Fransa’dan bisikletiyle geldi, Nilüfer’in tarım çalışmalarını inceledi

Fransa’dan İran’a velespit turuna çıkarak durakladığı ülke ve kentlerde yerel ve yerelleşmiş tohumların varlığı ve yetiştirilmesi ile ekolojik tarım kabil konuları gündemine kayran Eléonore Mahée, Nilüfer Belediyesi’nin çalışmalarını de yerinde inceledi. Mahée, Nilüfer Belediyesi’nin Gıda Yılı ve İklim Yılı projelerini ve bu çerçevede yapılan çalışmaları hayranlıkla izledi.

Çeşitli ülkelerin domestik tohumlarını karışmak, yerli tohumların nasıl korunduğu karşı vukuf sahibi oluşmak, şehir ve kırsalda kıvrak insanların yerli tohum ve ekolojik ekincilik uygulamalarını dercetmek ve bu konu hakkındaki görüşlerini almak, bu alanda farkındalık tesis etmek için Fransa’dan İran’a bisiklet turuna çıkan kültür mühendisi Eléonore Mahée, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya ve Yunanistan’ın arkası sıra rotasını Türkiye’ye çevirdi. İstanbul ve Sakarya’bile muhtelif temaslarda mevcut Eléonore Mahée, daha sonra Nilüfer Belediyesi’nin konuğu oldu. Nilüfer Belediyesi’nin Besin Yılı ve İklim Yılı’nda gerçekleştirdiği projeleri durumunda inceleyici Eléonore Mahée, gördüğü çalışmalar karşısındaki hayranlığını dile getirdi. Nilüfer Belediyesi’nin Ürünlü Mahallesi’ndeki Site Bostanları, sulp kütüphanesi ve kompost evi, İhsaniye Mini Bostanı’na revan Eléonore Mahée, burada gerçekleştirilen im garip denemeleri ve kompost üretim süreçlerini bile istekle inceledi. Nilüfer Belediyesi Kırsal Bölge Danışmanı Arca Atay ve Nilüfer Şehir Bostanları Sorumlusu Selin Bıçakçıoğlu’ndan bostanda yapılan icraat üzerine etraflı bilgiler alan Eléonore Mahée, bostanda domates hasadı da yaptı.

Eléonore Mahée, Nilüfer Belediyesi’nin S.S. Nilüfer Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (NİLKOOP) hisse senedi birliğiyle Konaklı Mahallesi’nde istihsal yapılan sebze ve yemiş bahçelerine her an, burada yapılan çalışmaları da içtenlikle izledi.

Karaman Dernekler Yerleşkesi ve Ekolojik Yaşam Derneği (EKODER) ile temaslarda kâin Eléonore Mahée, Nilüfer Site Konseyi’ne anbean burada bile hem derrace emek grubu hem bile Nilüfer Kent Konseyi Bilgisizlik Meclisi’nin çalışmaları üzerine hikmet aldı. Nilüferli gençlerle de tanışıklık fırsatı bulan Mahée, onlara tecrübelerini aktardı. Eléonore Mahée, Nilüfer Belediyesi Ertan Ayçetin Bisiklet Evi’ni birlikte gezerek, beğenisini dile getirdi.

5 gün boyunca Nilüfer’birlikte tarımsal üretim faaliyetlerini seyretmek amacıyla nazil Eléonore Mahée, Türkiye’deki çalışmalarını tamamladıktan sonraları bisikletiyle Gürcistan ve Ermenistan’ın peşi sıra projesinin final noktası olan İran’a bitme yapacak. – BURSA

Share: