Fındık fiyatları yükselişe geçti

Azade piyasada sonuç 2 aydır 47 lira seviyelerinde sabitlenen fındık fiyatı sene sonu yaklaşırken 1.5 liralık yükselişle 48.5 TL’yi gördü.

Başıboş piyasada yıpranmamış sezona 47 TL’den başlayan fındık fiyatı, çok sürmeden gerilemeye başlamış geçen hafta 45 TL’ye büyüklüğünde düşmüştü. Fındık fiyatı bu haftayı ise yükselişle kapatarak 48 ila 48.5 aralığında seyrediyor.

Giresun’un tarihi Fındık Pazarı’nın esnaflarından Mustafa Kankaya fındık fiyatının önümüzdeki haftalarda benzeri cirim daha yükselerek TMO’nun çalım fiyatını yakalamasından ümitli olduklarını belirterek “Bugün bakımından başıboş piyasada Giresun kalite 48 ila 48.5 TL beyninde, levant kaliteyi ve ölçüsüz fındığı ise 43 TL’den alıyoruz. Sezona 47 liradan başlayan fındık fiyatı aynı duruluk 45 TL’ye büyüklüğünde gerilemişti. Ancak kestirmece 2 aydır 47 liralık seviyelerinde sabitlenen fındık fiyatında sonuç 1 gündür fevk doğru ayrımsız kıpırdama oldu. Şuanda 1 ila 1.5 TL arasında bir yükselişle 48 TL’nin üstünde almaç buluyor. Giresun kalite fındık 48.5 TL’den alınırken, levan nitelik ve müfrit fındık ise 43 TL civarında” dedi.

Avrupa’daki erke krizi fındık ihracatını etkiledi

Fındık fiyatını bildirme ve temenni belirleyecek olsa da tıpkı hacim henüz terfian TMO’nun hava fiyatını yakalayabileceğini dahi tamlayan Kankaya, “Ebetteki fındık fiyatını civar kabul etmek çok zor zira fiyatları belirleyen yeryüzü ve taleptir. Bu ülkemizin fındık rekoltesine ve ihracatımıza muadil anlamına geliyor. Bu duruma göre güzeşte yıl ülkemizin kabuklu fındık ihracatı 300 bin titrem iken bu yılki dış satım rakamımız 275 bin ton civarında. Güzeşte yılın bu aylarına göre ihracatımız biraz geride kabil görülüyor. Buna değer ilgilendiren bakanlığımızın açıkladığı rekolte ise, 762 bin ton kendisine belirlendi. Zımnında rekoltemiz benzeri eski yıla göre ayrımsız hacim ilerde ama ihracatımız ise ayrımsız tutar geride. Bu da fiyatların sunu ve okul çocuğu göre istediğimiz seviyelerde olmadığının nedenini ortaya koyuyor. İhracatın biraz bağan olmasının nedeni ise tabii dünyada yaşanan global hesaplı akse ve alelhusus Avrupa ülkelerindeki erke krizi canlı olmuştur” diye konuştu.

Üreticinin elinde yüzde 30 civarında fındık kaldı

Üreticinin elinde yüzde 30 seviyelerinde fındık kaldığını birlikte kaydeden Kankaya “Eylül kocaoğlan bakımından yetiştirici satışlı fındık 250 bin ton civarındaydı. Bu rakamın içerisinde ekim ve son teşrin ayları bulunmayan. Bu ayları birlikte hesaka kattığımızda tahmini yerine üreticinin elinde yüzdelik 25 ila 30 bandında fındık kalmıştır diyebiliriz. Bu üreticilerimizde aciliyeti sıfır az buçuk henüz fındık fiyatının yükselmesini rüya fail üreticilerimizdir” dedi.

Öte yandan kâh üreticilerde ellerinde bulunan fındıkları 50 liraya kadar yükselmesi halinde satacaklarını belirttiler. – GİRESUN

Share: