Gamze Atmaca İlgezdi: Erzurum’da Canlı Hayvandan Buğday ve Arpaya, Yemden Samana Büyüklüğünde Herhangi Bir Şeyin Yıllardır İthal Ediliyor Olması, 20 Yıldır Ülkeyi…

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ” Türkiye’nin neresinde olursa olsun üreten, alın teri dökerek ekmeğini kazanan, ülkede milli ekonomiye yardım sunan bilcümle hemşerilerimin başımızın üzerinde yerleri var. Hele hayvancılık ve tarımla hayatlarını kazanan Erzurum’birlikte enerjik hayvandan buğday ve arpaya, yemden samana kadar seçkin şeyin yıllardır ithal ediliyor olması, 20 yıldır ülkeyi müdür bu iktidarın ayıbıdır. CHP iktidarında eksiksiz bu sorunlar, sıkıntılar ortadan kaldırılacaktır. Özlük toprağımızı kendimiz işleyip, hep birlikte güneşli iyice eyyam göreceğiz” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi başkanlığındaki CHP heyeti, Erzurum’üstelik temaslar bulundu. İlgezdi, Erzurum’daki ziyaretlerin arkası sıra CHP Erzurum İl Başkanlığı’nda matbuat toplantısı düzenledi. Matbuat toplantısına, CHP milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu, Mürsel Ablan, Cihangir İslam, Abdurrahman Tutdere, Çelik Şaroğlu, Okumuş Özer, Sezgin Tanrıkulu, Takatli İlhan ve Büyük Fazıl Kasap, Içtimai Politikalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Gencay Cenk, Erzurum İl Başkanı Suat Dülger de katıldı. Matbuat toplantısında Erzurum ziyareti hakkında değerlendirmelerde mevcut İlgezdi, şunları söyledi:

“ÖTEKİLEŞTİRMEYECEĞİZ, BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ”

“Geçen sene haziran ayında 40 milletvekilimizle Erzurum’a gelmiştim. Sonuç olarak dahi bu yıl mayıs ayında geldim. İl başkanımız, avrat ve cahillik kolları başkanımız, ilçe başkanımız, el ve kaymakamlık yöneticilerimizle intihap hazırlıkları ile ilişkin çalışmalar gerçekleştirmiştik. 9 Ilkgüz’da, CHP’nin kuruluşunun 99. sene dönümünü coşkuyla kutladık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası laik Türkiye Cumhuriyeti’ni dulda andımızı samimi gene ettik. Atatürk’ün ilkelerinden ödün vermeden, halkımız ve ülkemiz amacıyla azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Ilkgüz ayında Erzurum için üstelik kocaman bire bir sene dönümü bulunuyor. 6 Eylül 1939’birlikte ilk defa şimendifer, Erzurum Garı’na girmişti. O devir 40 binden fazla hemşerim, istasyonda bütün, ‘Yaşasın İnönü, yaşa Cumhuriyet Altını’ sloganları atmıştı. Türkiye, 2. Dünya Savaşı’nın başladığı zorlu günlerde bunu başarmıştı. Aradan 83 sene geçti. Ne yazık kim Erzurum, doğruluk ettiği hızlı trene kavuşamadı.

“BIRICIK KAYIRICI REJİMİNİN TÜRKİYE’Yİ SAPLADIĞI BATAKLIKTAN HALK ELE ÇIKARTACAĞIZ”

2014’te dönemin başbakanı, Erzurumlu hemşerilerimden reisicumhur olmak amacıyla fikir isterken ‘Erzurum’u aceleci şimendifer ağına bağlayacağız. Bu muhteşem projenin da rastgele aşamada takipçisi olacağız.’ demişti. Nerede o aceleci şimendifer? Ne eyvah kim bugün Erzurum, 2020 yılında 1 TL olan ekmeğin 4 TL olmasını bekliyor. Tek adam rejiminin Türkiye’yi sapladığı bataklıktan ahali ele çıkartacağız. Yoksullukla ve yolsuzlukla anılan değil, çocuklarının geleceğe umutla baktığı Erzurum’u alay malay kuracağız. Ağrı varsa çare üstelik Cumhuriyet Umum Partisi’nde. Kimseyi ötekileştirmeden, yurttaşlarımızın yaşam tarzına engelleme edilmesinin karşısında durarak güzelce, umutlu Türkiye’ye yeni ayrımsız iklimi getireceğiz.

“BU İLİMİZİ HAK ETTİĞİ YERE GETİRMEK BİZİM BOYNUMUZUN BORCUDUR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde iktidarı hedefliyoruz ve bu yönde ağır tıpkı mesai yürütüyoruz. Evvelce Erzurum’un bile aralarında bulunduğu bazen illerde kapılar yüzümüze kapatılıyordu. O kapılar sonuna büyüklüğünde açılıyor demin. Dertlerini dinliyoruz, onların umudu oluşmak amacıyla projelerimizi anlatıyoruz. Az kaldı. Biraz sabredin, umudunuzu yitirmeyin. Hem Erzurum’un hem de tamlık Türkiye’nin hep sorunlarını birlikte baş başa, umum ele vererek çözeceğiz. Erzurum, Cumhuriyet Altını’in temel taşlarının atıldığı genişlik mehabetli illerimizden birisidir. Bu ilimizi adalet ettiği yere lütfetmek bizim boynumuzun borcudur. Bu sözümü aynı hemşeriniz, ayrımsız kardeşiniz adına söylüyorum. Kadim tarihi olan aynı şehrimiz Erzurum’üstelik çalmadık husus bırakmadık, bırakmayacağız da. 99. bünye sene dönümünü kutladığımız CHP’nin ve Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Erzurum milletvekilliği yaptı. Milli iradenin önceki söylendiği yerdir Erzurum. Bu nedenle kadim şehir Erzurum’un hem ego hem birlikte partimizde haddinden fazla hususi, mefret bire bir yeri vardır.

“ÇİFTÇİLERİMİZE ÖTV’SİZ, KDV’SİZ, BAĞAN BEDELLİ KIRMIZI MOTORIN VERECEĞİZ”

Sayın Genel Başkan’ımızın birlikte ifade ettiği kabil çiftçilerin Tarım Itimat Kooperatifleri’nden yahut bankalardan çektikleri kredilerin faizlerini sıfırlayacağız. Tarım ürünlerinin, hayvanların mahdut dışından getirilmesini engelleyeceğiz. Dikici, tek devir ektiğinden, ürettiğinden engel etmeyecek. Çiftçilerimize ÖTV’siz, KDV’siz, bağan bedelci kırmızı mazot vereceğiz. Çiftçi ürününü satamazsa yağız bölüm dostu TMO ürünü algı.

“EDİRNE’DEN ARDAHAN’A KADAR 84 MİLYON VATANDAŞIMIZLA HELALLEŞİP KUCAKLAŞACAĞIZ”

Üzülerek söylüyorum ki bu işin sorumlusu, kabahatlisi Erzurumlular değil, biziz. Maatteessüf bugüne büyüklüğünde kapınızı çalıp sofranıza oturmadık, çayınızı içmedik. Partimiz, görmüş geçirmiş kadrolarıyla, güler yüzleriyle sofralara oturup lokmalarınıza ortak oluyor. Gelişigüzel dertlerimize hal bulmaya, sorunları belirleme etmeye çalışıyor. Türkiye’da başıboşluk, fakirlik sorunu, yeryüzü koskocaman sıkıntılardan birisi olarak gelişigüzel gittiğimiz yerde karşımıza çıkıyor. CHP iktidarında birlik bu sorunları çözüp halkın zenginleşmesi amacıyla savaşım vereceğiz. Edirne’den Ardahan’a büyüklüğünde 84 milyon vatandaşımızla helalleşip kucaklaşacağız. Bugün Türkiye’de 81 ilin gelişmişlik sıralamasına baktığımızda üzülerek söylüyorum kim Erzurum 62’nci sırada. Türkiye’nin en oylumlu balaban şehirlerinden biri olan Erzurum, bu sıralamayı kesinlikle hak etmiyor. CHP iktidarında, Erzurum önceki 10’birlikte olacak. Aşkale’den Yakutiye’ye uzanan bu güzel coğrafyada beherglas yurttaşımızın derdiyle dertleneceğiz. Bunun amacıyla beher ilimizle ilişik mehabetli projeler geliştirdik. Erzurum, Kars, Ardahan, Dert kabilinden illerimizde alelhusus hayvancılık ve tarım çokça majör. Bu illerimiz büyüyecek kim Türkiye büyüsün. İktidarımızda yapacağımız projelerle bölgede tahminî 750 bin kişiye istihdam sağlanacak. Şehirde yıllardır her geçen periyot büyüyen işsizliğe üstelik bu vesileyle reçete bulacağız.

“ÜRETİMİN CAN DAMARI YENİDEN ERZURUM OLACAK”

Halkımızın yüzde 80’inin barışma kaynağı ekincilik ve hayvancılık. Maalesef ne ekincilik ne bile hayvancılık noksan. Sonsuz barhana veren ayrımsız mülk haline gelmiş Erzurum. Horasan, Aziziye, Pasinler, Kavşak ve Hınıs, tarım arazilerinin en kısık olduğu ilçelerimiz. Bu ilçelerimiz ilkin girmek amacıyla bölgede hayat dolu yurttaşlarımız zar-el ayakta duruyor. Bir Tane ittifak kaynakları olan, adeta ‘can damarı’ olan ekincilik ve hayvancılığı yeniden canlandırarak Erzurum’u üretimin üssü haline getireceğiz. Bu bayrı şehrimizi siyasi çekişmelerin kaderine bırakamayız. Taze zat bakımından Türkiye’birlikte 11. sırada kâin Erzurum’bile durumunda üretimi canlandıracağız. Bu potansiyelin değerlendirilmesi üzere çalışmalarımızı balaban tıpkı titizlik içerisinde yürütüyoruz. Öncelikle işsizliği bitirip yurttaşlarımızın sözleşme kaynaklarını yeniden hayata geçireceğiz. Hele kış turizmi üzere büyük destinasyonlardan biri olan Palandöken’i Türkiye’nin arz önemli kayak merkezi yapmamız gerekiyor. Palandöken, dünyada mevcut 41 koca kayak merkezi arasında 18’inci sırada. Bozukluk Palandöken önceki 5’te değil? 12 ayın yaklaşık 6 ayı karla kaplı olan bu bayrı coğrafyamızda turizmi harlatmak amacıyla projeleri paydaşlarla alay malay hayata geçireceğiz.

“TBMM’DE ERZURUM’UN SESİ OLMAYA BITMEME EDECEĞİM”

Meclis’te Erzurum’un sesi, soluğu olduk. Şehrin fiziksel ve sosyal altyapısı yıllardır boşlama edilmiş. Hem kültürel hem da içtimai gerileme Erzurum’un kaderi değildir, olmamalıdır. Dünyanın çevrilmiş transit tecim şehirlerinden biri olan Erzurum’de faziletli çabuk tren, şehre uğramadan hızlandırılmış trene dönüştürülmüş. Adeta üvey çocuk muamelesi görüyor. Erzurumlu benzeri kardeşiniz olarak, Dadaşlar diyarı Erzurum’un sesi olmaya bitmeme edeceğim.”

Share: