Gailesiz kızlar cenkçi üzere giyinip beygir üstünde ok atmayı öğretiyor

Bursa’de üniversite öğrencisi kızlar, güre yaşında eğitmen olup Bursalılara at üzerinde ok atmayı öğretiyor.

Üniversite öğrencisi Melike Özpınar (22) ve Zehra Uysal, (21) süvari okçuluğa nikbet salıp bu konuda eğitimler alarak süvari okçuluk eğitmeni olmayı başardı. Nilüfer ilçesinde bulunan Yeşil Bursa Atlı Okçuluk Kulübünde eğitmen adına görev yaparak çocuklara ve yetişkinlere atlı okçuluk eğitimleri veriyor. Bir cenkçi üzere giyinen kızlar atın üzerinde şeytanca ok atarak bu işin inceliklerini öğrencilerine öğretiyor. Zihayat yaşta bu kadar bol beygir kullanıp ok atan eğitmen kızları görenler ise yetenekleri karışında hayran kalıyor. Eğitmen kızlardan yetişek gören öğrenciler; 20 dersin peşi sıra atın üstünde ok atmayı öğrenmiş oluyor.

Ata binmeye 7 yaşında başladığını ifade eden Melike Özpınar, “Etraflı yıllardır dede biniyordum. 4 sene önce anadan görme okla tanıştım. Okçuluğa başladım ustalardan terbiye alarak süvari okçu oldum. Atlı okçuluk tahsis etmek az buçuk baskı, her işin ve sporun bire bir zorluğu olduğu gibi bunun da var Emeklerimizin karşılığını aldığımız sürece şekerli tıpkı yorgunluk oluyor. Burada şimdi eğitimler vererek meraklılarına süvari okçuluğu öğretiyorum” dedi.

Atlı okçuluğu aynı gösteride görerek öğrenmeye değişmeyen verdiğini belirten Zehra Uysal, “Benzeri gösteride atlı okçuluk ilgimi çekti. Tıpkısı kulübe üye yerine ustalarından eğitimler aldım. Deminden ego eğitmen oldum, Yeşil Bursa Süvari Okçuluk Kulübü’nde bu işe acemi olanlara beygir üstünde ok atmayı öğretiyorum” şeklinde konuştu – BURSA

Share: