Fındık fiyatları yükselişe geçti

Fındık fiyatları yükselişe geçti

Serbest piyasada serencam 2 aydır 47 liralık seviyelerinde sabitlenen fındık fiyatı sene sonu yaklaşırken 1.5 liralık yükselişle 48.5 TL’yi gördü

GİRESUN Erkin piyasada son 2 aydır 47 teklik seviyelerinde sabitlenen fındık fiyatı yıl sonu yaklaşırken 1.5 liralık yükselişle 48.5 TL’yi gördü.

Azade piyasada bakir sezona 47 TL’den başlayan fındık fiyatı, çokça sürmeden gerilemeye başlamış geçen hafta 45 TL’ye kadar düşmüştü. Fındık fiyatı bu haftayı ise yükselişle kapatarak 48 ila 48.5 aralığında seyrediyor. Giresun’un tarihi Fındık Pazarı’nın esnaflarından Mustafa Kankaya fındık fiyatının önümüzdeki haftalarda tıpkısı miktar elan yükselerek TMO’nun kurum fiyatını yakalamasından ümitli olduklarını belirterek “Zaman itibarıyla erkin piyasada Giresun nitelik 48 ila 48.5 TL ortada, levant kaliteyi ve begayet fındığı ise 43 TL’den alıyoruz. Sezona 47 liradan başlayan fındık fiyatı aynı mesafe 45 TL’ye kadar gerilemişti. Ancak tahminî 2 aydır 47 lira seviyelerinde sabitlenen fındık fiyatında sonuç 1 gündür üst akla yatkın ayrımsız kıpırdama oldu. Şuanda 1 ila 1.5 TL ortada aynı yükselişle 48 TL’nin üstünde almaç buluyor. Giresun nitelik fındık 48.5 TL’den alınırken, levan nitelik ve baş döndürücü fındık ise 43 TL civarında” dedi.

Avrupa’daki enerji krizi fındık ihracatını etkiledi

Fındık fiyatını sunu ve murat belirleyecek olsa da bire bir hacim elan terfian TMO’nun gelgel fiyatını yakalayabileceğini üstelik belirten Kankaya, “Ebetteki fındık fiyatını ön çekmek çokça pres çünkü fiyatları belirleyen yeryüzü ve taleptir. Bu ülkemizin fındık rekoltesine ve ihracatımıza eş değer anlamına geliyor. Bu duruma göre güzeşte sene ülkemizin kabuklu fındık ihracatı 300 bin titrem iken bu yılki dış satım rakamımız 275 bin titrem civarında. Güzeşte yılın bu aylarına bakarak ihracatımız az buçuk geride kabilinden görülüyor. Buna denk ilişik bakanlığımızın açıkladığı rekolte ise, 762 bin ton adına belirlendi. Dolayısıyla rekoltemiz bir esbak yıla göre aynı hacim ilerde amma ihracatımız ise aynı tutar geride. Bu bile fiyatların arz ve talebe göre istediğimiz seviyelerde olmadığının nedenini ortaya koyuyor. İhracatın az buçuk bağan olmasının nedeni ise bittabi dünyada yaşanan global hesaplı kriz ve özellikle Avrupa ülkelerindeki enerji krizi enerjik olmuştur” diye niteleyerek konuştu.

Üreticinin elinde yüzdelik 30 civarında fındık kaldı

Üreticinin elinde yüzdelik 30 seviyelerinde fındık kaldığını da kaydeden Kankaya “Eylül kocaoğlan bakımından müstahsil satışlı fındık 250 bin ton civarındaydı. Bu rakamın içerisinde ekim ve son teşrin ayları bulunmayan. Bu ayları birlikte hesaka kattığımızda tahmini yerine üreticinin elinde yüzde 25 ila 30 bandında fındık kalmıştır diyebiliriz. Bu üreticilerimizde aciliyeti olmayan az buçuk elan fındık fiyatının yükselmesini imge eden üreticilerimizdir” dedi.

Öte yandan kâh üreticilerde ellerinde bulunan fındıkları 50 liraya kadar yükselmesi halinde satacaklarını belirttiler.

Share: