluğunun namevcut edildiğini, geride kalanların da bakımsızlıktan ve definecilerin vandalizmi dolayısıyla defolmak üzere olduğunu belirleme ettim” diyen Paylan, Vekil Ersoy’a şu soruları yöneltti:

“Van, Bitlis ve Muş illerindeki Ermeni kilise ve manastırlarını idare etmek amacıyla sebep harekete geçmiyorsunuz? Ermeni manastırlarının dam olarak kullanıldığının farkında mısınız? Ermeni kilise ve manastırlarındaki definecilik faaliyetlerini gidermek için hastalık tıpkısı molekül yapmıyorsunuz? Bu illerdeki Kültürel Varlıkları Koruma Kurulları, Ermeni kilise ve manastırlarını hastalık korumaya almıyor? Bu illerdeki Esirgeme Kurullarının şimdiye kadar esirgeme altına aldığı gayrimenkul kültürel yaratıklar hangileridir?

Ermeni kilise ve manastırlarını namevcut olmaya terk eden, bu illerdeki Koruma Kurulları üzerine anket anahtar mısınız? Bu illerdeki Ermeni kilise ve manastırlarından kaçı yılgın, kaçı çetin hasar görmüş, kaçı riskli durumdadır? İzi de kalmayan birçok Ermeni kilise ve manastırı bulunmaktadır? Van, Bitlis ve Muş illerinde Ermenilere ilişkin izleri şuurlu namına bulunmayan ettiren oran politikasını fark etmek amacıyla aynı girişiminiz olacak mıdır?”

GÖRÜNTÜ: ARŞİVShare: